Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
examen audit - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


examen audit

24 replies to this topic

#21 Mihaela A

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 108 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 05 September 2006 - 08:43 AM

Vezi postareadogy, la Aug 17 2006, 05:48 PM, a spus:

eu am trimis mail si mi-au raspuns " Nu s-a hotarat daca anul acesta se va organiza un nou test de acces la
stagiu, cand vom avea mai multe informatii legate si de conditii si de
organizare, le vom afisa pe site-ul Camerei, www.cafr.ro".
Pe mine ma roade ceva: nu stiu exact care sunt meseriile in domeniul financiar contabil si ierarhia lor.
De exemplu anul asta am aflat si eu de ACCA- - - expert financiar-contabil autorizat- - - dar nu stiu daca subordoneaza sau este subordonat unui expert contabil.... Eu credeam ca CECCAR este cel mai sus pe scara ierarhica, apoi am aflat de CAFR, acum de ACCA...
Va rog lamuriti-ma!


si eu sunt curioasa; acum am aflat de ACCA si ma intrebam care e ordinea; din cate am inteles eu ACCA este apreciat de marile companii, inscrierile si examinarile se fac in Marea Britanie...

Nu stie nimeni mai mult ??? Nu e nimeni mai documentat? :unsure:



#22 sentis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 86 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 September 2006 - 06:25 PM

http://centraleurope.accaglobal.com/centra...ieties/romania/
http://www.accaglobal.com/
Daca urmariti si regulamentele de functionare ale CECCAR si CAFR precum si conditiile de acces la aceste profesii cred ca va dati singuri seama de o ordine "ierarhica", daca poate fi numita asa... ele fiind profesii independente nu impun conditii restrictive de la una la alta si nu conditioneaza accesul uneia la cealalta.
ACCA-ul e un fel de CECCAR recunoscut international de foarte multe tari, de aceea calitatea de membru ACCA e apreciata pozitiv de multe companii straine insa in Romania, conform legislatiei noastre, trebuie sa fii membru al acestor doua organisme romanesti (CECCAR respectiv CAFR) daca vrei sa spui ca esti contabil, expert contabil sau auditor "autorizat".




#23 ramona_banica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 22 September 2006 - 08:22 AM

Daca esti din Buc, se poate sustine examenul in alta localitate? Sa faci stagiatura tot acolo si examenul final la fel?



#24 oti71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Sf.Gheorghe

Postat 17 October 2006 - 10:06 AM

Stiri de pe www.cafr.ro


"Camera Auditorilor Financiari din România nu va organiza anul acesta test de verificare a cunoștințelor în domeniul financiar-contabil pentru accesul la stagiu."



#25 mac

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 24 November 2006 - 01:54 PM

Referitor la Acca, CAFR si la CECCAR - citeva precizari
Acca: ca sa devii membru ACCA trebuie sa dai mai multe examene organizate pe 3 nivele. Dupa ce absolvi toate nivelele devii membru ACCA. Dupa ce ai devenit membru ACCA poti apoi sa soliciti CAFR - ului sa iti recunoasca calificarea obtinuta in strainatate. Pentru recunoasterea calificarii se depune un dosar si se face o programare la un interviu, de regula temetica interviului priveste partea de Legea societatilor comerciale.
obs: pt detalii privins ACCA in Romania http://www.irecson.r.../Item/33...mare atentie...pt a devini membru CAFR trebuie sa absolvi Professional Scheme (ACCA) nu International Auditing....


referitor la ierarhie intre CECAR SI CAFR dupa parerea mea nu se face o ierarhie de genul asta...fiecare cu domeniul lui de reglementare....

Referitor la examen CAFR: in 2006 nu se organizeaza nici un examen de acces la profesie...ce este postat pe site-ul CAFR este vorba de examenul pe care il dau cei care au terminat 3 ani de stagiu ....In 2007, teoretic, exista probabilitatea de a se organiza un examen de acces la stagiu in domeniul de audit financiar dar numai dupa ce se organizeaza sesiunea de acces la profesia de auditor (adica pt cei care au facut 3 ani de stagiu)






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL