Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contract de munca dupa codul civil - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


contract de munca dupa codul civil

13 replies to this topic

#1 iuliav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 21 October 2004 - 11:30 AM

buna ziua! revin si eu cu o intrebare la care sper sa primesc raspuns.Societatea la care lucrez vrea sa colaboreze cu o persoana fizica pentru executia unor servicii. Din punctde vedere contabil ce inregistrari se fac si cum ar trebui sa arate statul sau de plata. Ce taxe trebuiesc retinute?Multumesc anticipat :P daca are cineva un model de contract de genul acesta as fi recunoscatoare.



#2 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 22 October 2004 - 01:34 PM

Contracte de prestari servicii se pot intocmi doar cand este vorba de o lucrare ocazionala cf COD CIVIL ,altfel se intocmesc contracte de munca cf CODULUI MUNCII cu timp partial de lucru (cel putin 2H/zi)
Deci:inchei un contract de prestari servicii stipuland executantul,beneficiarul,obiectul lucrarilor,costul,clauze ,termene si modalitati de plata,durata de executie ,s.a.m.d.
In functie de modalitatea de plata urmeasa sa faci articolul contabil.Nu necesita stat plata.Statul de plata se face doar pt angajati.Unitatea beneficiara va depune FF2 pe numele persoanei respective la termenele stabilite de lege,adica in febr 2005.
Daca nu am fost destul de explicita ,te rog revino cu alte intrebari.
Daca stie cineva altfel,rog sa ma "contrazica".
NUMAI BINE TUTUROR DE PE SITE!!!!!!!!!!!!!!!!SI SPOR LA DESCALCIT LEGI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!




#3 iuliav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 25 October 2004 - 09:49 AM

multumesc pentru raspuns. Aceste servicii sunt ocazionale, unitatea le solicita cam la 3 luni. Ceea ce nu inteleg eu din ce mi-ati spus este faptul ca eu trebuie sa ii depun FF2 lui?de ce asta daca nu are contract de munca?daca exista un temei legal ptr asta va rog sa mi-l comunicati.multumesc



#4 viorache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 15 November 2004 - 09:40 PM

Dar ce inseamna "ocazional"? Ce se intampla cu prestatorul unui serviciu pentru care este solicitat mai putin de 2 ore/zi si care nu poate incheia un contract de munca cu timp partial?



#5 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 16 November 2004 - 08:08 AM

BUNA DIMINEATA!
La intrebarea ta am raspuns putin mai inainte.Te rog reciteste cu atentie.
Adaug doar ca la declaratia 100 exista pozitia 21 impozit pe veniturile din profesii libere-impozit pe veniturile realizate in baza unor
conventii/contracte civile incheiate in conditiile Codului civil.



#6 ukel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 November 2004 - 09:37 AM

Mereu se face confuzie cu FF2 la conventiile civile.
Fisele fiscale se fac NUMAI pentru salariati.
In cazul dvs pentru conventie civila veti completa Declaratia 205 (cel putin pentru anul 2003 asa s-a numit), in numele firmei dvs.
Exista Legea 300/2004 care stipuleaza clar ca se pot incheia conventii civile numai cu PFA, dar nu au aparut normele de aplicare a acesteia.



#7 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 16 November 2004 - 03:24 PM

va rog mult sa-mi mentionati clar unde in legea 300 spune ca NU SE POT INCHEIA CONVENTII CIVILE DECAT CU PFA?

multumesc!



#8 ukel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 November 2004 - 03:41 PM

Bun, sa le luam pe rand:
1. Este vorba de conventii civile cu persoane fizice.
2. Nu este vorba de activitati reglementate prin alte normative legale.
Art. 1
(2) Persoanele fizice si asociatiile familiale pot fi autorizate sa desfasoare activitati economice in toate domeniile, meseriile si ocupatiile, cu exceptia celor reglementate prin legi speciale.
ART. 3
(1) Persoana fizica care desfasoara activitati economice in mod independent, precum si persoanele fizice care sunt membri ai asociatiilor familiale au, in sensul prezentei legi, calitatea de angajat propriu.
(2) Calitatea de angajat propriu se refera la dreptul de a fi asigurat in sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, al asigurarilor sociale de sanatate si al asigurarilor pentru somaj, in conditiile prevazute de legile care reglementeaza aceste domenii.
(3) Persoanele fizice care desfasoara activitati economice in mod independent si asociatiile familiale autorizate in conditiile prezentei legi nu pot angaja persoane cu contract individual de munca pentru desfasurarea activitatilor pentru care s-a obtinut autorizatia.
ART. 4
Persoana fizica care desfasoara activitati economice in mod independent si asociatia familiala trebuie sa detina autorizatia si certificatul de inregistrare eliberate in conditiile prezentei legi.
ART.6
(2) In cazul in care pentru practicarea unor activitati economice, ocupatii sau meserii sunt prevazute, prin acte normative, cerinte de pregatire profesionala si/sau de atestare specifice, persoana fizica sau, dupa caz, reprezentantul asociatiei familiale trebuie sa depuna dovada indeplinirii cerintelor respective.
(3) In cazul in care activitatea economica pentru care se solicita autorizarea nu necesita calificare, persoana fizica nu va prezenta dovada pregatirii sau experientei profesionale prevazute la alin. (1) lit. h). (ADICA COPII DUPA ACTELE DE CALIFICARE )
ART. 12
(1) O persoana fizica care desfasoara activitati economice in mod independent sau o asociatie familiala are dreptul de a detine o singura autorizatie.
(2) Pentru desfasurarea altei activitati care nu este prevazuta in autorizatie este necesara completarea autorizatiei.
ART. 15
(1) Organele de control competente conform dispozitiilor legale in vigoare vor verifica prin sondaj periodic respectarea conditiilor de autorizare de catre persoanele fizice care desfasoara activitati economice in mod independent si asociatiile familiale autorizate in conditiile prezentei legi.


Eu cred ca este foarte clar ce si cum, astept doar sa apara Normele de aplicare.



#9 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 16 November 2004 - 03:49 PM

bine, asta am vazut si eu! :evil:

dar tot nu inteleg de ce eu nu am voie sa prestez servicii decat ca angajat sau in mod independent, adica cu autorizare. adica daca vreau sa tricotez legal un fular trebuie fie sa ma angajez fie sa ma autorizez. numai ca eu vreau doar un singur fular, o singura data :cry:

recunosc, vreau parerea unui jurist! eu simt ca mi se ingradeste dreptul meu la munca!



#10 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 16 November 2004 - 03:57 PM

m-am grabit cu trimisul! :oops:

am citit pe la amenzi, nu zice nimic de cei care incheie contracte de partea cealalta, adica beneficiarul! prestatorul sta prost e adevarat adica nu are voie sa presteze inainte de autorizare.

acum am realizat ceva! o pfa, are facturi si chitante, e impozitata pe transe sau venitul global, e un fel de nebuloasa la mine chestia asta dar e cert ca sunt capitole diferite de impozitare fata de acel deja celebru 10%



#11 ukel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 November 2004 - 03:58 PM

Poate avem noroc si de opinia unui jurist, insa pana atunci eu cred ca statul vrea sa stie tot ce misca in materie de venituri individuale. Asa incat la impozitul pe venit anual sa stie ce bani are de incasat.
Fulare, nefulare orice faci trebuie sa dai bir la stat, si cum se poate lega de tine decat prin tot felul de chichite legislative.



#12 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 16 November 2004 - 04:09 PM

:lol:

eu nu ziceam ca nu platesc impozit! doar ca nu vreau sa ma autorizez!

altfel sunt de acord cu afirmatiile :x



#13 mihaela.buta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:

Postat 18 November 2004 - 04:44 PM

va pot spune ca temeiul legal pentru astfel de contracte il reprezinta Codul civil, art.1410, 1412, 1413, 1470-1490.



#14 ancaelena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 24 November 2004 - 10:11 AM

au aparut normele de aplicare ale Legii 300/2004

ART. 4
(1) Persoanele fizice, respectiv membrii asociaþiei familiale, pot desfãºura activitãþi economice în mod independent sau, dupã caz, în cadrul asociaþiilor familiale, dacã îndeplinesc cumulativ urmãtoarele condiþii:
a) întrunesc condiþiile prevãzute de art. 5 din lege;
B) deþin autorizaþia eliberatã în condiþiile legii;
c) sunt înregistrate în registrul comerþului ºi la organele fiscale teritoriale.
(2) Persoanele fizice, respectiv membrii asociaþiei familiale, trebuie sã fie asigurate prin sistemul de pensii ºi sistemul asigurãrilor sociale de sãnãtate.
(3) În contextul prestãrii de servicii, persoanele fizice ºi asociaþiile familiale autorizate în statul de origine nu se supun condiþiilor alin. (1) ºi (2).

CAP. 2
Autorizarea. Procedura de autorizare

ART. 5
(1) Obþinerea autorizaþiei prevãzute de lege ºi a certificatului de înregistrare în registrul comerþului se realizeazã, în baza dosarului prevãzut la art. 6 alin. (1) lit. a) - h) din lege, la primãria în a cãrei razã teritorialã îºi are domiciliul sau reºedinþa solicitantul.
(2) În vederea completãrii dosarului, primãriile vor pune la dispoziþie solicitanþilor urmãtoarele formulare:
a) cerere de verificare disponibilitate ºi/sau rezervare denumire firmã, prevãzutã în anexa nr. 2;
B) declaraþie-tip pe propria rãspundere privind îndeplinirea condiþiilor de funcþionare prevãzute de legislaþia specificã în domeniul sanitar, sanitar-veterinar, protecþiei mediului, protecþiei muncii ºi apãrãrii împotriva incendiilor, precum ºi reglementãrile specifice protecþiei consumatorului pentru activitatea desfãºuratã ºi normele de calitate a produselor ºi serviciilor puse pe piaþã, prevãzutã în anexa nr. 3;
c) declaraþie-tip de notorietate cu privire la abilitatea de a desfãºura activitatea pentru care se solicitã autorizarea, în cazul meseriilor tradiþionale ºi artizanale, eliberatã de primarul localitãþii respective în mod gratuit, prevãzutã în anexa nr. 4;
d) declaraþie-tip pe propria rãspundere autentificatã, în cazul cetãþenilor din statele membre ale Uniunii Europene ºi din Spaþiul Economic European, neînregistraþi fiscal în România, din care sã rezulte cã nu au datorii fiscale ºi cã nu au sãvârºit fapte de natura celor care se înscriu în cazierul fiscal, sancþionate de legile financiare, vamale ºi cele care privesc disciplina financiar-fiscalã, prevãzutã în anexa nr. 5;
e) cerere de autorizare, prevãzutã în anexa nr. 6;
f) cerere de eliberare a certificatului de cazier fiscal, prevãzutã în anexa nr. 7.
(3) În cazul cetãþenilor din statele membre ale Uniunii Europene ºi din Spaþiul Economic European, pentru completarea dosarului în vederea emiterii autorizaþiei, aceºtia pot depune certificatul medical obþinut în þara de origine, în copie tradusã ºi legalizatã.
(4) În vederea emiterii autorizaþiei ºi a obþinerii certificatului de înregistrare, solicitantul va depune în contul primãriei în a cãrei razã teritorialã îºi are domiciliul sau reºedinþa contravaloarea taxelor prevãzute de lege, astfel:
a) taxa de verificare a denumirii ºi de rezervare firmã;
B) taxa de obþinere a cazierului fiscal;
c) taxa pentru emiterea autorizaþiei, care include ºi taxele poºtale;
d) taxa pentru înregistrare în registrul comerþului a autorizaþiei;
e) comisionul pentru servicii oferite de oficiile registrului comerþului în vederea obþinerii codului unic de înregistrare;
f) taxa de transmitere prin poºtã de la oficiile registrului comerþului de pe lângã tribunale cãtre primãrii.
(5) Dovada plãþii taxelor prevãzute la alin. (4) se depune o datã cu documentele prevãzute la art. 6 din lege.
(6) Sumele achitate conform alin. (4) se vireazã de cãtre primãrii, în termen de 24 de ore de la data încasãrii, în conturile comunicate de Ministerul Finanþelor Publice ºi de Oficiul Naþional al Registrului Comerþului.
(7) Prin excepþie de la prevederile alin. (1) - (6), cetãþenii statelor membre ale Uniunii Europene sau aparþinând Spaþiului Economic European, stabiliþi în unul dintre aceste state, unde exercitã legal activitãþi economice în mod independent, pot desfãºura aceste activitãþi în România, în contextul prestãrii de servicii, doar în baza documentului emis în acel stat, valabil la momentul prestãrii serviciului, care atestã exercitarea activitãþii respective. Documentul trebuie sã fie tradus ºi legalizat în limba românã ºi depus la primãria în a cãrei razã teritorialã prestatorul îºi desfãºoarã activitatea pentru care este autorizat.
(8) Primãriile vor þine evidenþa separatã a persoanelor fizice ºi asociaþiilor familiale autorizate, prevãzute la alin. (7).
anca






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL