Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Concediu ingrijire copil pentru studentii care au absolvit? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Concediu ingrijire copil pentru studentii care au absolvit?

5 replies to this topic

#1 Darinna

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 13 November 2005 - 12:09 AM

Buna ziua,
Am absolvit de curand cursurile de zi ale unei facultati de stat(6 ani).
In timpul studiilor am ramas insarcinata si am nascut o fetita care are acum zece luni.
Sotul meu a beneficiat de concediu de crestere si ingrijire copil, pentru o perioada de trei luni, dupa care s-a dus inapoi la serviciu.
Am inteles ca, potrivit unei legi in vigoare(19/2000,art 41, aliniatul B) studiile absolvite s-ar asimila cu perioada de cotizare.
Asta inseamna ca as putea sa intru eu in concediu de ingrijire pana cand face fata 2 ani?
In momentul in care am ramas gravida eram in anul al cincilea de facultate.
Multumesc pentru rabdare.



#2 Fici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 197 Postari:

Postat 14 November 2005 - 01:17 AM

Daca nu ma insel scrie mai departe ca anii de studentie sunt considereti ani vechime in munca si deci numai la pensie sunt luati in calcul. Sa citim fraza pana la punct.




#3 maneamircea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 336 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu

Postat 15 November 2005 - 10:32 PM

Da se considerã stagiu de cotizare asimilat numai dupã absolvirea cursurilor unei facultãþi urmatã la cursulde zi pe durata normalã a studiilor .
conform articolului 38 din Legea 19/2000 aceste perioade se iau în calculul prestaþiilor de asigurãri sociale prevãzute de lege.
"ART. 38
(1) In sistemul public se asimileaza stagiului de cotizare si perioadele necontributive, denumite in continuare perioade asimilate, in care asiguratul:
.......................................
B) a urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normala a studiilor respective, cu conditia absolvirii acestora;
...................................................
(2) Asiguratii care au absolvit mai multe institutii de invatamant superior, conform prevederilor alin. (1) lit. B), beneficiaza de asimilarea, ca stagiu de cotizare, a unei singure perioade de studii, la alegere.
(3) Persoanele prevazute la alin. (1) beneficiaza de perioadele asimilate, daca in aceste perioade nu au realizat stagii de cotizare in conditiile prezentei legi.
(4) Perioadele asimilate prevazute la alin. (1) se valorifica pentru obtinerea prestatiilor de asigurari sociale prevazute de prezenta lege.(5) Se excepteaza de la prevederile alin. (4) pensia anticipata si pensia anticipata partiala, in cazul carora nu se valorifica perioadele asimilate prevazute la alin. (1) lit. B) si c), precum si perioadele in care s-a beneficiat de pensie de invaliditate."
Aceste perioade se considerã perioade luate în calcul ºi conform noii Ordonanþe de urgenþã pentru obþinerea îndemnizaþiei de creºterea copilului care intrã în vigoare începând cu anul 2006
Manea Mircea



#4 Fici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 197 Postari:

Postat 16 November 2005 - 12:36 PM

citind legea 19/2000 cu modificari inclin sa cred ca ai dreptate maneamircea( asta inseamna sa citesti legea initiala si modificarile in acelasi timp ca sa vezi ce s-a modificat de fapt) In L.19/2000 initiala nu se specifica decat dreptul pentru pensie.
ultima modificare 04/12/2004
CAPITOLUL V
Alte drepturi de asigurãri sociale


Art. 98. - (1) Asiguraþii sistemului public au dreptul, în afarã de pensie, la:
a) concediu ºi indemnizaþie pentru incapacitate temporarã de muncã, cauzatã de boli obiºnuite sau de accidente în afara muncii, boli profesionale ºi accidente de muncã;
B) prestaþii pentru prevenirea îmbolnãvirilor ºi recuperarea capacitãþii de muncã;
c) concediu ºi indemnizaþie pentru maternitate;
d) concediu ºi indemnizaþie pentru creºterea copilului;
e) concediu ºi indemnizaþie pentru îngrijirea copilului bolnav;
f) ajutor de deces.
(2) Beneficiazã de drepturile prevãzute la alin. (1) lit. a), B), c) ºi e) asiguraþii care, în ultimele 12 luni anterioare primei zile de concediu medical înscrise în certificatul de concediu medical, au un stagiu de cotizare de cel puþin 6 luni, realizat în condiþiile art. 37 ºi/sau în una sau mai multe dintre situaþiile prevãzute la art. 38.
(3) Persoanele care au dobândit, conform legii, calitatea de asigurat beneficiazã de indemnizaþie pentru incapacitate temporarã de muncã, fãrã condiþii de stagiu de cotizare, în cazul accidentelor de muncã, bolilor profesionale, urgenþelor medico-chirurgicale, tuberculozei ºi bolilor infectocontagioase din grupa A. Lista cuprinzând urgenþele medico-chirurgicale, precum ºi bolile infectocontagioase din grupa A este stabilitã prin hotãrâre a Guvernului.
(4) Beneficiazã de drepturile prevãzute la alin. (1) lit. d) asiguraþii sistemului public care au realizat, în condiþiile art. 37 ºi/sau în una sau mai multe dintre situaþiile prevãzute la art. 38, un stagiu de cotizare de cel puþin 10 luni în ultimele 12 luni anterioare datei naºterii copilului.
(5) În situaþia în care naºterea se produce înainte de termen, stagiul de cotizare necesar deschiderii dreptului se diminueazã cu perioada cuprinsã între data naºterii copilului ºi data prezumatã a naºterii, certificatã de medicul de specialitate.
(6) Dreptul asiguraþilor la ajutor de deces nu este condiþionat de îndeplinirea unui stagiu de cotizare.
__________
Articolul a fost modificat prin art. I pct. 21 din O.U.G. nr. 9/2003, astfel cum a fost modificat prin Legea de aprobare nr. 577/2003.



#5 Roxana_J

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 November 2005 - 01:12 PM

Situatia mea este putin diferita: eu am absolvit facultatea la zi in iulie anul acesta, dar am si lucrat in paralel cu jumatate de norma pe toata perioada facultatii. In decembrie trebuie sa nasc. La mine perioada facultatii se va mai pune ca stagiu de cotizare? Si dupa aceea cum facem, se continua cu perioada cand am lucrat dupa ce am absolvit facultatea? Cate luni de cotizare am in ultimul an, cu facultate cu tot si cu serviciul cu jumatate de norma? (din dec. 2004 pana in noi. 2005, ca de la 1 dec 2005 intru in concediu de sarcina.) Va multumesc.



#6 bkati

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 84 Postari:

Postat 24 November 2005 - 03:35 PM

Citeste mai sus art.38 alin(3) daca ai stagiu de cotizare pe perioada universitatii, se iau cele cotizate si nu universitatea. Dar daca ai lucrat neintrerupt poti beneficia de concediu de sarcina. Trebuie acum 6 luni cotizate din ultimele 12, adica noi(22),oct(21),sept(22),aug(23),iul(21), iun(22) total 131 zile cotizate in perioada noi 2005-dec 2004.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL