Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Lista inventar??? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Lista inventar???

9 replies to this topic

#1 sloop

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 08 November 2005 - 11:43 AM

As dori sa stiu ce se intampla daca la un invetar desopar ca am in gestiune produse noi (care nu le-am mai avut in gestiune pana in acel moment)? Acestea se inregistreaza/adauga in lista de inventar? Exista vreo reglementare cu privire la acest caz? Intrebare ar fi trebuie sa le fac intrare in gestiune sau trebuie sa le adaug in lista de inventar(si pe baza carui act normativ in cazul in care le introduc in gestiune prin lista de inventar)?



#2 fivefell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:

Postat 09 November 2005 - 01:52 PM

lg Contabilitatii si 306. Plusurile se inregistreaza in ctb pe baza listei de inventar ca cheltuieli in rosu, adica se scade consumul precedent. Problema este de unde provin aceste repere din moment ce nu au fost in gestiune! Cred ca vei folosi ca pret de intrare in gestiune, pretul de inlocuire de la fondul pietei, iar in acest caz se foloseste un cont de venit din exploatare(758).




#3 Guest__*

  • Guests

Postat 09 November 2005 - 02:32 PM

sloop a spus:

As dori sa stiu ce se intampla daca la un invetar desopar ca am in gestiune produse noi (care nu le-am mai avut in gestiune pana in acel moment)? Acestea se inregistreaza/adauga in lista de inventar? Exista vreo reglementare cu privire la acest caz? Intrebare ar fi trebuie sa le fac intrare in gestiune sau trebuie sa le adaug in lista de inventar(si pe baza carui act normativ in cazul in care le introduc in gestiune prin lista de inventar)?

Eu zic sã-l întrebi pe patron.... e cel mai cuºer... Alea nu pot intra din cer... ºi dacã-au fost aduse cu sacoºa-i bine sã iasã de acolo cam în acelaºi mod (s-o ºteargã-englezeºte) 8)



#4 fivefell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:

Postat 09 November 2005 - 02:35 PM

am presupus ca a vb cu patronul si au ajuns la o concluzie ca trebuie sa le inregistreze spre a fi vandute legal!



#5 Guest__*

  • Guests

Postat 09 November 2005 - 02:37 PM

fivefell a spus:

am presupus ca a vb cu patronul si au ajuns la o concluzie ca trebuie sa le inregistreze spre a fi vandute legal!

Nu-i nicio problemã, dar e bine sã fim prevãzãtori în astfel de cazuri... Mai ales cã nu avem toate datele problemei... :( :oops:



#6 fivefell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:

Postat 10 November 2005 - 01:05 PM

ok :)



#7 sloop

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 10 November 2005 - 01:36 PM

sloop a spus:

As dori sa stiu ce se intampla daca la un invetar desopar ca am in gestiune produse noi (care nu le-am mai avut in gestiune pana in acel moment)? Acestea se inregistreaza/adauga in lista de inventar? Exista vreo reglementare cu privire la acest caz? Intrebare ar fi trebuie sa le fac intrare in gestiune sau trebuie sa le adaug in lista de inventar(si pe baza carui act normativ in cazul in care le introduc in gestiune prin lista de inventar)?

Eu lucrez la o firma care implementeaza un soft de gestiune. Firma unde implementez evidentia aceste articole prin intermediul inventarului (aceau o serie de aplicatii in MS-DOS unde lucrau) iar in softul pe care il implementez nu mai am acasta posibilitate. Clientul acuza acum acest lucru ca fiind un neajuns al niului sistem desi nu prea mi se pare normala situatia.



#8 nicoleta pascal

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:iasi

Postat 10 November 2005 - 01:51 PM

Nu stiu ce profil are firma si nici de ce valoare a produselor este vorba. Daca e o valoare de bun simt si profilul firmei permite de ce nu le introduci in gesiune cu unul sau mai multe "borderouri de achizitie de la producatori individuali"? Daca firma comercializeaza salamuri, de exemplu, atunci nu merge, dar daca firma comercializeaza robineti iti spun sigur ca e OK.
n.pascal



#9 sloop

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 11 November 2005 - 11:41 AM

nicoleta pascal a spus:

Nu stiu ce profil are firma si nici de ce valoare a produselor este vorba. Daca e o valoare de bun simt si profilul firmei permite de ce nu le introduci in gesiune cu unul sau mai multe "borderouri de achizitie de la producatori individuali"? Daca firma comercializeaza salamuri, de exemplu, atunci nu merge, dar daca firma comercializeaza robineti iti spun sigur ca e OK.

Este vorba de inversiuni de genul: au intrat in gestiune acum 2 luni 100 de suruburi de tip 14x77 cand de fapt trebuia sa intre 100 de 14x75. Oriceum idee e ca in vechiul sistem informatic la inventar(conceput acum 20 de ani si modificat lunar) se introduceau si aceste inversiuni in inventar (desi mie nu mi se pare normal) si oamenii s-au invatat asa. Trebuie convinsi cu argumente solide ca nu e normal fiindca nu vor sa inteleaga!!!



#10 Guest__*

  • Guests

Postat 11 November 2005 - 12:33 PM

În acest caz problema se pune în cu totul alt fel, în mod normal ar trebui vãzute minusurile ºi plusurile la fiecare produs în parte, dar cred cã ar fi un fel de cãutare a acului în carul cu fân... E bine de fãcut un Proces-verbal de constatare a plusurilor, de explicat din ce motive apar acestea ºi de fãcut NIR la ele... La gestiunile þinute global-valoric adesea se-ntâmplã aºa...
Atenþie însã, nu schimba modalitatea scãderii din gestiune decât de la anul...
Baftã!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL