Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
SUBVENTII MIJLOACE FIXE - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


SUBVENTII MIJLOACE FIXE

4 replies to this topic

#1 EUGENIA DIACONU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 18 November 2005 - 12:30 PM

Buna,
in primul rand va multumesc pentru acest forum, ne ajuta foarte mult,si doresc sa ma ajuta-ti in urmatoarea problema:
Soc. a primit gratuit un spatiu in 1995 , la acel moment s-a facut urmatoarea inregistrare 212= 131 cu valoarea la data respectiva iar lunar s-a inregistrat amortizarea 681=281 ( liniar) ,in acelasi timp s-a inregistrat trecerea pe venituri a subventiei 131=758.conform amortizari lunare.
toate bune pana aici,dar in anul 2005 s-a reevaluat spatiul micsoarand valoarea de achizitie (105=212 si 281=105)
va rog sa ma ajutati sa fac inregistrarile aferente subventiei. Dupa parerea mea as inregistra 131=105 cu diferenta dintre valoarea de achizitie si amortizare .
va multumesc anticipat.



#2 adai

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 28 June 2006 - 09:18 AM

Ati gasit rezolvarea la aceasta problema?Si eu am o problema asemanatoare si nu stiu ce sa fac.




#3 Gianina Inculet

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:

Postat 28 June 2006 - 10:20 AM

Dupa parerea mea, subventia trebuie sa se "amortizeze" in continuare, cel mult sa fac 131=7588 pana la incidenta valorii reevaluate



#4 adai

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 28 June 2006 - 11:45 AM

Dar nu trebuie sa existe o corespondenta intre valoarea ramasa in 212 si valoarea ramasa in 131?



#5 Gianina Inculet

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:

Postat 28 June 2006 - 01:26 PM

Asta ziceam si eu, sa fac 131 = 758 cu dif.din reevaluare astfel incat soldul lui 131 sa fie egal cu soldul lui 212






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL