Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
plata import numerar - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


plata import numerar

20 replies to this topic

#1 anagruion

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 291 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 17 November 2005 - 11:48 AM

Buna ziua!! stiu ca s-a mai discutat pe forum. Nu sunt in stare sa mai caut. Poata ma ajuta cineva. Dimineta am primit telefon ca firma a platit un import (haine), Germania - NUMERAR- in val. de 2500 EUR. Ce se mai poate face???? Vama este facuta si TVA in vama platit. Trebuie anuntat la BNR??? O vom trece in registru casa valuta, ca nu mai avem ce face. Dar cum ramane cu organu' si la ce amenda sa ne asteptam???
Mii de multumiri, daca imi luminati mintea si nu ma trimiteti la "cautare"



#2 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 18 November 2005 - 05:32 AM

http://www.conta.ro/...opic.php?t=4645

Nu-i nici o amenda.
Ar trebui chitanta de la furnizor sau mentiune pe factura.




#3 anagruion

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 291 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 18 November 2005 - 08:40 AM

Buna dimineata Lorenzo! Multumesc din suflet pentru toate raspunsurile. O zi buna, si un sfarsit de saptamana excelent. Poate organizam si noi cei din "vest" o intilnire. Ce zici???? :P :P



#4 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 19 November 2005 - 07:01 PM

Perfect de acord. Eu sunt available anytime, anywhere.
Cred ca ar fi bine sa continuam discutia pe mail.
Astept un mail de la tine. Poate iti sau imi mai scriu si altii din far-west.
Ca sa nu obosim forumul cu probleme locale.



#5 anagruion

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 291 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 24 November 2005 - 08:33 AM

de acord. ana.gruion@simbol.ro



#6 munteanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 69 Postari:

Postat 24 November 2005 - 09:16 AM

de-a lungul timpului si eu am avut citeva cazuri in care adm. firmei a platit importul in numerar. Eu am procedat cam asa: am solicitat de la furnizor chitanta in care sa mentioneze ca importul a fost achitat de administrator in numele firmei si in functie de situatie am acordat avans spre decontare administratorului sau am considerat acesta plata a furnizorului extern ca si creditare de catre administrator cu suma respectiva restituind apoi contravaloarea devizelor in lei catre adm.
Pina acum nu am primit nici o amenda din cauza asta.



#7 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 November 2005 - 09:40 PM

Si voi credeti ca e normal asa ceva?????
Eu nu cred!!!!! Asta contravine tuturor legilor: regim valutar, regimul platilor cu numerar, regimul avansurilor spre decontare in devize(care se acorda pentru deplasarea propriu-zisa: diurna, cazare, transport.)
elenacca



#8 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 24 November 2005 - 09:55 PM

Elena Pana a spus:

Si voi credeti ca e normal asa ceva?????
Eu nu cred!!!!! Asta contravine tuturor legilor: regim valutar, regimul platilor cu numerar, regimul avansurilor spre decontare in devize(care se acorda pentru deplasarea propriu-zisa: diurna, cazare, transport.)

da tu o rezolvare pt problema.. cum faci o plata cash in strainatate... eu am aceeasi problema.. se duce clietul acolo cumpara marfa, o plateste cash si vine cu ea in romania...



#9 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 November 2005 - 07:32 AM

Septimiu a spus:

Elena Pana a spus:

Si voi credeti ca e normal asa ceva?????
Eu nu cred!!!!! Asta contravine tuturor legilor: regim valutar, regimul platilor cu numerar, regimul avansurilor spre decontare in devize(care se acorda pentru deplasarea propriu-zisa: diurna, cazare, transport.)

da tu o rezolvare pt problema.. cum faci o plata cash in strainatate... eu am aceeasi problema.. se duce clietul acolo cumpara marfa, o plateste cash si vine cu ea in romania...

Eu zic sa nu bagi in seama plata si sa lasi furnizorul neplatit.
Dupa termenul de prescriere iti constitui venit si il impozitezi. (asta e! mai bine impozit decat amenda sau eu stiu ce altceva.) Oricum, de regula platile astea au valoare mica. Nimeni nu se duce cu 10.000 Euro sa plateasca cash. Si daca face asta nu gandeste.
elenacca



#10 zolly

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 25 November 2005 - 08:33 AM

a fi contabil inseamna sa evidentiezi in contabilitate toate operatiunile economice care afecteaza patrimoniul societatii, astfel in cat situatiile financiare sa reflecte realitatea.

avand in vedere cele de mai sus consider ca este interzisa neintregistrarea sub o forma sau alta plata furnizorului extern cu cash.



#11 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 25 November 2005 - 11:16 AM

fratilor dati-va seama la bautura... adica eu daca ma duk sa iau marfa din thailanda si costa 5.000 euro las furnizorul neachitat si il trec la venituri ?
pai unde e logica contabilitatii... fir-ar mama ei de logica? :shock:



#12 anagruion

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 291 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 25 November 2005 - 11:55 AM

Multumesc tuturor. Septimiu are mare dreptate. Cum sa lasam furnizorul neachitat???? Problema este ca administratorul nu intreba cand face "ceva" . Dupa ce a luat decizia singur, vine si iti spune ce a facut. Si atunci'" descurcate frate" 8) sa fie si legal, sa nu ai probleme cu "organele". Asta este marea problema. Eu am rezolvat-o in felul urmator.- am creditat casa in caluta cu val. platita- si am achitat furnizorul.(suma este de 2500 Eur). Restituirea o voi face, cand voi putea. Acum s-a invatat minte si la urmatorul import a primit o proforma si a mers la banca si a platit cv. avans.
Va doresc o zi buna, un sfarsit de saptamana minunat.



#13 ralsera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 309 Postari:

Postat 02 November 2006 - 01:01 PM

uite ca a trecut ceva de la discutia asta si am si eu probleme
adica am patit-o si eu
dar voiam sa intreb ana zicea ca a creditat casa in valuta
administratorul meu este rezident si stiu ca nu se poate
eu am procedat in felul urmator am creditat casa in lei , s-a dus a schimbat banii si i-am transferat in casa in valuta
cu toate ca nu am buletin de schimb valutar , varianta mi s-a parut mai corecta
voi ce spuneti?
serafimescu



#14 ad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 245 Postari:
  • Location:CONSTANTA

Postat 02 November 2006 - 02:51 PM

administratorul meu si-a cumparat cu bani proprii din Belgia pe societate un autoturism si a platit factura acolo , iar cu div TVA . Este corecta inregistrarea 462=401 (nu prea , dar nu mai apare prin program in registrul de casa ) si 4426=446 ;446=5121.In jurnal cumparari factura de cumparare este in luna septembrie
=decont si div TVA in octombrie !



#15 Maria Baziotis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Location:Sighisoara

Postat 06 November 2006 - 11:31 PM

De cand contul 462 este de activ?
Maria



#16 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 November 2006 - 01:23 AM

Pai a specificat ca ,,nu prea ,dar nu ma apare prin program in registrul de casa.,, :angry:



#17 Bica Rodica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 07 November 2006 - 07:48 PM

Vezi postareaanagruion, la Nov 17 2005, 11:48 AM, a spus:

Buna ziua!! stiu ca s-a mai discutat pe forum. Nu sunt in stare sa mai caut. Poata ma ajuta cineva. Dimineta am primit telefon ca firma a platit un import (haine), Germania - NUMERAR- in val. de 2500 EUR. Ce se mai poate face???? Vama este facuta si TVA in vama platit. Trebuie anuntat la BNR??? O vom trece in registru casa valuta, ca nu mai avem ce face. Dar cum ramane cu organu' si la ce amenda sa ne asteptam???
Mii de multumiri, daca imi luminati mintea si nu ma trimiteti la "cautare"
Nu inteleg ceva. Nu se poate ca platind importul respectiv, acea chitanta ( sau ma rog, o hartie prin care sa reiese ca sc ... din Ro a platit la sc... sau pf... din strainatate) sa se anexeze ordinului de deplasare din strainatate??? Ca doar se face ordin de deplasare.... urmand ca apoi sa se restituie administratorului c/v ordinului de deplasare in lei .......exact ca atunci cand are cheltuieli de deplasare in valuta.In contabilitate se inregistreaza la cursul valutar din data depunerii ordinului ( sau BNR din data efectuarii platii, nu sunt sigura).
Imi dau si eu cu parerea, e ceva similar cu decontul de cheltuieli il lei , ca doar poate un angajat sa faca plati in numele societatii pe care le centralizeaza intr-un decont sau OD chiar daca a primit avans la plecare chiar daca nu, atat ca e in valuta.....



#18 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 07 November 2006 - 08:02 PM

Vezi postareaBica Rodica, la Nov 7 2006, 09:48 PM, a spus:

Nu inteleg ceva. Nu se poate ca platind importul respectiv, acea chitanta ( sau ma rog, o hartie prin care sa reiese ca sc ... din Ro a platit la sc... sau pf... din strainatate) sa se anexeze ordinului de deplasare din strainatate??? Ca doar se face ordin de deplasare.... urmand ca apoi sa se restituie administratorului c/v ordinului de deplasare in lei .......exact ca atunci cand are cheltuieli de deplasare in valuta.In contabilitate se inregistreaza la cursul valutar din data depunerii ordinului ( sau BNR din data efectuarii platii, nu sunt sigura).
Imi dau si eu cu parerea, e ceva similar cu decontul de cheltuieli il lei , ca doar poate un angajat sa faca plati in numele societatii pe care le centralizeaza intr-un decont sau OD chiar daca a primit avans la plecare chiar daca nu, atat ca e in valuta.....
Ordinul de deplasare este pt.cheltuieli cu deplasarea,adica diurna,cazare,chelt.transport,etc..Pentru plata furnizorului,se face decont de cheltuieli,un mic raport in care se mentioneaza ca plata s-a facut de administrator din resurse proprii(adica el a creditat firma).Este nevoie de chitanta de la furnizor,sau de mentiunea acestuia pe factura,ca s-a facut plata cash la livrare. Cu toate aceste docum.se poate ridica valuta respectiva din banca si atunci poti inregistra in mod cat se poate de legal(fiind o suma sub 10000 Euro) plata furnizorului din credit patron(nu din avans,ca daca primea avans in valuta,atunci trebuia sa se faca licitatie inainte de plecarea lui).



#19 Bica Rodica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 07 November 2006 - 08:18 PM

Ma rog, face un decont de cheltuieli anexat ordinului de deplasare, nu poate fi in valuta???? si sa primeasca diferenta in lei ??? sau trebuie tot in valuta???
Si in situatia in care avansul in valuta la plecare nu acopera totalitatea cheltuielilor efectuate, adica a cheltuit mai mult decat a primit avans , diferenta pe care o mai are de primit se baga in 4551??? 542-ul nu poate fi creditor??? Si daca respectivul nu este asociat, ci angajat ??? 4551-ul pica, e doar in cazul asociatilor???....
Repet, mi-am dat cu parerea nu sunt sigura.



#20 ad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 245 Postari:
  • Location:CONSTANTA

Postat 07 November 2006 - 11:01 PM

Vezi postareaMaria Baziotis, la Nov 6 2006, 11:31 PM, a spus:

De cand contul 462 este de activ?
Scuze,401=462






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL