Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contabil autorizat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


contabil autorizat

23 replies to this topic

#1 irina c.

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:constanta

Postat 13 November 2005 - 04:21 PM

salutare! avem nevoie de putin ajutor deoarece nu ne-a putut lamuri nimeni in anumite probleme.
Am terminta fc de Finante si contabilitate in 2004. Am un an experienta ca si contabil si 6 luni ca economist. Am dori, eu si prietena mea, sa luam autorizatie de PFA pentru a tine contabilitatea unor firme mici. (sub 50.000 Euro). Intrebarea care se ridica este: Putem face acest lucru fara a fi membru CECCAR, si deci, fara a fi contabil autorizat?
Daca da va rugam sa ne spuneti cam ce trebuie sa facem.
Va multumim anticipat si ...asteptam raspunsurile voastre.
i.c.



#2 iulia51

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:
  • Location:BAIA MARE

Postat 13 November 2005 - 07:47 PM

buna!nu puteti infiinta un PF fara a fi contabil autorizat si membru CECAR
Deci pt a fi contabil autorizt trebuie sa ai vechime pe carte de munca de cel putin 3 ani pt. cei cu studii sup. si 5 ani pt. cei cu studii medii.Apoi dai examen pt. acces la contabil autorizat si numai dupa stagiu de trei ani dai alt examen pt. a fi cont. autorizat cu parafa si drept de semnatura :)
apoi poti infiinta un PF sau SRL deci mai ai de asteptat si de invatat :!:
daca nu se mai schi :?: mba unele lucruri pina la anul ,nu se stie

CU GINDURI BUNE !



#3 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 13 November 2005 - 08:02 PM

Nu poþi fii PFA, dar poþi lucra pe baza de CIM la orice firma, fara restricþie de CA (pt. ca ai studii superioare).
Eu aº recomanda sa lucrezi un timp lângã un contabil cu experienþã ºi abia apoi singurã, asta îþi spun din propria experienþã. Eu am fost aruncat de viaþã direct în apa adâncã ºi mai ales la inceput a fost foarte greu.

O seara buna!
Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.



#4 iulia51

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:
  • Location:BAIA MARE

Postat 13 November 2005 - 08:24 PM

Are dreptate OCI numai sa ai norocul sa stai linga un contabil cu experienta care sa si vrea sa te ajute si sa te invete,ca in ziua de azi mai rar....dar fiecare invata cu timpul din greseli si greutati si tot iese la liman,dar vai greu este cind razbati singur .....dar satisfactiile sunt mari cind vezi ca ai invatat si ai facut tu totul singur.Contabilitatea se invata lucrind zi de zi si citind tot ce apare nou in legislatie si fiscalitate.Asa am invatat si eu :D [/b]
CU GINDURI BUNE !



#5 irina c.

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:constanta

Postat 14 November 2005 - 10:04 AM

multumesc mult pentru informatii.speram totusi sa pot face PFA. credeam ca ma ajuta faptul ca am terminat facultatea si nu doar niste cursuri.dar se pare ca nu....trebuie sa mai astept.va multumesc oricum
i.c.



#6 danamuntean

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:

Postat 15 November 2005 - 08:51 AM

Poti sa iti infiintezi SRL pe care sa tii contabilitate pentru firme sub 50000 euro...



#7 valig

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 120 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 15 November 2005 - 09:01 AM

Nu poti ptr ca trebuie sa-ti inregistrezi firma la CECCAR ,altfel nu te pot inregistra nici la Registr.Comertului.
Pentru siguranta ta suna la CECCAR si intreaba.
Succes!



#8 danamuntean

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:

Postat 15 November 2005 - 10:44 AM

Nu te pune nimeni sa te inregistrezi la Ceccar cu codul caen 7414 in principal si 7412 in secundar.. Poti suna sa intrebi.



#9 NEAMTU LILIANA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:informare

Postat 25 November 2005 - 03:07 PM

:shock: Lume buna, eu sunt contabila de 6 ani, in stagiu la CECCAR pentru contabil autorizat studii medii, dar studenta in prezent la Finante Contabilitate. Ce diferenta este intre contabil autorizat studii medii si contabil autorizat studii superioare, avand in vedere ca licenta o dau odata cu examenul final de stagiu la CECCAR ( stiu ca pentru studii superioare trebuie sa o iau de la capat). Ce diferenta este si unde scrie asta, stie cineva sa-mi spuna. o sa-i fiu pe veci datoare!
Liliana



#10 mirelaz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 03 December 2005 - 01:15 AM

NEAMTU LILIANA a spus:

:shock: Lume buna, eu sunt contabila de 6 ani, in stagiu la CECCAR pentru contabil autorizat studii medii, dar studenta in prezent la Finante Contabilitate. Ce diferenta este intre contabil autorizat studii medii si contabil autorizat studii superioare, avand in vedere ca licenta o dau odata cu examenul final de stagiu la CECCAR ( stiu ca pentru studii superioare trebuie sa o iau de la capat). Ce diferenta este si unde scrie asta, stie cineva sa-mi spuna. o sa-i fiu pe veci datoare!
daca citesti in cartea expertului contabil ai sa vezi ca diferenta este faptul ca un contabil autorizat cu studii superioare, poate sa certifice un bilant, poate sa fie cenzor la o societate. etc. Citeste te rog in acea carte si ai sa te lamuresti! :P



#11 mirelaz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 03 December 2005 - 01:19 AM

NEAMTU LILIANA a spus:

:shock: Lume buna, eu sunt contabila de 6 ani, in stagiu la CECCAR pentru contabil autorizat studii medii, dar studenta in prezent la Finante Contabilitate. Ce diferenta este intre contabil autorizat studii medii si contabil autorizat studii superioare, avand in vedere ca licenta o dau odata cu examenul final de stagiu la CECCAR ( stiu ca pentru studii superioare trebuie sa o iau de la capat). Ce diferenta este si unde scrie asta, stie cineva sa-mi spuna. o sa-i fiu pe veci datoare!
am uitat sa-ti stun, ca si eu sunt in prezent contabil autorizat cu studii medii... Intre timp mi-am terminat facultatea si am dat examen la exprt contabil.In prezent sunt stagiar la experti. Diferenta este mai mica intre expert contabil si contabil autorizat cu studii superioare, deci daca o sa vrei sa dai din nou examen la momentul terminarii facultatii, iti recomand sa te inscrii la experti decat la studii superioare... :P



#12 NEAMTU LILIANA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:informare

Postat 05 December 2005 - 12:07 AM

In legatura cu asta nu vreau un raspuns ambiguu, vreau un act normativ, sau numele cartii respective te rog frumos, mi-ar fi de mare folos. Multumesc frumos :P
Liliana



#13 NEAMTU LILIANA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:informare

Postat 05 December 2005 - 12:16 AM

Stiu ca si contabil autorizat CASM poate a fie cenzor deoarece legea spune " cel putin unul dintre cenzori a fie fie expert contabil sau contabil autorizat" (carenta avocateasca) nespecificand e care anume in cazul in care studiile superioare sunt finalizate ( am intalnit si cazul in care sa luat in considerare asta si pentru cifre mari de rulaj, de fapt cred ca este la mica intelegere intre organele de control si societate ( singura intitutie care este interesata de un asemenea control este CECCAR-ul). Mi-as dori daca ma contrazice cineva sa argumenteze ( ar fi instructiv pentru mine) Multumesc.
Liliana



#14 irina c.

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:constanta

Postat 05 December 2005 - 12:00 PM

cred ca cel mai bine ar fi sa ma interesez direct la CCECAR. va multumesc pentru raspunsuri
i.c.



#15 adammirela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Location:focsani
  • Interests:contab

Postat 05 December 2005 - 12:39 PM

va zic ce fac eu.Am infintata o societate, cod caen 7414, am infiintat-o pt activitati de marketing si m-a invatat cineva cum sa tin evidente contabile,legal.Le fac facturi in fiecare luna cu explicatia: servicii de coordonare si nu ma doare capul. Documentele si le semneaza administratorii.



#16 florina m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 05 December 2005 - 01:14 PM

adammirela a spus:

am infiintat-o pt activitati de marketing si m-a invatat cineva cum sa tin evidente contabile,legal.
Sa ma scuze si altii care au asemenea firme, dar nu cred ca este "legal".
Si in contractul de prestari servicii ce ai scris -servicii marketing? Noroc ca exista patroni care nu stiu care este diferenta dintre marketing si contabilitate ca altfel nu ai mai avea clienti.
Scuze dar iti dau un exemplu:ma duc sa-mi iau masina de spalat si pe factura scrie aspirator si-mi mai da si garantie. [-X



#17 adammirela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Location:focsani
  • Interests:contab

Postat 05 December 2005 - 07:48 PM

Tinand cont ca sunt o gramada de contabili care nu-si declara veniturile si lucreaza la negru eu consider ca lucrez legal.Eu sunt acum in stagiu la CECCAR si asta a fost visul meu dintotdeauna,sa am propria firma de contabilitate.Daca pe factura de achizitie a unui frigider ar scrie electronice nu m-ar deranja.



#18 danamuntean

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:

Postat 07 December 2005 - 02:19 PM

Sunt de acord cu tine. Eu facturez consultanta in contabilitate la firmele cu CA<50000 eur, pentru ca oricum raspunderea e a admin-ului. Consider ca e foarte legal ceea ce fac.



#19 irina c.

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:constanta

Postat 07 December 2005 - 02:39 PM

deci sa inteleg ca-mi pot deschide o firma cu activitate marketing, iar pe factura sa trec consultanta?
i.c.



#20 cornelia_cristea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 17 February 2006 - 09:38 AM

irina c. a spus:

deci sa inteleg ca-mi pot deschide o firma cu activitate marketing, iar pe factura sa trec consultanta?


Daca am inteles bine exista o portita pentru cei care doresc sa presteze contabilitate fara a fi experti contabili sau contabili autorizati...
Are cineva un draft de contract pentru aceasta situatie?
Multumesc foarte mult
cornelia.cristea@galcorom.ro






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL