Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
concediu de ingrijire copil - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


concediu de ingrijire copil

9 replies to this topic

#1 teros

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 07 November 2005 - 10:17 PM

pot beneficia de concediu de ingrijire copil daca?????????

-am fost angajat la o firma 7 luni apoi am avut o pauza de doua luni si de atunci sunt angajat la alta firma (iar la sfarsitul lunii septembrie sotia mea a nascut)iar eu in luna octombrie m-am operat si am intrat in concediu medical si voi beneficia de acest concediu medical pana la 1 ianuarie cand sotia isi termina concediul post natal.De la 1 ianuarie pot beneficia de acest concediu pentru ingrijire copil?(am 10 luni lucrate in ultimele 12 luni pana la nastere)


in cazul in care pot beneficia de acest concediu cum voi putea sa iau acea indemnizatie
-de la locul de munca ? sau se poate si din alta parte?????



#2 Fici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 197 Postari:

Postat 08 November 2005 - 01:07 PM

Conditia pentru a beneficia de indemnizatia de crestere copil pana la 2 ani, (mama sau tata)este sa ai cel putin ( fix ) 10 luni lucrate . Daca lipseste o zi nu se poate beneficia. De aceasta indemnizatie se poate beneficia dupa 42 zile de la nasterea copilului. Ca sa beneficieze tatal, se face o cerere la locul lui de munca, si de acolo se va incasa indemnizatia




#3 Roxana_J

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 November 2005 - 01:25 PM

Sunt angajata de 4 ani de zile cu carte de munca, contract cu timp partial (4 ore). In fiecare luna mi-am platit taxele si impozitele catre stat fara intarzieri. As dori sa stiu cum pot proceda pentru a obtine indeminzatia de ingrijire a copilului pana la doi ani (am inteles ca avand jumatate de norma nu corespund acelui stagiu de cotizare de 10 luni in ultimele 12 luni :roll: . Cui trebuie sa ma adresez cu un memoriu, o cerere, ceva :-k Daca aceasta indemnizatie de ingrijire a copilului nu o pot obtine, macar indeminzatia de maternitate o pot lua? Acei 85% din baza de calcul a salariului meu pe ultimile 12 luni? am inteles ca pentru asta e nevoie doar de 6 luni de stagiu de cotizare in ultimile 12 luni anterioare nasterii copilului (eu nasc in decembrie). As avea acel stagiu indeplinit (am lucrat 12 luni fara oprire si la jumatatea mea de norma se pun fix 6 luni, nu? :smt104 Pentru asta cui trebuie sa ma adresez? Si inca o intrebare: Daca primesc aceasta indemnizatie de maternitate pentru cele 126 de zile de concediu de maternitate, ea se va pune la socoteala la stagiul de cotizare? Va rog ajutati-ma si pe mine, ca m-au ametit astia rau de tot :smt119 Va multumesc. Roxana



#4 Fici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 197 Postari:

Postat 08 November 2005 - 03:09 PM

Ca sa obtii indemnizatia de crestere copil trebuie sa ai 10 luni lucrate cu norma intreaga. Poti avea 2 contracte de munca a cate 4 ore fiecare si totul este OK. In cazul tau, daca ai un contract de 4 ore, nu poti obtine indemnizatia de crestere, iar concediul medical se calculeaza ca medie a veniturilor pe 6 lunix85%.
Parerea mea este sa te duci la ITM, si retroactiv sa aranjezi sa-ti mareasca printr-un act aditional timpul de lucru de la 4 la 8 ore si faci viramentele. Totul depinde acum de angajator si de ITM.
Succes!!!!!

Concediul de medical pre si post natal intra in cuantumul de 10 luni.
Calculul celor 10 luni se face de la data nasterii copilului .



#5 zoltan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Location:Mures
  • Interests:ascunse :)

Postat 12 January 2007 - 10:09 AM

fratilor dar intre timp nu s-a schimbat chestia asta?
Acum m-am lovit de un caz la cineva angajata partial cu 4h/zi si va naste in curand. A lucrat un an de zile cu 4h/zi. Va beneficia de CIC? Eu am inteles ca nu mai conteaza daca esti cu timp partial sau nu sa primesti CIC-ul. E adevarat?
mersi mult :lostit (13):
daca esti dintre cei care au organizat/gandit examenul de Consultant fiscal....fereste-te de mine !!!



#6 andreap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:

Postat 12 January 2007 - 01:48 PM

Vezi postareaFici, la Nov 8 2005, 03:09 PM, a spus:

Ca sa obtii indemnizatia de crestere copil trebuie sa ai 10 luni lucrate cu norma intreaga. Poti avea 2 contracte de munca a cate 4 ore fiecare si totul este OK. In cazul tau, daca ai un contract de 4 ore, nu poti obtine indemnizatia de crestere, iar concediul medical se calculeaza ca medie a veniturilor pe 6 lunix85%.
Parerea mea este sa te duci la ITM, si retroactiv sa aranjezi sa-ti mareasca printr-un act aditional timpul de lucru de la 4 la 8 ore si faci viramentele. Totul depinde acum de angajator si de ITM.
Succes!!!!!

Concediul de medical pre si post natal intra in cuantumul de 10 luni.
Calculul celor 10 luni se face de la data nasterii copilului .
La ITM nu stiu daca se rezolva ceva,am fost de fata la o astfel de discutie,este "cumparare" de vechime,spun ei,deci caz penal.



#7 rino

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:timisoara

Postat 12 January 2007 - 10:57 PM

:pullhair: Am si eu o intrebaciune cu rugaminte:
Cum se cotizeaza (procente) de catre o persoana fizica autorizata in cazul in care doreste a ramane insarcinata si sa beneficieze de concediu de maternitate, sarcina si lehuzie, crestere copil si indemnizatiile aferente acestora si la ce fonduri?
M-ar interesa procentele si la ce sume (minime) sunt aplicate si la ce fonduri se platesc avand in vedere ca alte venituri persoana nu are decat din PFA?Si cu cat imp inainte trebuie sa cotizeze?Va multumesc mult. :lostit (13):
Nu ma oboseste deloc tara mea, cat ma oboseste birocratia din ea. Rino



#8 CIPRIAN2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BACAU

Postat 18 January 2007 - 02:50 PM

Va rog mult sa imi dati detalii. Urgent !!!!!!!
Salariata care doreste sa stie daca va beneficia de prenatal si CIC (2ani) in urmatoarea situatie:
Are intrerupere 10 zile in iul 06 si pe 22.01.2007 schimba locul de munca, urmand ca in iunie sa nasca.
Multumesc anticipat !



#9 ovidiu_adrian79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:VASLUI

Postat 18 January 2007 - 03:08 PM

va beneficia de concediu daca cele 10 zile de intrerupere sunt in cursul unei luni calendaristice



#10 CIPRIAN2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BACAU

Postat 18 January 2007 - 07:00 PM

Va rog sa-mi dati detalii, eventual legi sau ... unde sa gasesc ceea ce ma intereseaza.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL