Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
patronul renunta la imprumut - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


patronul renunta la imprumut

3 replies to this topic

#1 zadana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 16 November 2005 - 02:49 PM

buna ziua, va rog frumos, am si eu o intrebare : asociatul unei firme a imprumutat societatea cu o anumita suma print contract de imprumut, dupa o perioada asociatul renunta la aceasta suma in favoarea societatii, si eu cred ca as putea inregistra aceasta suma pe venituri pentru societate, dar nu stiu pe ce cont de venit si daca este corect rationamentul? Va multumesc!



#2 oti71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Sf.Gheorghe

Postat 16 November 2005 - 03:38 PM

Am avut aceasta situatie si eu luna trecuta.
Mai intai am cerut un Acord pentru anularea datoriilor sau act aditional la contract, in care patronul, renunta la aceste datorii.

Orice prescriptie sau anulare a unei datorii este venit.Eu am pus in ct.758, vezi Norme Met.de utilizare a conturilor contabile la Ordinul.306/2002.Alt cont mai "intelept" n-am gasit.




#3 zadana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 18 November 2005 - 10:58 AM

multumesc



#4 gabriela_R

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:Eforie Sud

Postat 20 November 2005 - 11:14 PM

patronul poate renunta la imprumut si poate majora capitalul social fara a mai plati impozit pe profit






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL