Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Urgent! In legatura cu Demisia si Zilele de concediu! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Urgent! In legatura cu Demisia si Zilele de concediu!

31 replies to this topic

#1 Iulia D

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 16 November 2005 - 05:24 PM

Am si eu o problema!
De curand mi-am dat demisia. Initial am scris o cerere de incheiere a contractului de munca cu acordul partilor, avand in vedere ca asa s-a procedat de la bun inceput in firma pana in ziua de azi. Toata lumea a fost de acord pana cand, peste cateva zile, am primit un telefon prin care mi se cerea neaparat Demisia. Am intrebat de ce tocmai acum este nevoie de Demisie si mi s-a spus ca nu mai este de acord seful sa se plece cu Acordul partilor. Ok! Ce as vrea eu sa aflu... Care este diferenta dintre Acordul partilor si Demisie in ceea ce priveste cele 15 zile de preaviz si concediul de odihna. Trebuie sa mentionez ca eu sunt deja in preaviz, dar mai am inca 11 zile de concediu neefectuate. Eu m-am mai interesat, am studiat si Codul Muncii, dar as mai vrea si alte pareri! Sunt obligati sa-mi plateasca acele zile de concediu? Daca da, unde scrie?

Astept raspunsuri!

Va multumesc



#2 bkati

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 84 Postari:

Postat 17 November 2005 - 11:30 AM

Conform L53/2003 Codul Muncii

Art. 141. – (1) Concediul de odihna se efectueaza in fiecare an.
(2) Prin exceptie de la prevederile alin. (1), efectuarea concediului in anul urmator este permisa numai in cazurile expres prevazute de lege sau in cazurile prevazute in contractul colectiv de munca aplicabil.
(3) Angajatorul este obligat sa acorde concediu, pana la sfarsitul anului urmator, tuturor salariatilor care intr-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihna la care aveau dreptul.
(4) Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca.




#3 Iulia D

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 17 November 2005 - 06:01 PM

De acord, asta mi-a spus toata lumea si ma bucur ca asa este. Intre timp am aflat ca a trebuit sa-mi semnez demisia ca sa nu-mi pot lua liber, dar in acelasi timp mi s-a spus verde in fata ca zilele de concediu ramase nu mi se vor plati. Motivul: seful nu vrea! Stiu ca pare greu de crezut dar exact raspunsul acesta mi s-a dat. Eu ce pot face in cazul acesta?



#4 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 17 November 2005 - 07:38 PM

Codul Muncii:

Art. 79. - (1) Prin demisie se înþelege actul unilateral de voinþã a salariatului care, printr-o notificare scrisã, comunicã angajatorului încetarea contractului individual de muncã, dupã împlinirea unui termen de preaviz.
(2) Refuzul angajatorului de a înregistra demisia dã dreptul salariatului de a face dovada acesteia prin orice mijloace de probã.
(3) Salariatul are dreptul de a nu motiva demisia.
(4) Termenul de preaviz este cel convenit de pãrþi în contractul individual de muncã sau, dupã caz, cel prevãzut în contractele colective de muncã aplicabile ºi nu poate fi mai mare de 15 zile calendaristice pentru salariaþii cu funcþii de execuþie, respectiv de 30 de zile calendaristice pentru salariaþii care ocupã funcþii de conducere.
(5) Pe durata preavizului contractul individual de muncã continuã sã îºi producã toate efectele.
(6) În situaþia în care în perioada de preaviz contractul individual de muncã este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzãtor.
(7) Contractul individual de muncã înceteazã la data expirãrii termenului de preaviz sau la data renunþãrii totale ori parþiale de cãtre angajator la termenul respectiv.
(8) Salariatul poate demisiona fãrã preaviz dacã angajatorul nu îºi îndeplineºte obligaþiile asumate prin contractul individual de muncã.



Art. 50. - Contractul individual de muncã se suspendã de drept în urmãtoarele situaþii:
a) concediu de maternitate;
B) concediu pentru incapacitate temporarã de muncã; c) carantinã;
d) efectuarea serviciului militar obligatoriu;
e) exercitarea unei funcþii în cadrul unei autoritãþi executive, legislative ori judecãtoreºti, pe toatã durata mandatului, dacã legea nu prevede altfel;
f) îndeplinirea unei funcþii de conducere salarizate în sindicat;
g) forþã majorã;
h) în cazul în care salariatul este arestat preventiv, în condiþiile Codului de procedurã penalã;
i) în alte cazuri expres prevãzute de lege.


In mod normal, ar trebui sa dai firma in judecata. Sau sa faci plangere la ITM.
Ca sa eviti complicatiile, ia-ti concediu medical. Si spune-i patronului ca vei sta in concediu medical pana vei considera ca ti-ai recuperat prejudiciul.



#5 Iulia D

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 17 November 2005 - 09:29 PM

He he! Le-as face eu multe, dar chiar n-am chef sa ma complic avand in vedere ca eu deja m-am angajat in alta parte si de abia astept sa scap de ei. Si eu ma gandisem sa-mi bag medical, dar m-am gandit ca nefiind pe bune o sa am probleme...

Oricum, multumesc mult de tot! :D



#6 ilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 07 December 2005 - 04:14 PM

O reclamatie la ITM cred ca-i de ajuns. Iti vor da banii pe concediul neefectuat, desi aveai dreptul sa-ti iei zilele efectiv.



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 December 2005 - 09:48 PM

ilia a spus:

...desi aveai dreptul sa-ti iei zilele efectiv.
... efectiv :lol: :lol: :lol: va rog sa ma iertati, da' nu m-am putut abtine sa nu fac haz de necaz ! Iulia, nu te supara pe mine, te rog...

acum serios, ilia are dreptate in tot ce zice, fiindca e obligatoriu sa-ti faca stat de plata pt. zilele de co neefectuat. sa vedem cine il semneaza in locu' tau... ca sa fie fals in documente oficiale... care, daca e dovedit, se lasa cu parnaie (scuzati expresia)... :lol: si se poate dovedi destul de usor la expertiza grafologica. ia zi-le tu o vorba la fostii colegi care se ocupa de treaba asta, sa vezi ce zic daca le pui problema mai dur. sigur o sa ajunga si la ex-sefu' tau. fi curajoasa, te sfatuieste cineva(eu) care a castigat un proces pe tema platilor cuvenite de la un grup de firme (deci, se poate) si care, la ultimu' servici, era sa ia teapa tot la co neefectuat, numai ca nu s-a potrivit cu mine, daca ma intelegi, draga mea.



#8 nico_ar

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:arad
  • Interests:medicina

Postat 09 December 2005 - 10:13 AM

As dori si eu un sfat varog frumos.Ieri a fost ultima mea zi de lucru nu a fost prezent nici un reprezentant din conducerea firmei in momentul predari stocului si am facut un proces verbal de predare -primire intre mine si cealalta colega a mea de serviciu cu toate ca cu o zi inainte a fost directorul firmei s-a ne ia bani din incasari si nu m-a anuntat nimeni .Noi lucram 12 h si o zi libera.Concediul nu l-am luat si nici nu mi la platit .Eu i-am facut in data de 24 11 2005 o cerere ca doresc desfacerea contractului de munca cu acordul ambelor cu data de 01 12 2005 a spus ca nu se poate ca legea zice ca trebuie sa stau in preaviz.Nu stiu cand ar trebui sa-mi dea bani de concediul noi luam salariul in data de 20 si 6 acum in 6 decembrie am primit lichidarea pe luna noiembrie nu era normal ca sa -mi plateasca acuma toate datoriile fata de mine .Precizez ca nu am semnat de cand sunt angajata cu contract din data de 12 aprilie nici un stat de plata si nici macar nu l-am vazut .Nu am primit nici adeverinta nici nota de lichidare nici cartea de munca . Nu mai inteleg nimic, nu exista termen legal s-au ea poate sa-mi tina cartea de munca cat doreste ea .eu am semnat un alt contract de munca si doresc sa-mi depun dosarul de angajare .Suntem bataia de joc a angajatorilor particulari parca codul munci nu este si pentru ei doar pentru cele de stat asa ceva nu se intampla la firmele de stat si se simt invincibili sigur are pe cineva la i.t.m si nu are nici o treaba eu sa-mi pierd timpul si nervi sa umblu sa-mi scot cartea de munca sa astept pana ea a-si aranjeaza treburile ,desi am proces verbal facut cu directorul firmei ca i-am dat o carte de munca cu seria si nr.va rog frumos un sfat



#9 S_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 410 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 09 December 2005 - 10:34 AM

Concediul restant trebuie sa ti-l plateasca la lichidare (obligat, vezi cdul muncii).
Cartea de munca nu are dreptul sa ti-o retina. La noul loc de munca poti sa duci catreade munca in termen de max o luna de la data angajarii.
La desfacerea contractului de munca cu acordul partilor, nu trebuie sa stai in preaviz. In preaviz stai numai in cazul in care iti dai demisia sau esti data afara din diverse motive.
Banii de concediu ti se vor da numai la urmatoarea lichidare.
Neplacuta situatie. Bafta.
Sanda



#10 nico_ar

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:arad
  • Interests:medicina

Postat 09 December 2005 - 10:49 AM

multumesc s_anda dar nu inteleg lichidarea o face ea cand vrea nu era in ultima mea zi de lucru vezi ce zic ca orce as face nu rezol nimic decat sa astept ma uimeste faptul ca nimeni nu se sesizeaza si daca eu nu o sa fac nimic asa o sa faca si cu alti angajati si ne mai miram de ce merge tara asta asa chiar nu pot face nimic



#11 nico_ar

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:arad
  • Interests:medicina

Postat 09 December 2005 - 11:15 AM

chiar nu sunt anumite termene legale de eliberare a cartilor de munca daca sun la i.t.m in timisoara unde presupun ca se afla cartea mea de munca pot sa aflu in ce stagiu se afla cartea mea de munca daca stiu nr si seria cartii mele de munca.eu sunt o idealista dar se pare ca sunt pe cale de disparitie



#12 S_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 410 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 09 December 2005 - 11:42 AM

Am cautat dar chiar nu gasesc legislatia care reglementeaza procedura de intocmire a notei de lichidare. Din cate stiu se intocmeste in ultima zi de lucru. Poate ne ajuta cineva cu referinte din legislatie?
Cat despre cartea de munca ai tot dreptul sa vezi ce scrie in ea, in ce stadiu se afla, oricand. Cat de repede va fi eliberata depinde si de cat de repede opereaza modificarile angajatele de la camera de munca timisoara. Am vazut pe forum ca s-au plans destui de ele.
Sanda



#13 nico_ar

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:arad
  • Interests:medicina

Postat 09 December 2005 - 12:20 PM

miii de multumire s_anda ca incerci sa-mi dai o solutie la problema mea dar chiar nu vreau sa creada d-na asta care este directorul firmei sa face numai cum vrea ea , daca nu-i da nimeni nici o lectia o sa se comporte in continuare asa si cu ceilalti anganjati cu siguranta au mai fost angajati ai d-nei care au trecut prin asa ceva



#14 nico_ar

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:arad
  • Interests:medicina

Postat 09 December 2005 - 01:25 PM

pentru s_anda am scris la i.t.m timisoara sa-mispuna in ce stadiu se afla cartea mea de munca si mi-au spus ca angajatorul nu a depus decizia de incetare a contractului de munca .este normal nu trebuia sa ai anunte cu privire ca un angajat al firmei doreste incetarea contractului



#15 S_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 410 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 09 December 2005 - 02:02 PM

Nu sunt inca lamurita, cum ai plecat din firma?
1) Daca ai plecat cu acordul partilor, in primul rand, pentru acest mod de desfacere a contractului de munca nu exista preaviz ( de aceea ii spune cu acordul parilor). In al doilea rand daca angajatorul nu ti-a semnat decizia de desfacere a contractului cu acordul partilor, e nasol, pentru ca nu e valabila.
2) Daca ai plecat pana la urma cu demisie, trebuia sa stai in preaviz numarul de zile prevazut in contractul de munca pentru aceasta situatie (max 15 calendaristice), dupa care contractul de munca e incetat.
Care e situatia ta? :roll:
Sanda



#16 nico_ar

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:arad
  • Interests:medicina

Postat 09 December 2005 - 02:28 PM

e cam complicat ca nici eu nu stiu.uite eu cand m-am angajatprin aprilie i-am spus ca asa sa ma angajeze nu cumva sa o incurm ca eu nu vreau sa raman la ea ca eu am terminat medicina dar din lipsa de bani trebuie sa lucrez ,i-am spus ca pe la sfarsitul anului o sustin un examen la medicina si daca o sa-l i-au atunci o sa doresc sa ma lase sa plec ca mie mi se asigura loc de munca asa ca am anuntat-o ca 20 noiembrie ma duc la examen examenul l-am luat i-am spus si ca as dori sa-mi desfaca contractul ca sa nu ma bazez numai pe vorba ei in 24 noiembrie i-am trimis o cerere in care am scris ca doresc desfacerea conteactului cu acordul ambelor parti cu data de 1 decembrie eu tot am sunat la firma si am intrebat-o cum e cu cererea aia si m-ia zic ca de acord la o alta discutie a spus ca ce tot o stresez ca trebuie sa stau in preaviz 15 zile ca asa zice lege dar i-am deci nu sunteti deacord bun au trecut si preavizul ieri a fost ultima mi-a zii acuma ce sa fac



#17 S_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 410 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 09 December 2005 - 02:38 PM

Cererea de desfacere a contractului de munca cu acordul partilor, pe care ai scris-o, ai vazut-o semnata, aprobata? :?: Nu stiu ce sa-ti spun sa faci exact, cel mai bine ar fi sa iti clarifici situatia personal la firma la care ai fost angajata. Eventual, dupa ce sti mai multe, ai putea sa treci pe la ITM (oricare in Timisoara, Arad, Oradea, nu conteaza) sa te interesezi mai exact ce trebuie sa faci. Dar in primul rand vezi in ce situatie esti la firma de la care ai plecat.
Sanda



#18 nico_ar

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:arad
  • Interests:medicina

Postat 09 December 2005 - 02:56 PM

mai s_anda incepi sa ma speri eu de la 1 ianuarie sunt incadrata si platita de spitalul judetian eu n-am avut cum sa vad dacA A SEMNAT CEREREA S-AU NU EU SUNT ARAD LA IAR FIRMA ARE SEDIUL LA TIMISOARA DAR CE POT EU SA PATESC EU AM STAT SI IN PREAVIZ ASTA SE POATE DOVETI SI PE BAZA FACTURILOR PE CARE LE-AM FACUT PANA IERI AM FACUT IERI UN PROCES VERBAL DE PREDARE PRIMIRE LA COLEGA MEA UNDE AM SCRIS CA PROCESUL S-A INTOCMIT CU OCAZIAINCETARI CONTRactului de munca precedat de un preaviz de 15 zilema speri rau chiar pe angajatori nu-i intreaba nimeni de sanatate ce era sa-i fac eu invitatii speciale



#19 S_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 410 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 09 December 2005 - 05:27 PM

imi pare rau dar mai mult decat cu un simplu sfat chiar nu te pot ajuta :( Numai tu poti rezolva asta, asa ca multa bafta :D
Sanda



#20 mireile

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 12 December 2005 - 10:16 PM

buna seara. O intrebare legata de scapari ale legii si posibilitatea de manipulare ai ei... Ideea e in felul urmator Sotul meu este momentan angajat la o firma de soft... e platit destul de bine numai ca nu sunt respectati ca oameni. A, iar salariul nu il ia tot pe cartea de munca (minimul pe economie si restul in mana). Asa ca s-a decis sa plece dupa ce ia si cealalta suma. A sustinut si luat un inteviu la alta firma. In cel mult 2 zile isi depune demisia. Problema e ca nu ar vrea sa mai ramana deloc la firma si vrem sa stim daca isi depune cerere de concediu de odihna poate sa inlocuiasca acele zile de preaviz...pentru ca de incetarea contractului de munca cu acordul partilor nici nu poate fi vorba.
Apreciez daca voi primi un raspuns autorizat. Multumesc







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL