Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
AVANS TREZORERIE URGENT!!!!!! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


AVANS TREZORERIE URGENT!!!!!!

33 replies to this topic

#1 FAETONUL

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:

Postat 21 October 2004 - 02:52 PM

Va rog ajutati-ma!
Societatea nu mai are activitate din iunie si in contul 542 debit a ramas cu suma de 451.000.000 .
Ce sa fac sa scap de ei, unde sa-i duc, caci de fapt ati inteles ca nu exista.



#2 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 22 October 2004 - 02:43 PM

..am vrut sa-ti raspund ,dar ti s-a raspuns acum cateva minute.E corect raspunsul dat .cu mentiunea ca daca e vorba de administrator sa vezi ce sume ai in cont 455 sau 462




#3 cristinaalice

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 22 October 2004 - 02:46 PM

FAETONUL a spus:

Va rog ajutati-ma!
Societatea nu mai are activitate din iunie si in contul 542 debit a ramas cu suma de 451.000.000 .
Ce sa fac sa scap de ei, unde sa-i duc, caci de fapt ati inteles ca nu exista.

ce poti sa faci este sa ceri o declaratie de la cel care a imprumutat societatea, ca nu mai doreste sa i se restituie ascesti bani, si ii adaugi in capitalul social :idea:



#4 FAETONUL

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:

Postat 22 October 2004 - 03:18 PM

Nu am sume in 455 si 462
Banii sunt ai administratorului. Sunt 2 asociati sot si sotie si nu vrea sa renunte la ei



#5 OLTEAN ZORITA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:

Postat 25 October 2004 - 07:44 AM

Daca ai 451 mil. lei in ct. 542 debit, unde se mai regaseste aceasta suma?
Ce s-a facut cu acesti bani? Nimic nu dispare, totul se transforma.



#6 FAETONUL

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:

Postat 25 October 2004 - 01:43 PM

Uneori vorbesti degeaba la unii ( la patroni ma refer )
Trebuia reglata casa cumva, cred ca de-aia s-au dus in 542



#7 OLTEAN ZORITA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:

Postat 25 October 2004 - 02:07 PM

Desi mi se pare ciudat acest subiect, am devenit curioasa cum vedeti voi rezolvarea.Atentie, ct. 542 in Debit are suma de 451 mil. lei, ceea ce la prima vedere ar insemna ca societatea a dat d-lui X avansuri de trezorerie in suma de 451 mil. lei, deci dl. X trebuie sa justifice aceste avansuri.Altfel, cum sa "scapi ' de acest sold? Alte pareri??!!!



#8 carmen2004

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 25 October 2004 - 07:39 PM

Iti trebui facturi care sa justifice sumele incetul cu incetul



#9 SLY

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:

Postat 26 October 2004 - 09:06 AM

Putin cam incurcat.In astfel de cazuri tb sa imbini conta. cu verbul "a jongla"
1.Intocmeste dispozitii de incasare pe care scrie"restit. avans de trezorerie neutilizat" , sume la care, legal este sa calculezi si penalitati de nedecontare la termen a avansurilor de trezorerie(vezi Decretul 209/1979, care este inca in vigoare);
2.Jongleaza cu sumele(daca poti,desi am impresia in cazul soc. tale s-a mai facut acest lucru si se poate) in functie de ce iti permite reg. de casa, astfel incat sa nu depasesti plafonul de casa;
3.Daca la sfarsitul anului ai ceva dividende, plateste intai impozitul pe dividende si apoi retragele.daca si asociatii sunt de acord baga banii innapoi in firma ca la pct. 1. Succes!



#10 SLY

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:

Postat 26 October 2004 - 09:15 AM

am observat acum ca soc. nu mai are activitate din iunie. Foarte complicat, in acest caz!



#11 SLY

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:

Postat 26 October 2004 - 09:25 AM

Inca ceva;Decretul 209 este din 1976 si nu din 1979 cum am tastat gresit prima data!



#12 FAETONUL

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:

Postat 26 October 2004 - 09:34 AM

Registrul de casa nu permite, la o asa suma si neavand activitate e complicat. Am impresia ca asa s-a procedat de la inceput. Si cu dividentele ar trebui sa astept pana la anul. Mai astept solutii .Poate s-a mai confruntat cineva cu asemenea situatii.



#13 OLTEAN ZORITA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:

Postat 26 October 2004 - 09:58 AM

Avansurile de trezorerie nejustificate-hai sa zicem in termen- reprezinta o forma mascata de utilizate a banilor societatii . Atentie, urmarile pot fi urite de tot, mai ales daca sint 2 asociati, chiar sot si sotie (acum).
Ptr. SLY: Decretul 209/1979 este in vigoare , dar incepind cu anul 1997 se aplica doar institutiilor publice, cf. Legii bugetului de stat pe anul 1997, Legea 72/1997.



#14 FAETONUL

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:

Postat 26 October 2004 - 12:49 PM

Si eu cu ce pot sa-i ajut?



#15 OLTEAN ZORITA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:

Postat 26 October 2004 - 01:04 PM

Este o intrebare retorica?
Nu cred ca au nevoie de ajutor. Tu, in calitate de contabil, vei inchide anul 2004, iar dividendele ce vor rezulta (daca vor rezulta), se vor plati la cei doi asociati din avansul de trezorerie neutilizat si restituit in casa. Te rog raspunde-mi la intrebarea anterioara:Daca ai 451 mil. lei in ct. 542 debit, unde se mai regaseste aceasta suma?
Reprezinta profitul realizat pina la incetarea activitatii , furnizori neachitati, alte datorii neachitate, etc. Unde mai ai solduri in balanta/



#16 FAETONUL

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:

Postat 26 October 2004 - 02:17 PM

pe 121c =393 mil
441c = 113 mil
446c imp div = 9 mil
411d = 60 mil
cam atat



#17 OLTEAN ZORITA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:

Postat 27 October 2004 - 06:23 AM

Ramin la opinia exprimata anterior. Vireaza toate obligatiile la buget (441,446 ) dupa ce depui bani in banca deoarece am inteles ca nu ai (depui din restituirea de avans neutilizat), incearca sa incasezi clientii, pe 121 il repartizezi in 2005 la dividende si rezolvi problema (cel putin teoretic)



#18 FAETONUL

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:

Postat 27 October 2004 - 09:56 AM

As fi vrut s-o rezolv mai repede, dar poate incep ei activitatea si se mai simplifica problema.
Multumesc mult.



#19 Adrian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 158 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 October 2004 - 11:08 AM

Aceasta suma se regaseste fix in buzunarele sau cheltuielile personale ale patronilor si nicidecum prin alte conturi din balanta !!! :twisted: :twisted:
Si eu cu parerea ...



#20 FAETONUL

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:

Postat 28 October 2004 - 11:13 AM

Normal, altfel n-ar fi asa






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL