Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Test grila stagiari anul I - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Test grila stagiari anul I

51 replies to this topic

#21 oti71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Sf.Gheorghe

Postat 14 November 2005 - 08:39 AM

Si la Brasov s-au dat din cele 180.



#22 Kity2004

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 14 November 2005 - 11:00 PM

Cornelia si Oti multumesc de raspunsuri .




#23 Kity2004

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 14 November 2005 - 11:02 PM

Eu am primit pe adresa mea de e-mail adevarte dezbateri referitoare la stagiul de audit (eu am facut cursurile la Lucaudit ) . Interesante de altfel dezabaterile dar eu cred ca vor fi fara rezultat .

Le-ati primti si voi ? Ce parere aveti?
E-mailul e de la cg (provera ) .



#24 oti71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Sf.Gheorghe

Postat 15 November 2005 - 09:19 AM

Eu n-am primit nimic.Despre ce e vorba?



#25 PICA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:
  • Interests:economice

Postat 15 November 2005 - 11:31 AM

eu nu am primit nimic de la lucaudit. despre ce este vorba? nu poti afisa pe sait sa vada toata lumea? si inca o rugaminte la cei care au predat lucrarile: ce a cuprins lucrarea pe care a-ti predat-o? ce sectiuni?
multumesc!



#26 oti71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Sf.Gheorghe

Postat 15 November 2005 - 11:40 AM

Pica, pe site -ul camerei gasesti exact ce trebuie sa contina dosarul.

Mult succes.



#27 PICA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:
  • Interests:economice

Postat 15 November 2005 - 01:37 PM

multumesc pentru indrumarea catre sait, dar cred ca nu am fost prea explicita. intradevar pe sait este continutul dosarului dar se pare ca la CONSTANTA au fost respinse dosarele de proiect deoarece ei au cerut varianta care a aparut la inceput pe sait si anume:
Stagiarii admiÂși Ăźn 2004 trebuie sĂŁ ĂźntocmeascĂŁ o lucrare practicĂŁ, pe care sĂŁ o prezinte la Ăźnceputul acestui curs.
AceastĂŁ lucrare practicĂŁ, trebuie structuratĂŁ sub forma unui dosar de audit Âși trebuie sĂŁ cuprindĂŁ urmĂŁtoarele elemente:

o simulare a unei situaĂŸii financiare;
teste din etapa de planificare, secĂŸiunile E Âși F - (ca exemplu: revizuirea analiticĂŁ, prag de semnificaĂŸie, eÂșantionare, principiul continuitĂŁĂŸii, independenĂŸa, etc.);
cĂąteva teste din cadrul secĂŸiunilor G-P – 2, 3 activitĂŁĂŸi la alegere (ca exemplu active imobilizate, stocuri, creanĂŸe, creditori, etc.);
finalizarea auditului, secĂŸiunile A-D, cĂąteva teste (ca exemplu: secĂŸiunea D – discuĂŸii cu conducerea, raportul de audit – ISA 700, scrisoare de recomandare, etc.).
si as vrea sa stiu daca este adevarat sau nu. care este varianta corecta cea care este acum pe sait sau aceasta?deoarece la LUCAUDIT nu pot contacta pe nimeni iar lucrarea trebuie prezentata la sf saptamani acesteaia. MULTUMESC!



#28 oti71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Sf.Gheorghe

Postat 16 November 2005 - 09:12 AM

La Brasov au acceptat varianta de pe site.De fapt la sfarsitul cursurilor din iunie ne-au zis tot varianta asta. Ca ar trebui sa facem si finalizarea auditului, sect.A-D nici n-a fost vorba. De fapt eu consider ca de la un stagiar anul I sa ceri o lucrare completa de audit e aiurea. Atunci pentru ce facem 3 ani ?Cei din anul III n-au avut nici lucrare nici test grila.
Totusi ar trebui cumva sa intrebi si firma de audit care organizeaza cursurile ca sa fi sigura.

Mult succes!



#29 ABC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:
  • Gender:Not Telling
  • Location:Bucuresti
  • Interests:management financiar, contabilitate manageriala,
    analize, bugete, controlling

Postat 16 November 2005 - 10:54 AM

Astazi am luat legatura cu CECAUDIT - Bucuresti si au precizat ca proiectul pentru anul I trebuie sa aiba continutul precizat pe site-ul Camerei Auditorilor (www.cafr.ro).
Succes!



#30 Kity2004

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 18 November 2005 - 12:16 AM

Stimati colegi,

Sunt placut surprinsa de intentia firmei Lucaudit de a ne ajuta, prin intermediul acestor grile, sa depasim testul final pe care urmeaza sa-l sustinem (chiar si nerezolvate - oare cate raspunsuri or fi adevarate ?). Insa sa nu uitam ca inainte de a participa la a 2-a serie de cursuri trebuie sa predam lucrarea, acel mini-raport de audit, caci prin complexitatea punctelor ce trebuiesc atinse se ajunge la un raport de audit in toata regula.

Eu nu lucrez intr-o firma de audit si nu am cunostintele necesare pentru a intocmi o asemenea lucrare si banuiesc ca majoritatea dintre dvs. au aceeasi problema. Sincer, am incercat sa gasesc o firma de audit respectiv un auditor tutore, pentru a ma ajuta la intocmirea acestei lucrari, insa peste tot raspunsul a fost NU, sub diverse forme(nu avem locuri disponibile, suntem f. ocupati).

Anul trecut atunci cand ne-am inscris la examen ni s-a promis de catre CAFR, ca va fi stagiu colectiv si ca ne vor asigura realizarea acestui stagiu in conditii civilizate. Din pacate, inca de la primul curs ni s-a spus ca numai primul an va fi stagiu colectiv si ca urmatorii doi ne vom descurca singuri, ne vom gasi tutori si ne vom continua stagiul.

Intrebarea mea este : cati dintre dvs. nu si-au realizat inca lucrarea si daca aveti idee cum sa o faceti ?

Sunt dezamagita si descurajata de ceea ce va urma si consider ca este o mare iresponsabilitate din partea CAFR-ului dar si o lipsa de bunavointa din partea auditorilor financiari care au calitatea de tutori.

Acest PROTEST este urmarea unei pareri personale si daca simtiti nevoia, va rog indrazniti sa va spuneti opinia. POATE VOM REUSI SA SCHIMBAM REGULILE JOCULUI. Mentionez ca NU DORESC SA PLATESC NIMIC UNUI TUTORE pentru a efectua un stagiu pe care l-am castigat printr-un examen de acces. BUNULSIMT este absolut necesar iar RESPONSABILITATEA face parte din pregatirea profesionala de care ei insisi au parte. Desi la cursuri ni s-a spus ca auditorii nu se tem de concurenta sau de viitoarea concurenta, actiunile acestora (mai curand inactiunile lor) contrazic cele sustinute in cadrul cursurilor.

Sper ca mai sunt si altii in aceasta situatie si mai sper sa aveti curajul sa o recunoasteti, in asa fel incat acest caz sa nu para singular.



Va multumesc pentru atentia acordata si va urez o zi buna in continuare,

Acesta a fost primul e-mnail sosit

Dupa care au urmat replici :

1.Probabil, stimata doamna (domnisoara), ca daca a-ti fi venit la consultatiile din 27.10.2005 , conform email de la Irina Rabu din 18.10.2005 ora 09:20 cu titlul "Consultanta in vederea finalizarii anului I de stagiu " acest email nu ar mai fi existat.
In situatia in care a-ti renuntat de buna voie sa participati cred, daca imi este permisa sugetia , ca va ramane studiul individual. Va multumesc si imi cer scuze pentru inconvenientele create de emailul meu.

2Buna ziua,

Stimata doamna Anca Dinu,

Sincer, ma indoiesc ca 2-3 ore de consultatie ( ?!?), v-ar fi lamurit asupra tuturor aspectelor legate de lucrare. Intr-adevar nu am fost la acea intalnire, din motive personale pe care nu doresc sa le comentez iar prezenta nu era obligatorie, ci facultativa. Insa daca, erau atat de importante acele informatii, de ce nu au fost difuzate prin intermediul e-mail-ului si celor care nu au putut ajunge la acea intalnire si care totusi trebuie sa intocmeasca acea lucrare. Si daca erati mai atenta protestul meu se referea in principal la modul in care se desfasoara acest stagiu si ce va fi in viitor.

Recunosc ca poate nu-i cea mai fericita metoda de a afla opiniilor altora, insa este o cale foarte rapida. Imi cer scuze ca v-am deranjat, dar « a-ti» avut o atitudine sarcastica ca si cum dvs. v-ati afla in tabara opusa….Sa stiti ca datorita indraznelii mele, am primit drept raspuns un exemplu de « colegialitate » din partea dvs., si totodata mai multe exemple de colegialitate din partea altora…

Va doresc un stagiu usor si mult noroc (caci nu stii niciodata cand vine sau cand te paraseste

3. Imi cer scuza daca v-am deranjat nu a fost intentia mea.
Am invatat in viata ca nu e bine sa cauti vinovati ci solutii.

Nu nu sunt in tabara"opusa" pentru ca sunt sigura ca acesta nu exista.
Nu este un camp de bataie ci doar o "piata" unii vand si altii cumpara ... informatie si cunostinte.

In materie de Noroc...
Unii sunt mai norocosi... si recunosc ca am avut ceva in viata si multumesc lui Dumnezeu pentru acesta.
Sa stiti ca am intalnit mult noroc in viata mea ... pentru ca am avut ochii larg deschisi si ..l-am vazut..
Eu cred in zicala "Dumnezeu da da'n curte nu-ti baga".

In ceea ce priveste modul de desfasurare al stagiului si viitorul eu cred ca aveti dreptate ca este greoi.
Va marturisesc totodata ca inainte de a participa la concurs am fost la toate firmele de audit incercand sa vad unde imi pot face stagiul. Am primit aceleasi raspunsuri ca si dumneavoastra. Si totusi nu m-am descurajat.
Gratis si obligatorii nu sunt decat 8 clase restul se plateste.

Imi aduc aminte cand am facut practica prima oara in viata mea intr-o banca si cum am patruns acolo ca practicant...
Am promis directorului ca daca ma lasa sa fac practica la ei le fac toata arhiva sucursalei. Pentru a intra las director am promis secretarei ca daca sunt practicanta la ei ea nu mai face xeroxuri pe toata perioada aia ..............
Stateam pana la 24, 01 in banca si citeam tot ce am arhivat in ziua aia si toate xeroxuriele pe care le facusem....
Asa am invatat ce inseamna ,... practica....
Era interesul meu si era si interesul lor...
Bunavointa ... si "acte de caritate mai fac putini pe lumea asta" eu am intalnit putine in viata mea si pentru restul favorurilor am platit asa cum am putut eu.

Totodata imi cer mii de scuze pentru eventualele greseri de ortografie.

In speranta ca va foloseste la ceva .... emailul meu.

Anca Dinu

4.Draga Adriana,
Stimati colegi,
Parerea ta e in intregime indreptatita! Eu m-am convins: CAFR sunt niste negutatori de iluzii ! Dupa prima etapa de cursuri o stagiara din 2002 s-a plans ca nu a reusit sa-si gaseasca tutore de stagiu. Si nu era singura in aceasta situatie. Cu invoire de CAFR, datorita probabil numarului mare de cazuri similare, ei repeta stagiul in speranta ca acum vor fi mai norocosi in 2005.
Trebuie sa fim realisti si sa admitem ca avem mici sanse de a deveni auditori practicanti. Stagiul e doar pentru initiere, te invata notiunile elementare, sa stii ce presupune auditul financiar. E ca la scoala! Terminarea lui nu insemna neaparat ca vei fi auditor activ. E un domeniu exclusivist, o profesie la inceput de drum! Fara foarte multa munca in domeniul financiar, dedicatie, studiu individual si mult noroc sa te angajezi asistent la un cabinet nu ai cum sa reusesti. E un drum lung.

Eu nu cred ca stagiul colectiv de la CAFR e solutia optima !
O solutie ar fi daca CAFR ar impune obligativitatea membrilor, persoane juridice sau fizice, sa accepte stagiari la ei in practica in anumite conditii ( stagiarul sa nu fie remunerat dar sa munceasca, reducerea cotizatiilor , orice altceva etc) !
Poate aveti alte idei!
Cornelia Zaharia



Acestea sunt e-mail-urile primite . Am incercat sa le psotez aici doar spre simpla imformare a tutuoror stagiarilor fara nici o a alta intentie .

Dar cine a facut lucrarea chiar nu poate sa ne-o dea si noua pe e-mail ??



#31 Kity2004

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 18 November 2005 - 12:17 AM

Inca o data va pun ca mesajele de mai sus sunt primite pe e-mail nu sunt ale mele.



#32 cornelia2

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 18 November 2005 - 02:22 PM

LA Ploiesti, rezultate teste la Audit Analis.
Referitor la anul 2 de stagiu va fi o mare problema pt ca deja firmele de audit unde am putea face stagiu sunt putine dar au si limita de stagiari -10 bucati.
Daca nu se va ajunge la continuarea acestui stagiu colectiv (asa cum se face si la CECAR) vor fi foarte putini acei care termina.
Dupa cum am inteles examenul de final costa 25 de mil la ora actuala asa ca gand pe strans bani.



#33 cornelia2

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 18 November 2005 - 02:34 PM

Kitty2004 care e adresa ta de mail?



#34 Kity2004

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 19 November 2005 - 02:42 PM

Eu sper din toat inima sa continuie cu stagiu colectiv ca altfel nici nu stiu ce o sa fac.

25 mil? nu imi vine sa cred . Oar cind o sa reusim ulterior sa ne scoatem acesti bani din audit-urile care le vom face , cind e f greu sa prinzi o lucrare ?



#35 Raducu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 20 November 2005 - 05:58 PM

Sunt stagiar anul I la audit (CAFR).Nu puteti sa imi trimiteti si mie un proiect de audit la radu587@yahoo.com? Multumesc mult [-o<



#36 oti71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Sf.Gheorghe

Postat 21 November 2005 - 10:12 AM

25 mil? Si mai dai si test?Nu cred.Eu am auzit de 5 mil.
Dar mai intreb si auditorul nostru( a firmei) .
Referitor la stagiu colectiv, sincer nu-mi place! Nu-mi place maratonul asta de cursuri! Nu se poate invata in 8-10 ore de teorie intensiva cum sa faci o lucrare de audit!!Parerea mea ca capatam mai multa experienta lucrand alaturi de un auditor.
Nu dati cu pietre in mine , dar imi place mult mai mult " munca de teren", decat sa stau la cursuri , iar la sfarsit sa ies cu capul mare cat o casa.Bineinteles ca sunt necesare si folositoare, dar ... experienta practica te face sa "simti "meseria.
Sigur va fi o problema ca toti sa-si gaseasca un auditor , langa care sa-si faca stagiul, iar rezolvarea ar trebui sa vina din partea Camerei.
:smt114



#37 antonela roman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 21 November 2005 - 12:32 PM

va rog, cine poate sa-mi trimita un model de proiect la adresa de e-mail:antonelaroman@ionastrans.com

va multumesc mult :(



#38 ioanadrian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 21 November 2005 - 05:59 PM

va rog spuneti-mi si mie unde anume pe cafr.ro sunt testele grila.

daca cineva ma poate ajuta cu un proiect ...pe mail pelikan@loginet.ro
multumesc



#39 ABC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:
  • Gender:Not Telling
  • Location:Bucuresti
  • Interests:management financiar, contabilitate manageriala,
    analize, bugete, controlling

Postat 21 November 2005 - 08:58 PM

Pe prima pagina a site-ului http://www.cafr.ro

--------------------------------------------------------------------------------
Este marcat cu culoarea rosie:

Grile propuse pentru testul stagiarilor admiÂși Ăźn 2004



#40 clujean

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:cluj napoca
  • Interests:multe

Postat 25 November 2005 - 01:43 PM

va rog frumos si mie o lucrare la audit
pls pls pls frumos
merci anticipat
rusu_augustin@yahoo.com






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL