Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
AVANS TREZORERIE URGENT!!!!!! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


AVANS TREZORERIE URGENT!!!!!!

33 replies to this topic

#21 Adrian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 158 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 October 2004 - 11:40 AM

Pt. Faetonul : vezi PM
Si eu cu parerea ...



#22 cameliatin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:

Postat 17 November 2004 - 11:01 PM

Si eu ma confrunt cu o sit asemanatore . Le trec in contul 461 si se fac contracte de imprumut catre pers fiz pana la incheierea ex fin si fac reglajul la plata dividentelor(atentie la ob de activitate).
Nici asa nu e corect dar nu stiu ce solutie ar exista.




#23 andreipa2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:sa pot ajuta cu ce pot si cat mai multi daca doresc -indiferent profesia ce o are

Postat 24 November 2004 - 06:37 PM

A mai spus parca cineva ideea ce ti-o sugerez si eu:cu suma din ct 121c,daca provin din anii precedenti poti si luna aceasta sa le treci pe dividende,sau daca sunt din anul acesta in luna ianuarie inchide ct.121.Diferenta ce mai ramane in ct.542d inchide prin conturile cu sold creditor.Succes!



#24 andreipa2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:sa pot ajuta cu ce pot si cat mai multi daca doresc -indiferent profesia ce o are

Postat 24 November 2004 - 06:41 PM

Revin cu o precizare ff importanta.Trebuie sa faci operatiunea aceasta cat poti de repede deoarece se poate interpreta si altfel ,respectiv de utilizare ilegala a suselor societatii de catre asociati ceea ce contravine Leg.31/1990-vezi precizarile finale ale legii-infractiuni



#25 FAETONUL

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:

Postat 24 November 2004 - 06:55 PM

Multam fain.
Zile bune



#26 MARI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:

Postat 26 January 2005 - 07:00 PM

Si eu sunt de aceeasi parere cu "OLTEAN ZORITA", dupa ce inchizi 2004, repartizarea profitului o faci in 2005, si daca ai dividende de plata ,vireaza impozitul pe dividende si apoi "achiti"
dividendele din avansuri de trezorerie nejustificate. Alta solutie nu ai.
Numai ca ZORITA , nu poate sa faca direct inregistrarea 457=542 ,sa nu mai treaca prin casa?



#27 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 26 January 2005 - 08:08 PM

mi s-a sugerat discret de catre garda, ca banii luati in avans de un patron mai cheltuitor, stau mai bine in 461 si motivezi ca i-a luat sa plateasca anumite lucrari. (amenajerari, vezi tu)
poate ai niste sume care pot fi achitate direct din 461 fara a trece prin casa. oricum este traba patronului sa justifice debitul nu a ta.
avansul de trezorerie are un timp limitat sa stea in debit.



#28 Diaphane

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 27 January 2005 - 01:01 AM

stiu ca este relativ tardiv si va rog sa ma contraziceti daca gresesc, dar in masura in care acesti bani pot exista fizic nu se specifica nicaieri ca avansurile neutilizate trebuie returnate prin casierie. in situatia in care se pot vira banii in societate, pot sa ajunga ca restituire avans neutilizat (iti vor cere la banca din care plateste titularul avansurilor un document justificativ in acest sens) prin virament, iar apoi pot sa plece mai departe ca o cheltuiala pentru ceva. acel ceva poate sa fie o societate straina (de preferat), respectiv un contract de consultanta sau o societate romana.. numai ca ... aici e partea mai dificila...

vi se pare o solutie cat de cat viabila?
I can resist anything... except temptation!



#29 anka_m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:Galati
  • Interests:contabilite, fiscalitate

Postat 03 June 2005 - 01:47 PM

Imi poate spune cineva care e procentul penalitatilor de nedecontare la termen a avansurilor de trezorerie?
Nu reusesc sa gasesc textul de lege la Decretul 209/1976. Poate cineva sa-l afiseze pe site sau sa mi-l trimita la adresa ancapmarcu@yahoo.com?
Multumesc.



#30 danL

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 689 Postari:
  • Location:CONTAdava

Postat 03 June 2005 - 03:01 PM

vezi aici:
http://www.conta.ro/forum/viewtopic.php?t=...1&highlight=209



#31 gaby

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:

Postat 03 June 2005 - 08:13 PM

Dupa cite stiu 542 la sf de an nu trebuie sa fie cu sold. Fiind un cont bifunctional poate avea sold si pe Debit si pe Credit la fine de an . Soldul trebuie trecut in functie de sold pe 461 sau 462, dupa care se repune la loc in anul urmator.
Daca ai 542 mil in sold asta nu inseamna ca ei trebuie sa se regaseasca acum undeva , ci ei s-au regasit in timp .
Transfera in 461 ca inteleg ca 542 e debitor si lasa-i acolo pina la prescriere (5ani) ca tot nu mai ai activitate!



#32 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 03 June 2005 - 08:27 PM

OLTEAN ZORITA a spus:

Desi mi se pare ciudat acest subiect, am devenit curioasa cum vedeti voi rezolvarea.Atentie, ct. 542 in Debit are suma de 451 mil. lei, ceea ce la prima vedere ar insemna ca societatea a dat d-lui X avansuri de trezorerie in suma de 451 mil. lei, deci dl. X trebuie sa justifice aceste avansuri.Altfel, cum sa "scapi ' de acest sold? Alte pareri??!!!
Uitati cum vad eu lucrurile. 542 de acum in colo (pentru ca asa vad fiscalistii lucrurile) reprezinta in exclusivitate caz penal. Asa ca o solutie satisfacatoare ar fii urmatoarea : trecerea pe cheltuieli nedeductibile a sumei, colectarea tva-ului si...impozitarea sumei cu 16% si...gata!! Cred ca va dati seama de ce am emis acest rationament. Succes in continuare.



#33 alone

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 05 June 2005 - 11:08 AM

Se poate face si o simulare de cumparare de obiecte de inventar in suma de 451 milioane, esalonat in cateva luni, care sa stinga treptat sumele din 542 ;eventual un contract de vanzare -cumparare intre patron si firma prin care firma cumpara bunuri in valoare de 451 mil de la patron; insa, atentie aici cu cheltuielile ,trebuie sa fie justificabile(deductibile) in raport cu obiectul de activitate al firmei; :?:



#34 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 06 June 2005 - 12:44 PM

gaby a spus:

Dupa cite stiu 542 la sf de an nu trebuie sa fie cu sold. Fiind un cont bifunctional poate avea sold si pe Debit si pe Credit la fine de an . Soldul trebuie trecut in functie de sold pe 461 sau 462, dupa care se repune la loc in anul urmator.
Daca ai 542 mil in sold asta nu inseamna ca ei trebuie sa se regaseasca acum undeva , ci ei s-au regasit in timp .
Transfera in 461 ca inteleg ca 542 e debitor si lasa-i acolo pina la prescriere (5ani) ca tot nu mai ai activitate!

Personal eu nu sunt de acord cu acest rationament. Atunci cum ramane cu ehilibrul contabil, ecuatia generala a contabilitatii: A=P ?
Succes in continuare






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL