Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
IMM-uri - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


IMM-uri

10 replies to this topic

#1 andy2004

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 17 November 2005 - 02:22 PM

Buna,
Am un SRL, in luna iulie 2005 cifra de afaceri era in jur de 120 000 euro. Din ce luna voi plati impozit pe profit ( luna iulie 2005 sau luna ianuarie 2006)?
S-a modificat plafonul pentru cifra de afaceri?
IMM - urile trebuie sa aiba salariati?

va multumesc

O zi buna



#2 cameliatin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:

Postat 17 November 2005 - 02:34 PM

din ianuarie 2006




#3 Carmen Nastrusnicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 17 November 2005 - 11:04 PM

minim un angajat, maxim 9



#4 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 18 November 2005 - 12:48 AM

Ordinul preºedintelui Consiliului Concurenþei nr. 13/2005- Regulament din 01/02/2005
publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 127 din 09/02/2005

3. Articolul 2 va avea urmãtorul cuprins:
"Art. 2. - (1) În sensul prezentului regulament, termenii ºi expresiile de mai jos au urmãtoarele semnificaþii:
ÃŽntreprinderea
1. Întreprindere reprezintã orice entitate care desfãºoarã o activitate economicã, indiferent de forma ei legalã, în special persoane care desfãºoarã, cu titlu individual sau familial, activitãþi meºteºugãreºti sau alte tipuri de activitãþi ºi societãþi sau asociaþii angajate în mod regulat în activitãþi economice.
Numãrul de angajaþi ºi pragurile financiare care definesc categoriile de întreprinderi
2.Întreprinderi mici ºi mijlocii (IMM) sunt acele întreprinderi care au mai puþin de 250 de angajaþi ºi care au fie o cifrã anualã de afaceri care nu depãºeºte echivalentul în lei a 50 milioane EUR, fie un rezultat anual al bilanþului contabil care nu depãºeºte echivalentul în lei a 43 milioane EUR.
3. În cadrul categoriei de IMM, întreprindere micã este întreprinderea care are mai puþin de 50 de angajaþi ºi a cãrei cifrã anualã de afaceri sau rezultatul anual al bilanþului contabil nu depãºeºte echivalentul în lei a 10 milioane EUR.
4. În cadrul categoriei de IMM, microîntreprindere este întreprinderea care are mai puþin de 10 angajaþi ºi a cãrei cifrã anualã de afaceri sau rezultatul anual al bilanþului contabil nu depãºeºte echivalentul în lei a 2 milioane EUR.

Din punct de vedere fiscal:

Codul Fiscal
TITLUL IV
Impozitul pe veniturile microîntreprinderilor

Definiþia microîntreprinderii

Art. 103. - În sensul prezentului titlu, o microîntreprindere este o persoanã juridicã românã care îndeplineºte cumulativ urmãtoarele condiþii, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent:
a) are înscrisã în obiectul de activitate producþia de bunuri materiale, prestarea de servicii ºi/sau comerþul;
B) are de la 1 pânã la 9 salariaþi inclusiv;
c) a realizat venituri care nu au depãºit echivalentul în lei a 100.000 euro;
d) capitalul social al persoanei juridice este deþinut de persoane, altele decât statul, autoritãþile locale ºi instituþiile publice.



#5 janika0

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 December 2005 - 07:35 PM

O nelamurire am si eu! Intre 1-9 angajati ma inteles dar conteaza daca am un angajat doar cu 2 ore sau este obligatoriu sa fie cu 8 ore?
Astept raspuns urgent!
:?
JaNik@ :wink:



#6 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 08 December 2005 - 09:17 PM

Daca au contracte in regula , e ok.



#7 cristianamatache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 292 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 11 December 2005 - 10:40 AM

Pot face contract de munca pe 2 ore zilnic?In acest caz trebuie sa-i mai dau salariul minim pe economie?



#8 steluta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:dezvoltare profesionala

Postat 11 December 2005 - 12:21 PM

da, adica nu mai mic de 78 ron pe luna
steluta



#9 cristianamatache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 292 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 12 December 2005 - 08:30 PM

In contract la salariul de baza brut ii pot trece 85 ron? sau ii trec o suma mai mare de 330 si apoi tin cont de nr de ore?
Multumesc mult....
Vreau sa angajez un comis voiajor sa lucreze doar 10 ore/sapt. Ai ideea si cum as putea sa facturez marfa vanduta de acesta...fac factura pe numele lui?



#10 rona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Location:bacau

Postat 09 July 2006 - 04:43 PM

dca vreau sa angajez un absolvent de facultate,de anul acesta dar fara licenta data,am vreo facilitate?imi suporta bugetul de stat obligatiile bugetare?si eu am o micro dar inca nu am nici un angajat.



#11 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 09 July 2006 - 07:21 PM

asteapta sa-si ia licenta si angajeaza-l dupa aceea, daca vrei sa beneficiezi de diverse...
ca sa ramai micro trebuie sa faci o angajare in termen de 60 zile de la data CUI.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL