Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
nu stiu ce si cum sa fac VA ROG AJUTATIMA! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


nu stiu ce si cum sa fac VA ROG AJUTATIMA!

11 replies to this topic

#1 atodor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:

Postat 19 November 2005 - 08:04 PM

Am o intrebare legata de un concediu medical:

Am un angajat care are/sau nu? 6 luni de cotizare:
S-a angajat la noi pe data de 1.03.2005 si a cotizat dupa cum urmeaza:


Luna / Zile lucratoare / Zile LUCRATE / Salar realizat


MARTIE 23 / 23 / 330
APRILIE 21 / 21 / 330
MAI 21 / 21 / 330
IUNIE 22 / 22 / 330
IULIE 21 / 16 / 252
AUGUST 23 / - / -
SEPTEMBRIE 22 / 10 / 150
OCTOMBRIE 21 / 17 / 267

Zilele in care nu a lucrat (14.08.2005 - 16.09.2005) a fost in concediu fara plata.
Ce ziceti sunt 6 luni de cotizare? Precizez ca in ultimele 12 luni nu a lucrat decat la firma noastra. Daca are cele 6 luni de cotizare, fiti va rog draguti si ajutati-ma sa fac calculul CM pt. perioada 26.10.2005 - 31.10.2005 pt boala obisnuita (01).
Pt.data de 01.11.2005 am primit un alt concediu cu urgenta medico chirurgicala (06). Se considera ca si CM consecutiv? si pastrez aceeasi baza de calcul?
In cazul unei microintreprinderi cate zile suporta firma si cate BASS?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!



#2 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 19 November 2005 - 08:58 PM

Din cate se pare, stagiul de cotizare nu este indeplinit. A avut in total 113 zile lucrate, ori nr. de zile lucratoare din cele 6 luni anterioare producerii imbolnavirii este de 125. In concluzie, nu i se poate deschide dreptul la indemnizatia de incap. temporara de munca pentru intervalul 26-31.10. In schimb, pentru codul (06)-urgenta medico-chirurgicala, nu mai este necesara indeplinirea conditiei de stagiu (culmea este ca la 01.11 are si stagiu). Asa ca poti calcula indemn de concediu incepand cu 01.11:
Legea 19/2000:
ART. 99
(1) Baza de calcul a indemnizatiilor de asigurari sociale prevazute la art. 98 alin. (1) lit. a), B), c) si e) se determina ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni anterioare primei zile de concediu medical inscrise in certificatul de concediu medical, pe baza carora s-a datorat sau, dupa caz, s-a achitat contributia individuala de asigurari sociale in lunile respective, conform prevederilor art. 23, si/sau drepturile prevazute la alin. (9) sau (10), dupa caz, din cele 12 luni din care s-a constituit stagiul de cotizare.
...
(5) Pentru calculul indemnizatiilor de asigurari sociale se iau in considerare numarul de zile lucratoare pentru care s-a datorat sau, dupa caz, s-a achitat contributia individuala de asigurari sociale si/sau numarul de zile lucratoare din perioadele asimilate stagiului de cotizare din lunile din care se constituie baza de calcul.
(6) La stabilirea numarului de zile lucratoare din luna in care se acorda dreptul de asigurari sociale se au in vedere prevederile legale cu privire la zilele de sarbatori legale in care nu se lucreaza.
...
Sper sa nu gresesc, calculul cuantumului indemnizatiei va fi:
267+150+252+330+330+330 = 1659 RON
17+10+16+22+21+21 = 107 zile
Media zilnica a bazei de calcul: 1659/107 = 15.5 RON

Citeaza

In cazul unei microintreprinderi cate zile suporta firma si cate BASS?

Nu are importanta daca este microintreprindere sau nu.

ART. 101
Indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca se suporta astfel:
A. de catre angajator, in functie de numarul de angajati avut la data ivirii incapacitatii temporare de munca, astfel:
a) pana la 20 de angajati, din prima zi pana in a 7-a zi de incapacitate temporara de munca;
B) intre 21-100 de angajati, din prima zi pana in a 12-a zi de incapacitate temporara de munca;
c) peste 100 de angajati, din prima zi pana in a 17-a zi de incapacitate temporara de munca;
B. din bugetul asigurarilor sociale de stat, incepand cu:
a) prima zi de incapacitate temporara de munca, in cazul persoanelor prevazute la art. 5 alin. (1) pct. III, IV, V si alin. (2);
B) ziua urmatoare celor suportate de angajator, conform lit. A, si pana la data incetarii incapacitatii temporare de munca sau pensionarii

Cam asta este, dar te rog sa verifici calculul. :wink:




#3 HERA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 96 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 20 November 2005 - 05:39 PM

Pentru CM cu urgenta medico-chirurgicala nu are nevoie de 6 luni de stagiu de cotizare. Te intreb insa in iulie de ce apare doar cu 16 zile restul de 5 cum a fost ? Specifici doar ca a fost in concediu fara plata in perioada 14.08.2005 - 16.09.2005,restul de zile 01.08.2005 -13.08.2005 cum apare pontat?



#4 atodor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:

Postat 20 November 2005 - 05:53 PM

Scuze! Am gresit.
Coerect era:
Zilele in care nu a lucrat (15.07.2005 - 16.09.2005) a fost in concediu fara plata.

Ce ziceti are 6 luni de cotizare sau nu?
In cazul urgentelor medicale stiu ca nu are nevoie de 6 luni de cotizare, dar concediul pe 1 Noiembrie (si cel care urmeaza acestei date, ma astept sa fie tot urgenta) cine-l plateste: firma sau BASS?



#5 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 20 November 2005 - 06:18 PM

Am senzatia ca nu ai citit raspunsul ce ti l-am dat. :wink:



#6 HERA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 96 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 20 November 2005 - 06:21 PM

Mie imi ies 130 zile lucrate din martie pana in 26.10.2005. Stagiul pentru CM din oct. s-ar fi calculat din 26.04.2005-25.10.2005 daca nu avea concediu fara plata.Nu am un calendar in fata sa vad daca nr.de zile lucratoare care rezulta pentru aceasta perioada le poti obtine din perioada 01.03.2005-25.04.2005.Iei din urma atatea zile (si sumele binenteles) cate ai nevoie pentru completare. Daca da atunci ai stagiu de cotizare pentru CM din Oct.Pentru CM din noi. il calculezi cu aceeasi medie zilnica numai daca este in 'continuare'si are acelasi cod de boala(cel care se trece in dreptul perioadei),daca nu il consideri initial si procedezi ca atare.In acest caz daca ai avut stagiu de cotizare pentru CM din oct. si l-ai calculat perioada CM se considera stagiu de cotizare si recalculezi perioada de stagiu.
Sper ca am fost destul de explicita.
In ceea ce priveste fd. din care se plateste depinde de nr. de angajati cum ti-a explicat si ctanela.



#7 atodor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:

Postat 20 November 2005 - 06:30 PM

De citit am citit, si cu aceasta ocazie va MULTUMESC!
Dar tot mai am unele neclaritati, altfel nu inrazneam sa va mai deranjez cu intrebari.

Ca tot e vorba de neclaritati, cineva mi-a trimis pe email:

"CONCEDIU MEDICAL:
Pe primul cm , initial firma suporta primele :
(a) pânã la 20 de angajaþi, din a 1-a pânã în a 10-a zi de incapacitate temporarã de muncã;
B) între 21-100 de angajaþi, din a 1-a pânã în a 15-a zi de incapacitate temporarã de muncã;
c) peste 100 de angajaþi, din a 1-a pânã în a 20-a zi de incapacitate temporarã de muncã
- pt. cel de al doilea cm daca este in continuare toate zilele vor fi suportate din bass.
Mentionez ca zilele sunt calendaristice. "

In concluzie: cum e corect?
a) pânã la 20 de angajaþi, din a 1-a pânã în a 10-a zi de incapacitate temporarã de muncã;
SAU
B) pânã la 20 de angajaþi, din a 1-a pânã în a 7-a zi de incapacitate temporarã de muncã;



#8 HERA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 96 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 20 November 2005 - 06:36 PM

Asa este corect,este luat din lege

ART. 101
Indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca se suporta astfel:
A. de catre angajator, in functie de numarul de angajati avut la data ivirii incapacitatii temporare de munca, astfel:
a) pana la 20 de angajati, din prima zi pana in a 7-a zi de incapacitate temporara de munca;
B) intre 21-100 de angajati, din prima zi pana in a 12-a zi de incapacitate temporara de munca;
c) peste 100 de angajati, din prima zi pana in a 17-a zi de incapacitate temporara de munca;
B. din bugetul asigurarilor sociale de stat, incepand cu:
a) prima zi de incapacitate temporara de munca, in cazul persoanelor prevazute la art. 5 alin. (1) pct. III, IV, V si alin. (2);
B) ziua urmatoare celor suportate de angajator, conform lit. A, si pana la data incetarii incapacitatii temporare de munca sau pensionarii

Si ai grija ,7 zile de CM ,nu lucratoare.



#9 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 20 November 2005 - 06:38 PM

Pentru siguranta, http://www.cjpbn.ro/...ncapacitate.php :wink:



#10 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 20 November 2005 - 06:45 PM

HERA a spus:

Mie imi ies 130 zile lucrate din martie pana in 26.10.2005. Stagiul pentru CM din oct. s-ar fi calculat din 26.04.2005-25.10.2005 daca nu avea concediu fara plata....

Ai dreptate, eu am calculat incepand cu luna anterioara producerii riscului si nu am procedat corect. :oops: (ma enerveaza legea 19)



#11 atodor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:

Postat 20 November 2005 - 07:21 PM

Mie i-mi iese ca e la fix: el are nevoie de 130 de zile de cotizare pe. perioada 26.04.2005-25.10.2005 si din 1.03.2005-25.10.2005 a cotizat fix 130 de zile. In concluzie are stagiu (si chiar ma bucur - are o situatie materiala foarte proasta).
Dupa cum stiu eu calculul CM se face in favoaea angajatului: media zilnica pt.CM trebuie sa fie MAXIMUL dintre media zilnica rezultata pt. ultimele 6 luni de cotizare si media zilnica rezultata pentru luna in care se acorda CM.

In cazul de fata:
media zilnica pt 6luni de cotizare din ultimele 12=1989/130=15,3
media zilnica pe luna octombrie: 330/21=15,7
Deci MEDIA ZILNICA pt CM = 15,7?

Sau media zilnica pe luna oct. se calculeaza pt. salarul minim pe economie? si atunci am 310/21=14,76
si in acest caz media zilnica in favorea angajatului este 15,3?

Stiu, ca v-am cam suparat cu nenumaratele mele nelamuriri, dar va rog mult ajutati-ma cu aceasta ultima problema.
MULTUMESC ANTICIPAT!



#12 HERA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 96 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 23 November 2005 - 11:50 AM

''Dupa cum stiu eu calculul CM se face in favoaea angajatului: media zilnica pt.CM trebuie sa fie MAXIMUL dintre media zilnica rezultata pt. ultimele 6 luni de cotizare si media zilnica rezultata pentru luna in care se acorda CM.''

Asa este in cazul concediilor de odihna nu al CM.
Daca ai adunat bine bruturile atunci media zilnica pt. CM din oct. este 15,3.
Fiind boala obisnuita : 15,3x75% =11,475
11,475xnr. de zile lucratoare din CM.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL