Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
examen audit - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


examen audit

24 replies to this topic

#1 lore

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 08 November 2005 - 03:22 PM

buna

doresc sa aflu ce examene trebuie date pentru a ajunge auditor financiar contabil?
unde se fac inscrierile si in ce perioada?

data examenului de acceptare?

durata stagiaturii?

va multumesc



#2 dan popa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 November 2005 - 07:09 PM

Este un examen de acces la stagiu, organizat de CAFR - tematica se gaseste pe site-ul lor.

Anul acesta -2005- nu se va organiza examen, pentru ca, dupa spusele lor, sunt prea multi stagiari.




#3 Nicola Florentina

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 24 November 2005 - 04:35 PM

in legatura cu examenul de acces la stagiu la CAFR se previzioneaza data de noiembrie 2006, anul acesta nu din notivele expuse mai sus de colegul nostru



#4 catana l

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Location:brasov
  • Interests:economia

Postat 03 March 2006 - 02:07 PM

as dorii sa stiu si eu mai multe despre examenul de acces audit ,d-l
Dan Popa imi puteti recomanda mai exact saitul CAFR
Va multumesc :)



#5 monica_m_mm

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 03 March 2006 - 02:47 PM

www.cafr.ro



#6 catana l

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Location:brasov
  • Interests:economia

Postat 03 March 2006 - 03:00 PM

multumes pt raspuns :)



#7 Alina Monica

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:TIMISOARA

Postat 10 May 2006 - 01:52 PM

Am auzit ca peste 2 luni se organizeaza examen pentru accesul la profesia de auditor!!! Voi stiti mai multe amanunte? Se pare ca vor sa schimbe data initiala (noiembrie) cu iulie-august...
Alina



#8 catana l

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Location:brasov
  • Interests:economia

Postat 11 May 2006 - 11:04 AM

Cu parere de rau ca nu pot sa-ti raspund si eu am itrebat la telefon si nu se stia nimic exact mi s-a spus sa mai revin,si eu sunt interesata de examenul de acces la AUDIT,daca aflati ceva anuntatima si pe mine.
va multumesc



#9 Carmen Iacob

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Location:TIMISOARA

Postat 17 May 2006 - 09:05 AM

ALINA MONICA, de unde ai auzit ca se da examentul de acces la stagiu peste doua luni? Te-ai apucat de invatat? Daca da, ce? Bibliografia afisata pe situl CAFR este infernala. Ajuta la examen grilele de la CECCAR?
Si eu sunt din TM si vreau sa merg anul asta la examen. Poate ne cunoastem si mergem impreuna. :wink:
CARMEN



#10 lore

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 18 May 2006 - 10:36 AM

ceau

Nu uita-ti de mine-sunt tot din Timisoara.
Si totusi de unde am putea obtine informatii mai concrete legate de examen-data desfasurarii si ceva legat de subiecte.



#11 Alina Monica

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:TIMISOARA

Postat 18 May 2006 - 06:02 PM

Din cate stiu, au fost de mare ajutor grilele date de CECCAR si pentru examenul de acces la auditori! Cunosc persoane care s-au pregatit pt examnul de expert contabil si cu aceeasi materie invatata a si luat examenul la Buc. pentru auditori. Eu am auzit de la niste colegi ca ar fi examenul mai devreme decat de obicei...Inca nu am sunat, am scris un mail la o doamna de la CAFR , dar nu a binevoit sa-mi raspunda.E prea mare deranjul pt ea...Inca fac lucrarile pt stagiul de expert, nu am inceput invatatul pt examenul de acces la auditori...Mai vorbim si mai urmarim site-ul lor...
Alina



#12 Carmen Iacob

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Location:TIMISOARA

Postat 19 May 2006 - 08:35 AM

Ceau :smt039
Ma bucur sa citesc ca suntem mai multi din Timisoara. Din atatea minti luminate tre' sa iasa de-o ciorba.
Lore, stai linistita ca nu uitam de tine.
Am sunat eu la Bucuresti la CAFR si mi-au zis ca in ultima sedinta au discutat si urmeaza sa se hotarasca data examenului pentru cei ce si-au terminat stagiul si nu au luat definitivatul in martie. Pentru ei s-a propus luna august, nu pentru noi.
Accesul la stagiu mi-a zis secretara ca inca nu s-a luat in discutie, in principiu ramanand sa se organizeze la sfarsitul anului. Deocamdata nu se stie nimic sigur dar o sa mai insist cu telefoanele. Daca mai aflu ceva va anunt.
Din cate stiu de la altii care au dat acum doi ani, examenul este grila si, zic ei, e naspa :(
CARMEN



#13 carina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 20 May 2006 - 06:56 PM

Buna ,
Eu sunt din bucuresti si am auzit ca ar fi examenul prin septembrie octombrie ,nimic oficial , daca auzit ceva sa scrieti si pe site.
Multumesc mult.



#14 danielpaduraru

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 25 June 2006 - 02:18 PM

Am trimis un mail la CAFR saptamana trecuta si mi-a raspuns o doamna spunandu-mi ca ar fi ceva sedinta in 20/06 prin care se decide daca si cand se da examenul de acces la stagiu. Vineri, in 23, am sunat la departamentul admitere din cadrul CAFR si mi s-a zis ca anul asta nu se organizeaza examenul.
Am intrebat de ce, dat fiind ca pana acum se dadea din doi in doi ani iar anul trecut nu a fost. Raspunsul a fost evaziv, cum ca nu e o regula cand se da si ca anul asta s-a hotarat ca nu.
Nu vreti, cei ce sunteti interesati de subiectul asta, sa mai sunati si voi (eu oricum o sa-i mai stresez) si sa intrebati, ca mie nu mi s-a parut sincera doamna?
Tinem legatura si suntem uniti, ok?
Carmen



#15 CAMPAN VALENTINA

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:Bucuresti,str.Trapezului nr.2, bl M6, ap.257, sector 3

Postat 02 August 2006 - 09:32 AM

Vezi postareadanielpaduraru, la Jun 25 2006, 02:18 PM, a spus:

Am trimis un mail la CAFR saptamana trecuta si mi-a raspuns o doamna spunandu-mi ca ar fi ceva sedinta in 20/06 prin care se decide daca si cand se da examenul de acces la stagiu. Vineri, in 23, am sunat la departamentul admitere din cadrul CAFR si mi s-a zis ca anul asta nu se organizeaza examenul.
Am intrebat de ce, dat fiind ca pana acum se dadea din doi in doi ani iar anul trecut nu a fost. Raspunsul a fost evaziv, cum ca nu e o regula cand se da si ca anul asta s-a hotarat ca nu.
Nu vreti, cei ce sunteti interesati de subiectul asta, sa mai sunati si voi (eu oricum o sa-i mai stresez) si sa intrebati, ca mie nu mi s-a parut sincera doamna?
Tinem legatura si suntem uniti, ok?
Carmen

Da-mi si mie nr de tel de la cafr sa-i "stresez" si eu. Eu am dat anul asta examenul pt expert si pt ca mi s-a deschis apetitul pt invatat as vrea sa dau examen si pt auditor. Cum adica sa nu oragnizezez examen anul asta ? Cind am eu chef de invatat!
IMI PLACE CONTABILITATEA !



#16 dogy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 17 August 2006 - 04:48 PM

eu am trimis mail si mi-au raspuns " Nu s-a hotarat daca anul acesta se va organiza un nou test de acces la
stagiu, cand vom avea mai multe informatii legate si de conditii si de
organizare, le vom afisa pe site-ul Camerei, www.cafr.ro".
Pe mine ma roade ceva: nu stiu exact care sunt meseriile in domeniul financiar contabil si ierarhia lor.
De exemplu anul asta am aflat si eu de ACCA- - - expert financiar-contabil autorizat- - - dar nu stiu daca subordoneaza sau este subordonat unui expert contabil.... Eu credeam ca CECCAR este cel mai sus pe scara ierarhica, apoi am aflat de CAFR, acum de ACCA...
Va rog lamuriti-ma!



#17 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 17 August 2006 - 05:41 PM

ia cititi aici:

http://www.cafr.ro/i...ge=exam_2006_09



#18 sentis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 86 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 17 August 2006 - 07:54 PM

Vezi postareaBIBI, la Aug 17 2006, 06:41 PM, a spus:

Vad ca e vorba de examenul de aptitudini nu de acces la profesie dar e interesant ca s-au hotarat sa il sustina pe acesta ca urmare a solicitarilor "privind înscrierea la examenul de acces la profesie" ..



#19 mucho dolor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 462 Postari:

Postat 18 August 2006 - 07:35 AM

Vezi postareasentis, la Aug 17 2006, 07:54 PM, a spus:

Vezi postareaBIBI, la Aug 17 2006, 06:41 PM, a spus:

Vad ca e vorba de examenul de aptitudini nu de acces la profesie dar e interesant ca s-au hotarat sa il sustina pe acesta ca urmare a solicitarilor "privind înscrierea la examenul de acces la profesie" ..

in mod sigur se va organiza la anul examenul, dar problema e cu ultimii 2 ani de stagiu, de unde facem rost de auditori care sa ne primeasca sub aripa lor?



#20 oti71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Sf.Gheorghe

Postat 22 August 2006 - 11:35 AM

Vezi postareamucho dolor, la Aug 18 2006, 08:35 AM, a spus:

Vezi postareasentis, la Aug 17 2006, 07:54 PM, a spus:

Vezi postareaBIBI, la Aug 17 2006, 06:41 PM, a spus:

Vad ca e vorba de examenul de aptitudini nu de acces la profesie dar e interesant ca s-au hotarat sa il sustina pe acesta ca urmare a solicitarilor "privind înscrierea la examenul de acces la profesie" ..

in mod sigur se va organiza la anul examenul, dar problema e cu ultimii 2 ani de stagiu, de unde facem rost de auditori care sa ne primeasca sub aripa lor?


Cred ca n-ati citit atent pana la capat:
" Camera Auditorilor Financiari din România organizează în perioada septembrie - octombrie 2006 examenul de aptitudini profesionale, pentru atribuirea calității de auditor financiar. În funcție de numărul candidaților înscriși se va face ulterior arondarea județelor pe centre de examinare.

Potrivit deciziei Consiliului Camerei, la examen se pot înscrie următoarele categorii de persoane:

stagiarii care au participat la examenul de aptitudini profesionale sesiunea martie 2006 și nu au promovat una, două sau toate cele trei probe de examinare sau care doresc să susțină o probă la care au fost declarați admiși (minim 6) dar au obținut o notă prea mică pentru media finală (minim 7);
stagiarii cu care au finalizat cei trei ani de stagiu
dar nu s-au înscris la examen;
stagiarii care s-au retras de la examen;
stagiarii care au fost absenți la examenul din sesiunea martie 2006. "






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL