Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cheltuieli cu chiria - deductibilitate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Cheltuieli cu chiria - deductibilitate


18 replies to this topic

#1 LAURA MARIA

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 16 November 2005 - 01:48 PM

AM NEVOIE DE AJUTOR! DACA POATE SA IMI SPUNA CINEVA CHIRIA SPATIULUI UNDE ISI DESFASOARA FIRMA ACTIVITATEA ESTE DEDUCTIBILA DOAR DACA CONRTRACTUL DE INCHIRIERE ESTE INREGISTRAT SI LA FINANTE SAU ESTE SUFICIENT INREGISTRAREA CONTRACTULUI LA NOTAR ? VA MULTUMESC ANTICIPAT



#2 ralsera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 309 Postari:

Postat 16 November 2005 - 04:26 PM

depinde de proprietar
daca acesta e persoana fizica , ctr de inchiriere trebuie inreg la adm financiara, ptr ca trebuie sa-si declare venitul
si oricum la un control cred ca ai avea probleme daca acesta nu e inreg
daca acesta e persoana juridica este suficient daca ati mers la un notar

serafimescu



#3 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 16 November 2005 - 04:41 PM

In cazul in care nu este chiar sediul administrativ la firmei, trebuie ca spatiul respectiv sa fie declarat ca punct de lucru la Reg. Comertului si la Admin. fin. :wink:



#4 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 16 November 2005 - 06:26 PM

de ce ar avea firma probleme daca beneficiarul contractului (proprietarul) nu si-a inregistrat obtinerea unor venituri la administratie ?? e ca si cum eu as primi o factura de servicii pe baza de contract si as avea probleme deoarece furnizorul nu a platit impozit pe veniturile pe care le obtine de pe urma mea !!! :shock: nu vad logica fratilor :?

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 10 June 2009 - 12:16 PM




#5 danniela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 02 January 2006 - 12:30 PM

va rog sa-mi spuna si mie cineva,daca am seiul firmei intr-un spatiu al unei alte societati si am contract e inchiriere cu aceasta trebuie sa autentific contractul la un notar sau uneva pentru a putea euce chiria???MULTUMESC ANTICIPAT



#6 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 02 January 2006 - 02:01 PM

Nu este obligatoriu.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 May 2009 - 03:19 PM




#7 LEXUS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 427 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 January 2006 - 09:13 PM

Contractele de orice tip dintre doua entitati juridice nu trebuie autentificate de nici un notar :evil: Cu exceptia vanzarilor/cumpararilor de imobile si terenuri.

ps: Daca proprietarul persoana juridica este platitor de tva trebuie sa depuna notificare la Adm Fin conform Normelor referiotare la art. 141 alin. (2) lit. k) din Codul fiscal daca opteaza pentru regimul de taxare.
HoratiuHagiudotro



#8 ramo2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:
  • Gender:Female

Postat 10 April 2009 - 12:46 PM

buna ziua
suntem o firma care am dat in chirie un apartament la o alta firma pe 6 luni.
cand am facut factura am pus si tva.,insa mi s-a spus ca nu pot sa pun tva si am nevoie de ceva notificare de la finante.
pe contract este trecuta chiria + tva.
puteti sa ma lamuriti cu aceasta probl.?
cand pun tva la factura de chirie si cand nu?
ce notificare am nevoie?
daca se poate cat mai urgent.multumesc anticipat. :sad:



#9 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 10 April 2009 - 01:11 PM

Veniturile din chirii sunt scutite de TVA fara drept de deducere (cf. art 141 alin2 lit e).
In cazul in care societatea doreste taxarea chiriilor va face o notificare catre AFP prin care anunta optiunea de taxare a operatiunilor prevazute la art 141 alin2 lit e incepand cu data de...



#10 Catalina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 May 2009 - 04:20 PM

Aceasta e notificarea ce trebuie depusa la finante

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 May 2009 - 03:19 PM

Degeaba ai dreptate daca nu ti-o da cineva.



#11 rodica hrior

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:Baia Mare

Postat 05 June 2009 - 11:36 AM

buna ziua,
suntem o firma care dorim sa inchiriem un apartament pentru angajati (locuinta de servici) de la o persoana fizica.
cheltuiala este deductibila?
rodica1106



#12 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 05 June 2009 - 12:55 PM

angajatii sunt straini? este specificat in contract ca le asigurati cazarea? se impoziteaza venitul din chirii la salariati?



#13 rodica hrior

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:Baia Mare

Postat 05 June 2009 - 02:33 PM

angajatii nu sunt straini....doar ca sunt din alt judet.
daca le suporta angajatorul chiria atunci va tb sa le trec la venituri
rodica1106



#14 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 06 June 2009 - 11:37 AM

este oricum discutabil
-chiria pe cheltuieli nedeductibile sau
-faceti dovada ca nu gasiti salariati din judetul dvs si sunteti fortata de imprejurari sa luati din alt judet si ca urmare numai cu ei puteti face venituri mult mai mari, care sa acopere chiria (varianta discutabila in fata fiscului)
Dace le treceti ca venituri din salarii platiti si cas etc



#15 mamy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 04 August 2009 - 02:48 PM

ajutati-ma va rog cu cadrul legal in ceea ce priveste locuinta de serviciu; am cazul unor angajati din afara bucurestiului pentru care as vrea sa platesc chiria unui apartament si as vrea sa ma lamuresc ce trebuie facut din pct de vedere contabil

multumesc



#16 foxyexp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:cluj-napoca

Postat 05 August 2009 - 10:21 AM

trebuie incheiat un contract de inchiriere cu proprietarul apartamentului, contract care trebuie declarat de proprietar la finante, dupa care, angajatii ar trebui sa isi faca viza de flotant.
chiria pe care o vei plati fie vei face ordin de plata sau o dispozitie de plata semnata de proprietarul apartamentului, cu mentiunea " plata chirie cfm contract pe luna......",
aceste sume intra sub incidenta titlului III din codul fiscal, care din punctul meu de vedere, sunt avantaje in natura acordate salariatilor si trebuie impozitate.



#17 mihael@

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 November 2011 - 12:43 PM

Buna ziua,

Va rog sa imi spuneti daca in cazul inchierii unui apartament pentru angajati de la o firma care se ocupa cu tranzactii imobiliare, TVA de pe factura se poate deduce? Este similar cu inchirierea unui sediu? Se deduce doar daca proprietarul a adus notificarea depusa la Administratie?

Multumesc anticipat



#18 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 04 November 2011 - 10:04 PM

În cazul cazării angajaţilor , închierierea nu este scutită de taxă , TVA. (vezi Codul fiscal art.141 alin.(2) lit e) punct.1.
În cazul închirierii unui imobil pentru a servi drept sediu, operaţiunea este scutită de taxă.(ibidem fără punct.1).
Proprietarul persoană fizică este obligat să notifice Administraţia financiară despre veniturile sale din chirii, potrivit contractului de închiriere.
Pentru a fi deductibilă taxa, în cazul firmei imobiliare care ia în chirie spaţiul respectiv, cred că trebuie să şi dovedească faptul că cazarea nu este doar un bonus acordat salariaţilor respectivi, ci este chiar o necesitate pentru firmă!.



#19 mihael@

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 15 November 2011 - 01:30 PM

Inteleg ca nu e nici o problema sa deduc TVA de pe factura de inchiriere apartament.

Multumesc,






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL