Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Urgent ! Plata cash de la institutiile publice - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Urgent ! Plata cash de la institutiile publice

20 replies to this topic

#1 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 11 November 2005 - 07:25 PM

O institutie publica poate plati cash un furnizor de servicii (e vorba de o factura de 950 RON) ? Intreb pt ca am un prieten ce ar treb sa incaseze o asemenea factura de la un spital pt o lucrare ce o va face, dar aia de la spital spun ca nu pot sa plateasca cash. E ADEVARAT si in ce lege scrie ?
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#2 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 12 November 2005 - 12:42 PM

Bineinteles ca poate face plati numerar. Nu exista decat impedimentul obtinerii aprobarilor necesare. :wink:




#3 Fici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 197 Postari:

Postat 13 November 2005 - 11:45 PM

Este purul adevar. Institutiile publice nu pot face plati in numerar mai mari de 200 ron la un furnizor. Plafonul de casa pentru cheltuieli urgente este f. mic: 300 ron pt. ch. materiale si 200 ron pentru deplasari( ch. de personal)



#4 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 14 November 2005 - 08:46 AM

:shock:
pai nush ce sa mai cred. fiecare zice altfel...
o lege unde scrie, ceva ???
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#5 Guest_triff_*

  • Guests

Postat 15 November 2005 - 12:22 AM

Vezi OG 94/2004 (publicata in M.Of.803/31.08.2004). Suma de 950 RON, sigur se poate achita prin numerar.



#6 Fici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 197 Postari:

Postat 15 November 2005 - 03:44 PM

Daca te referi la O.G.94/2004 sectiunea 2 citat chiar din ordonanta
Modificarea Ordonanþei Guvernului nr. 15/1996 privind întãrirea
disciplinei financiar-valutare

Art. II. - Ordonanþa Guvernului nr. 15/1996 privind întãrirea disciplinei financiar-valutare, publicatã în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 24 din 31 ianuarie 1996, aprobatã cu modificãri prin Legea nr. 131/1996, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare, se modificã dupã cum urmeazã: 1. La articolul 5 alineatul 2, litera c) va avea urmãtorul cuprins: "c) plãþi cãtre persoane juridice în limita unui plafon maxim de 100.000.000 lei, plãþile cãtre o singurã persoanã juridicã fiind admise în limita unui plafon în sumã de 50.000.000 lei. Sunt interzise plãþile fragmentate în numerar cãtre furnizorii de materii prime, materiale, semifabricate, produse finite, obiecte de inventar, prestãri de servicii, pentru facturile a cãror valoare este mai mare de 50.000.000 lei. Se admit plãþi cãtre o singurã persoanã juridicã în limita unui plafon în numerar în sumã de 100.000.000 lei în cazul plãþilor cãtre reþelele de magazine de tipul Cash&Carry, care sunt organizate ºi funcþioneazã în baza legislaþiei în vigoare. Sunt interzise plãþile fragmentate în numerar cãtre astfel de magazine, pentru facturile a cãror valoare este mai mare de 100.000.000 lei." 2. Alineatul 6 al articolului 5 va avea urmãtorul cuprins: "Sumele în numerar aflate în casieriile proprii ale persoanelor juridice nu pot depãºi la sfârºitul fiecãrei zile plafonul de 50.000.000 lei. Se admite depãºirea acestui plafon numai cu sumele aferente plãþii salariilor ºi a altor drepturi de personal, precum ºi altor operaþiuni programate, pe bazã de documente justificative, cu persoane fizice pentru perioada de 3 zile lucrãtoare de la data prevãzutã pentru plata acestora. Prevederile prezentului alineat nu se aplicã unitãþilor bancare, ale Trezoreriei Statului, de asigurãri ºi financiare." 3. Alineatul 2 al articolului 6 va avea urmãtorul cuprins: "Nerespectarea prevederilor art. 5 alin. 2 lit. c), alin. 4, 6 ºi 7 ale aceluiaºi articol ºi ale art. 6 alin. 1, dupã caz, constituie contravenþie ºi se sancþioneazã cu amendã de la 50.000.000 lei la 100.000.000 lei." 4. Alineatul 3 al articolului 6 va avea urmãtorul cuprins: "Nerespectarea prevederilor art. 5 alin. 5 constituie contravenþie ºi se sancþioneazã cu amendã de la 25.000.000 lei la 50.000.000 lei." 5. Articolul 8 se abrogã.

spitalele au cod fiscal si nu CUI si nu au nici J--/pentru ca nu sunt inregistrate la Camera de Comert, iar articolul respectiv se refera la persoanele juridice, ceea ce spitalele nu sunt.



#7 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 15 November 2005 - 03:52 PM

ok, spitalele nu sunt pers juridice. dar unde scrie (in ce lege) limitele astea de care spui tu, Fici ?
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#8 Guest_triff_*

  • Guests

Postat 15 November 2005 - 06:02 PM

Fici, nu te contrazic, dar vreau sa zic ...
Nu cunosc regimul juridic al spitalelor, banuiesc doar ca sunt institutii publice. Eu am inteles ca institutiile publice fac parte din acele "entitati" reglementate de Lg.contabilitatii, care se supun si OG 94. Si institutia unde activez eu are doar cod fiscal, dar are personalitate juridica si trezoreria de sector cu care lucram ne-a comunicat scris aparitia modificarii respective a plafonului de casa, iar controalele avute nu au sesizat nereguli in acest sens (al plafonului de casa). Si daca nu se incadreaza in OG 94, atunci unde? Daca am gresit, imi cer scuze si astept lamuriri (chiar m-ai derutat si m-ai facut curioasa dar sper sa ne lamurim pana la urma)

ps imi place cand sunt contrazisa, incep sa simt "viata" si in sectorul public



#9 Fici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 197 Postari:

Postat 15 November 2005 - 06:58 PM

Si mie imi place cand sunt contrazisa, dar in mod civilizat,nu cum m-a facut o noua intrata pe forum ca sunt contabila de liceu. Situatia pe care om discutat-o aici am s-o supun dezbaterii in birou si cum am un program cu toate legile la zi si din vremuri de mult apuse, voi lista aceasta O.G,94/2004 cu toate modificarile la zi, dar la noi asa este, nu avem voie sa platim prin casa decat urgente si de mica valoare pt. ca restul se plateste prin virament iar furnizorii sunt numai cei cu care in urma licitatiei au castigat. Lucrez in domeniul sanitar, cunosc aproape toate problemele spitalelor, dar ele sunt subordonate Directiei Sanitare nici macar Casei de Sanatate.
Iti voi comunica in scurt timp cum am hatarat legat de acest subiect.



#10 Guest_triff_*

  • Guests

Postat 15 November 2005 - 08:11 PM

E posibil sa fie si o procedura interna specifica unor unitati? Pt.ca se incalca legea daca se depaseste plafonul de casa, nu daca se mentine la un nivel f.mic, nu? Este adevarat ca si noi platim destul de rar sume mari catre furnizori, dar nu catre cei cu care avem contract . Si am observat ca si furnizorii prefera plata prin virament. Cand s-a modificat plafonul, conducerea nu a acceptat imediat schimbarea, dar fiind necesara in anumite situatii urgente ... s-a supus legii.



#11 Nedelcu Gabriela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 97 Postari:

Postat 30 November 2005 - 09:08 PM

si institutiile publice respecta aceleasi reguli ca la soc.comerciale;se pot face plati in numerar cu respectarea plafonului maxim(100.000.000 lei ROL,si max.50.000.000 lei ROL la ac.furnizor).Exceptie face plata salariilor,cind se poate depasi plafonul.



#12 Fici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 197 Postari:

Postat 02 December 2005 - 12:33 AM

Esti sigura pe afirmatia pe care ai facut-o, mai ales ca am vazut ca lucrezi la o instuitutie de stat? Ai auzit de achizitiile publice? , ca nu poti face plati catre furnizori daca nu ai un contract incheiat si pe care l-au castigat in urma unei licitatii? Cum crezi ca as putea plati un furnizor cu 50 mil.lei direct prin casa cand prin contract el imi furnizeaza materialele sau serviciile si eu em obligatia ca in termen de n zile sa-i platesc cu op? mai gandeste-te!



#13 Nedelcu Gabriela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 97 Postari:

Postat 02 December 2005 - 07:09 PM

ai auzit de procedura " cumparare directa"? unde nu este cazul unei licitatii urmata de un contract?



#14 Patruta

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 08 December 2005 - 10:13 AM

Incearca sa citesti Ordonanta de urgenta nr.146/2002. Plata cash se poate efectua numai pentru cheltuieli urgente care nu se pot justifica a fi efectuate prin ordin de plata!



#15 paidolat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 204 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Resita
  • Interests:contabilitate

Postat 04 January 2006 - 06:44 PM

Plata se poate face doar prin virament (cu exceptia cazurilor urgente si neprevazute, temeinic motivate), prin cont deschis (gratuit) la trezoreria statului tocmai pentru ca ag. economici care au datorii la stat sa li se poata retine in acest sens sumele restante. Sumele nu se transfera de la Trezorerie in contul de disponibil la care ai contul curent pana nu ai achitate toate obligatiile fiscale la zi. Maine o sa revin cu actul normativ. Il am la birou.



#16 paidolat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 204 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Resita
  • Interests:contabilitate

Postat 05 January 2006 - 10:46 PM

ORDIN nr. 1.792 din 24 decembrie 2002
pentru aprobarea Normelor metodologice privind angajarea, lichidarea, ordonantarea si plata cheltuielilor institutiilor publice, precum si organizarea, evidenta si raportarea angajamentelor bugetare si legale
4. Plata cheltuielilor
Plata cheltuielilor este faza finala a executiei bugetare prin care institutia publica este eliberata de obligatiile sale fata de tertii-creditori.
................Din conturile de cheltuieli bugetare sau de disponibilitati, dupá caz, institutiile publice pot ridica, pe baza de cecuri pentru ridicare de numerar, numerarul pentru efectuarea plátilor de salarii, premii, deplasári, precum si pentru alte cheltuieli care nu se pot efectua prin virament, cum ar fi: drepturi cu caracter social, burse pentru elevi si studenti, ajutoare etc.
In fila de cec se mentioneazá si natura cheltuielilor care urmeazá sa se efectueze din numerarul ridicat.
Institutiile publice vor lua másurile necesare pentru reducerea la maximum a plátilor ãn numerar, efectuand prin casieria proprie numai acele cheltuieli de volum redus care nu se justifica a fi efectuate prin virament......



#17 paidolat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 204 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Resita
  • Interests:contabilitate

Postat 05 January 2006 - 10:56 PM

De asemenea se precizeaza prin OUG 146-2002 privind formarea si utilizarea resurselor derulate prin trezoreria statului ca platile institutiilor publice se fac prin virament. O sa revin cu prevederea exacta din textul ordonantei.
Sper ca v-am fost de folos. Un an nou fericit si cu cat mai putine modificari legislative! :lol:



#18 paidolat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 204 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Resita
  • Interests:contabilitate

Postat 06 January 2006 - 12:50 PM

ORDONANTA DE URGENTA nr. 146 din 31 octombrie 2002 (*actualizata*)
privind formarea si utilizarea resurselor derulate prin trezoreria statului(actualizata pana la data de 22 mai 2005*)
.........
ART. 5
(1) Instituéiile publice, indiferent de sistemul de finanéare çi de subordonare, efectueazá operaéiunile de ãncasári çi plati prin unitáéile trezoreriei statului ãn a cáror raza sunt ãnregistrate fiscal, cu excepéia instituéiilor publice ai cáror conducatori au calitatea de ordonatori principali çi secundari de credite ai bugetului de stat, bugetului asigurárilor sociale de stat çi bugetelor fondurilor speciale çi instituéiilor publice autonome cu sediul ãn municipiul Bucureçti, precum çi a Consiliului General al Municipiului Bucureçti, care efectueazá operaéiunile de ãncasári çi plati prin Trezoreria Municipiului Bucureçti.
..................
(4) Din conturile de cheltuieli sau de disponibilitati, dupá caz, ale instituéiilor publice, deschise la trezoreria statului, se pot elibera sume pentru efectuarea de plati ãn numerar, reprezentànd drepturi salariale, precum çi pentru alte cheltuieli care nu se justifica a fi efectuate prin virament.
ART. 6
(1) Institutiile publice, indiferent de sistemul de finantare, au obligatia sa vireze sumele reprezentànd contravaloarea bunurilor achizitionate, serviciilor prestate sau lucrárilor executate ãn conturile agentilor economici beneficiari, deschise la unitátile trezoreriei statului ãn a cáror raza aceçtia sunt ãnregistrati fiscal.
(2) Agentii economici sau alte persoane juridice ãmputernicite de aceçtia vor utiliza sumele ãncasate ãn conturile deschise la unitáéile trezoreriei statului, prevázute la alin. (1), ãn urmátoarea ordine: pentru achitarea drepturilor de natura salariala, prin transferul sumelor aferente ãn conturile deschise la bánci, cu excepéia impozitelor çi contribuéiilor aferente acestora, pentru achitarea obligatiilor cátre bugetul de stat çi celelalte bugete, iar sumele rámase disponibile pot fi virate ãn conturile deschise la bánci.
(3) Conturile agentilor economici prevázute la alin. (1) se supun executárii silite prin unitáéile trezoreriei statului, pe baza titlurilor executorii emise de organele autorizate sa aplice procedura de executare silitá, conform prevederilor legale.
(4) Instituéiile publice, indiferent de sistemul de finanéare, pot emite bilete la ordin pentru garantarea pláéii anumitor sume la date fixe. Aceste bilete la ordin pot fi avalizate de cátre teréi, cu excepéia trezoreriei statului.

Sper ca e destul de clar ca nu se pot efectua plati pentru furnizori de catre institutiile publice decat prin virament
SA auzim numai de bine. :shock:



#19 Delia Gal

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:brasov

Postat 22 February 2006 - 09:55 PM

Daca prietenul tau lucreaza ca PF autorizata poate primi numerar. Daca lucreaza sub o SC primeste banii doar cu virament catre un cont din trezorerie al respectiveri SC.



#20 Costy-is

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:IASI

Postat 07 June 2006 - 12:30 PM

Buna, Sunt nou pe aici, si am si eu o intrebare : dar daca caea societate nu are cont la trezorerie putem sa ii platim in contul de alta banca pe care il are? Va multumesc






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL