Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ajutor! plafon cheltuieli cazare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

ajutor! plafon cheltuieli cazare

9 replies to this topic

#1 albina37

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 18 November 2005 - 12:41 PM

va rog sa ma ajutati! imi poate spune cineva care este plafonul maxim deductibil la cheltuielile de cazare pentru deplasarile in tara? am tot scotocit prin legislatie, dar ori n-am vazut, ori nu exista vre-o reglementare in acest sens. Cu multumiri!



#2 danL

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 689 Postari:
  • Location:CONTAdava

Postat 18 November 2005 - 12:56 PM





#3 albina37

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 18 November 2005 - 01:12 PM

:smt058



#4 Nedelcu Gabriela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 97 Postari:

Postat 30 November 2005 - 09:04 PM

Se deconteaza c/val.ch.de cazare hotel 2 **.Atunci cand nu se prezinta doc.cazare si unitatea la care s-a efectuat depls.nu a asigurat cazarea,in functie de reg.interne ale fiecarui minister,se dec.cazarea la plafoanele stabilite de acestea



#5 albina37

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 05 December 2005 - 10:38 AM

:smt038



#6 Vizantea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 July 2006 - 12:53 PM

Nedelcu Gabriela a spus:

Se deconteaza c/val.ch.de cazare hotel 2 **.Atunci cand nu se prezinta doc.cazare si unitatea la care s-a efectuat depls.nu a asigurat cazarea,in functie de reg.interne ale fiecarui minister,se dec.cazarea la plafoanele stabilite de acestea

Sa inteleg ca fiecare minister isi poate stabili propriul plafon pentru cazarea "la localnici" (fara facturi, etc.) ?? Daca da, ati putea cumva sa-mi indicati baza legala? Intreb pentru ca Academia Romana plateste inca gigantica suma de 0,5 RON/noapte pentru cazare la localnici (conf HG deplasari)!
Daca exista vreo reglementare care da dreptul ministerelor de a modifica acest plafon, poate am avea o sansa de a-i trezi la realitate pe distinsii academicieni.

MUltumesc !



#7 andi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:

Postat 27 October 2006 - 10:55 AM

art 25-hg543

2 stele,dak nu gaseste,decl pe propria raspundere si se deconteaza tariful la 3 stele,.unde s-a cazat.dak s-a cazat la mai mult de 3 stele se deconteaza 50% din tariful perceput.
instit pbl nu isi pot face si singure barem de cazare.nici macar cele finantate din venituri proprii.

Vezi postareaandi, la Oct 27 2006, 11:53 AM, a spus:

art 25-hg543

2 stele,dak nu gaseste,decl pe propria raspundere si se deconteaza tariful la 3 stele,.unde s-a cazat.dak s-a cazat la mai mult de 3 stele se deconteaza 50% din tariful perceput.
instit pbl nu isi pot face si singure barem de cazare.nici macar cele finantate din venituri proprii.

5000 lei vechi e inca in vigoare



#8 Vizantea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 26 November 2006 - 06:49 PM

[/quote]

5000 lei vechi e inca in vigoare
[/quote]

Stiu sigur ca alti colegi (institutie publica, tine de Ministerul Cercetarii) pot deconta 7,5 RON/noapte pentru cazare "la localnici" (cazare fara factura).

Stiu ca problema pare minora (daca nu chiar furt curat din punct de vedere financiar-contabil!) insa pentru tot felul de oameni care prin natura meseriilor lor trebuie sa doarma pe coclauri in cort sau sa se cazeze la Badea Cartan in "camera din fata" ea este extrem de arzatoare. Cu 5000 lei vechi pe noapte nu convingi un cioban sa te lase sa-ti pui cortul in faneata lui (ca-i strici iarba)...

Pe scurt, daca stie cineva ce reglementare zice ca ministerele pot aplica plafoane proprii la cazarea fara factura, o gramada de oameni, cu mine in frunte, ii vor multumi cu plecaciune...



#9 cons

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 10 August 2007 - 06:00 PM

eu stiu ca aceste ch cu cazarea nu se deconteaza fara document justificativ (daca ai document, sunt deductibile in limita tarifelor praticate de hot de 2-3 stele ptr pers ce nu au fctii de conducere). daca deplasarea se produce in afara tarii se deconteaza integral fara doc justificative.
DACA AVETI VREO BAZA LEGALA PRIVIN DECONTAREA CH CU CAZAREA FARA DOC JUSTIFICATI, VA ROG DATI-MI UN SEMN! MULTUMEEEEEEEEEEEESCC!



#10 uly

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 25 August 2009 - 06:22 PM

Vezi postareacons, la Aug 10 2007, 07:00 PM, a spus:

eu stiu ca aceste ch cu cazarea nu se deconteaza fara document justificativ (daca ai document, sunt deductibile in limita tarifelor praticate de hot de 2-3 stele ptr pers ce nu au fctii de conducere). daca deplasarea se produce in afara tarii se deconteaza integral fara doc justificative.
DACA AVETI VREO BAZA LEGALA PRIVIN DECONTAREA CH CU CAZAREA FARA DOC JUSTIFICATI, VA ROG DATI-MI UN SEMN! MULTUMEEEEEEEEEEEESCC!


Raspunsul nu e pentru cineva anume, tinand cont ca intrebarile au fost puse de ceva timp :biggrin: dar am descoperit hg 1860/2006, art.28
Art. 28. - În situatia în care personalul aflat în delegare nu se cazeaza în conditiile prevazute la
art. 26, cheltuielile de cazare se compenseaza prin plata, pentru fiecare noapte, a sumei de 30
lei. :lostit (13):

Fisiere atasate








Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL