Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
reg. de evidenta material lemnos - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


- - - - -

reg. de evidenta material lemnos

23 replies to this topic

#21 gore

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 07 October 2008 - 08:20 AM

ORDIN Nr. 583 din 15 septembrie 2008
pentru aprobarea Metodologiei privind organizarea și funcționarea sistemului informațional integrat de urmărire a materialelor lemnoase (SUMAL) și obligațiile operatorilor economici legate de acesta
EMITENT: MINISTERUL AGRICULTURII ȘI DEZVOLTĂRII RURALE
PUBLICAT ÎN: MONITORUL OFICIAL NR. 662 din 23 septembrie 2008
…..
……
SECȚIUNEA a 5-a
Utilizarea SUMAL la nivelul altor activități de prelucrare a lemnului decât prelucrarea primară

ART. 24
În cazul activităților în care se recepționează materiale lemnoase și se prelucrează integral în consum propriu, fără a se face expediție, operatorii economici vor opera în SUMAL Agent doar recepțiile de masă lemnoasă și consumul propriu.

……
……
Daca sunt producator de mobila care achizitioneaza si depoziteaza cherestea (materia prima) in depozitul fabricii, cherestea folosita in consum propriu, am sau nu obligativitatea utilizarii aplicatiei SUMAL Agent ? Mi se pare normal sa am aceasta obligativitate intrucat numai asa se poate verifica corelatia dintre iesirile persoanei de la care cumpar si intrarile mele.
Ce parere aveti ?



#22 VRANCEA MARIANA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:CS
  • Interests:DISCUTII PE TEME LEGISLATIVE

Postat 07 October 2008 - 12:06 PM

Vezi postareaanca_paty, la Oct 2 2008, 03:44 PM, a spus:

buna,
poate cienva sa imi spuna si mie daca este un borderou special pentru documentele cu regim special utilizate/anulate la materialele lemnoase
PT ANCA
Am pus borderoul care se transmite la ISRTV.

M-am uitat peste SUMAL , mi se pare o munca colosala pt noi care exploatam parchete ,producem cherestea pt export,sunt blocuri de avize consumate lunar.Macar daca s-ar putea atasa la programul de contabilitate sa nu facem evidenta dubla.A inceput cineva sa lucreze?

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de VRANCEA MARIANA: 07 October 2008 - 12:07 PM




#23 nicu.ecobici

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 19 October 2008 - 09:08 AM

Vezi postareaNICOLETA p, la Feb 8 2007, 11:35 PM, a spus:

am si eu o rugaminte. daca stiti si care este baza legala pentru actele si procedurile de care vorbiti, puneti macar un numar de lege, sa vedem cu ochii nostri, sa stim pe ce ne "luptam" cu garda
Reglementari noi in domeniu: HG nr. 996/27.08.2008 si Norma din 27.08.2008 publictate in MO 643/09.09.08, precum si Metodologia din 15.09.2008 MO 662/23.09.2008



#24 andreea-schiopu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 24 November 2009 - 03:34 PM

BUNA ZIUA. AM SI EU O PROBLEMA. AM PRIMIT SI EU ACEST PROGRAM SI NU STIU CE TREBUIE SA FAC. NU STIU NIMIC DESPRE CUM SE LUCREAZA CU CHERESTEAUA. IMI POATE SPUNE SI MIE CINEVA CE TREBUIE SA FAC?






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL