Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
reprezentant fiscal - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


reprezentant fiscal

11 replies to this topic

#1 cengher adriana

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:bucureti
  • Interests:informatie si comunicare

Postat 07 November 2005 - 08:25 PM

dragilor cine poate sa-mi dea definitia la reprezentant fiscal ?

Am infiintat o reprezentanta si am constatat ca reprezentanta nu are voi sa factureze TVA, de la directia gen admin finan pers straine, mi-a spus ca as putea sa facturez printr-un reprezentatnt fiscal, care poate sa fie si o firma de contabilitate, insa firma de contab la care sunt a zis ca ea nu poate sa fie reprezentant fiscal............



#2 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 22 December 2005 - 11:27 AM

Am si eu 2 intrebari pe aceasta tema.
O firma americana a desemnat ca reprezentant fiscal pentru derularea unui grant o firma romaneasca.
La randul ei firma romaneasca vrea sa incheie un contract cu o firma de contabilitate, tot romaneasca, pentru a delega catre aceasta calitatea de reprezentant fiscal pentru firma americana.

1. Firmele de contabilitate pot fi reprezentanti fiscali ?
2. Un reprezentant fiscal poate delega aceasta calitate catre alta firma ?




#3 danL

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 689 Postari:
  • Location:CONTAdava

Postat 22 December 2005 - 12:26 PM

ORDIN nr. 143 din 29 ianuarie 2003, privind procedura de desemnare a reprezentantului fiscal
Monitorul Oficial 81/2003



#4 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 22 December 2005 - 02:37 PM

Multumesc foarte mult.



#5 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 22 December 2005 - 08:00 PM

Reprezentantele nu fac fapte de comert, deci nu pot factura nimic.

Cod Fiscal:
Art. 122. - Orice persoana juridica straina, care are o reprezentanta autorizata sa functioneze in Romania, potrivit legii, are obligatia de a plati un impozit anual, conform prezentului capitol.

Norme metodologice:
18. (1) Persoanele juridice straine, prin reprezentante infiintate in Romania, nu sunt abilitate sa faca fapte de comert, aceste reprezentante neavand calitatea de persoana juridica.

OMF 143/2003 a fost emis in aplicarea OG 7/2001 privind impozitul pe venit (pers.fizice), care a fost abrogata de Codul Fiscal.

Procedura de desemnare a reprezentantului fiscal dpdv al TVA este descrisa in Normele CF la pct.54 (TVA) si in Normele CPF la pct. 69.3-69.7.



#6 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 22 December 2005 - 08:35 PM

Multumesc pentru raspuns.
Esti sigur ca OMF 143/2003 este abrogata ?
Programul meu de legislatie (Sintact) o considera in vigoare la data de 22.12.2005.



#7 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 24 December 2005 - 04:25 AM

OMF 143/2003 nu e abrogat, dar a fost emis in aplicarea unei Ordonante ce este abrogata.
Chiar daca e in vigoare, se refera la reprezentantul fiscal al unei persoane fizice si se refera numai la impozitul/venit (reglementat la data Ordinului de OG 7/2001):

Art. 2. - Contribuabilul reprezentat urmează a desemna un singur reprezentant fiscal pentru ansamblul operațiunilor impozabile în România rezultate din aplicarea prevederilor Ordonanței Guvernului nr. 7/2001, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 493/2002, cu modificările și completările ulterioare.

Deci n-are nimic de-a face cu FIRMA americana.



#8 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 27 December 2005 - 12:15 PM

Ai dreptate.
Mii de multumiri.



#9 monzel

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 06 January 2006 - 09:44 AM

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. In cazul unui reprezentant fiscal pt o persoana juridica straina, la intocmirea facturii ce se scrie la totalul de plata, avand in vedere ca decontarea se realizeaza direct intre pers straina si beneficiarul din Romania? Este posibil ca reprezentantul fiscal sa incaseze facturile printr-un cont bancar deschis in Romania-titular de cont reprezentantul, caz in care decontarea s-ar realiza intre beneficiarul din Romania si reprezentant si in acest caz banuiesc ca trebuie scris la totalul facturii intreaga suma de plata,nu? Dar apoi cum transfera banii strainului? Sub ce explicatie valabila pt banca?



#10 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 07 January 2006 - 12:42 PM

Platile se fac direct intre beneficiar si pers.nerezidenta.
Reprezentantul fiscal are obligatiile mentionate la pct. 54 din Norme CF - TVA (pe care le-am amintit mai sus, dar ar fi trebuit si citite...)



#11 monzel

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 10 January 2006 - 02:11 PM

mersi,lorenzo, dar daca ai citit pct 54 din norme CF la aliniat 6, lit.h) se specifica"totalul de plata se completeaza in functie de prevederile contractuale, mentionandu-se numai sumele decontate prin reprezentant fiscal". La aceasta suma ma refer....care daca este numai TVA unde il achita beneficiarul? In contul bancar al reprezentantului? Crede-ma, cei de la Finante asa gandesc, reprezentantul trebuie sa aiba cont bancar prin care se efectueaza aceste operatiuni: incasarea tva si respectiv plata aceluiasi tva catre trezorerie, urmand ca plata facturii externe sa se efectueze in contul persoanei nerezidente. Ce zici?



#12 cws

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Location:Bucharest, Romania

Postat 14 February 2006 - 01:42 PM

totusi ,in mod concret a fost cineva reprezentant fiscal?
ce parere aveti, daca se aplica masurile de simplificare (este vorba de vanzarea unei cladiri pentru care o persoana juridica straina a desemnat reprezentant fiscal )ce se va scrie la totalul de plata ?reprezentantul fiscal va plati numai impozitul pe profit rezultat din aceasta tranzactie?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL