Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ASIGUARE VIATA DEDUCTIBIL? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


ASIGUARE VIATA DEDUCTIBIL?

7 replies to this topic

#1 IngeMihalik

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 November 2005 - 05:38 PM

Am control de fond si s-au legat de asigurarea de viata a patronului, care este trecut pe firma. LA asigurari iau spus ca se poate deduce din impozit, cei de la finante spun ca nu stiu? oare cine stie



#2 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 16 November 2005 - 06:04 PM

Nu este deductibila.
Deductibile sunt alte tipuri de asigurari. Vezi Cod Fiscal, Art. 21, alin (1) - lit. c si alin. (3) - lit. j si k. :wink:
Nu va luati dupa ce spun agentii firmelor de asigurari. :(




#3 Ariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 183 Postari:
  • Location:Pascani

Postat 16 November 2005 - 06:43 PM

si eu am lucrat in asigurari si nu au voie inspectorii de asigurari sa va dea informatii aiurea. asigurarile de viata nu sunt deductibile. asigurarea este incheiata pe numele patronului, nu pe al societatii. deductibile sunt toate celelalte tipuri de asigurari in care la asigurat este trecuta societatea.



#4 NEGRUT ANCA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 12 January 2006 - 11:31 PM

Nu stiu voi ce acte aveti , dar asigurarea unuia din patronii uneia din firmele la care tin contabilitate este pe firma , imi vin cupoanele respective pt. SC>>>SRL ... si oricum o consider cheltuiala nedeductibila



#5 Laurentiujicmon

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 09 October 2006 - 10:32 PM

Daca angajatorul plateste asigurari de viata pentru angajatii sai atunci, primele aferente sunt cheltuieli deductibile?



#6 Laurentiujicmon

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 11 October 2006 - 01:17 PM

Stie cineva sa imi raspunda, va rog?



#7 ctc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 12 October 2006 - 11:10 AM

In Codul fiscal sunt trecute la cheltuieli deductibile limitat (pana la 200 euro-an/persoana) doar cheltuielile cu primele de asigurare private de sanatate.



#8 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 12 October 2006 - 12:14 PM

Vezi postareaLaurentiujicmon, la Oct 9 2006, 11:32 PM, a spus:

Daca angajatorul plateste asigurari de viata pentru angajatii sai atunci, primele aferente sunt cheltuieli deductibile?
Codul Fiscal prevede:
ART. 21
(4) Urmatoarele cheltuieli nu sunt deductibile:
k) cheltuielile cu primele de asigurare platite de angajator, in numele angajatului, care nu sunt incluse in veniturile salariale ale angajatului, conform titlului III;
ART. 55
(3) Avantajele, cu exceptia celor prevazute la alin. (4), primite in legatura cu o activitate dependenta includ, insa nu sunt limitate la:
g) primele de asigurare platite de catre suportator pentru salariatii proprii sau alt beneficiar de venituri din salarii, la momentul platii primei respective, altele decat cele obligatorii.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL