Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
tichete cadou? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


tichete cadou?

19 replies to this topic

Poll: Primiti tichete Cadou de Craciun?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#1 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 20 November 2005 - 07:33 PM

Pentru ca se apropie Craciunul va pun aceasta intrebare.



#2 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 21 November 2005 - 07:27 PM

sunt firme la care se da al 13-lea salar in loc de tichete cadou?




#3 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 21 November 2005 - 07:52 PM

Pentru ca tot ai deschis discutia, am si eu o nedumerire: care ar fi rostul acestor TICHETE CADOU. De ce sa ma incurc cu ele, cand pot f. bine sa dau banii? Voi ce parere aveti?



#4 iulia51

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:
  • Location:BAIA MARE

Postat 21 November 2005 - 10:03 PM

Orice e bine venit cind un patron vrea sa faca o surpriza dar....la noi nu prea cred =D> Sau mai sti poate anul acesta va fi altfel :!:
CU GINDURI BUNE !



#5 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 21 November 2005 - 10:25 PM

La noi nici macar tichete de masa nu se da, daramite tichete cadou!

O seara buna!
Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.



#6 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 November 2005 - 10:31 PM

motivul pt care multe firme nu dau tichete de masa o constituie neplata la zi a datoriilor bugetare 8)



#7 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 21 November 2005 - 10:39 PM

Andreea` a spus:

motivul pt care multe firme nu dau tichete de masa o constituie neplata la zi a datoriilor bugetare 8)

Offtopic.La noi nu se pune problema asta, ca doar lunar avem nevoie de certificate pt. licitatii................si totusi..............de fiecare data cand ridicam problema tichetelor raspunsul e identic : "ma mai gandesc", si credeti-ma ca mi-am ros deja coardele vocale tot vorbind de ele..................

O seara buna!
Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.



#8 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 22 November 2005 - 06:31 PM

ctanela a spus:

Pentru ca tot ai deschis discutia, am si eu o nedumerire: care ar fi rostul acestor TICHETE CADOU. De ce sa ma incurc cu ele, cand pot f. bine sa dau banii? Voi ce parere aveti?

bani? sub ce forma? puse pe stat de plata? :?:



#9 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 22 November 2005 - 07:19 PM

Da. Stat de plata prime pentru copii minori ai angajatilor - 150lei/copil. Oricum, cu tichetele cadou tot in suma asta trebuie sa ma incadrez. :?



#10 andradadiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Location:Oradea

Postat 23 November 2005 - 03:50 PM

M-am gandit ca poate exista persoane care sunt la inceput si nu stiu de ce plafonul este de 1.500.000 lei vechi respectiv 150 lei noi.

LEGE nr. 571 din 22 decembrie 2003 (*actualizatã*)
privind Codul fiscal
(actualizatã pana la data de 27 iulie 2005*)
EMITENT: PARLAMENTUL

TITLUL III
Impozitul pe venit

CAPITOLUL I
Dispoziþii generale

................................................................................
.........

ART. 55
Definirea veniturilor din salarii

................................................................................
.........

(4) Urmãtoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale ºi nu sunt impozabile, în înþelesul impozitului pe venit:
a) ................................................................................
..

Cadourile oferite de angajatori în beneficiul copiilor minori ai angajaþilor, cu ocazia Pastelui, zilei de 1 iunie, Craciunului ºi a sarbatorilor similare ale altor culte religioase, precum ºi cadourile oferite angajatelor cu ocazia zilei de 8 martie sunt neimpozabile, în mãsura în care valoarea cadoului oferit fiecãrei persoane, cu orice ocazie din cele de mai sus, nu depãºeºte 1.500.000 lei.

................................................................................
.........



#11 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 23 November 2005 - 05:14 PM

buna idee, multumesc andradadiana :wink:



#12 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 29 November 2005 - 07:00 PM

trebuia sa intreb altfel? trebuia sa intreb: "Ce primiti de Craciun de la angajator?" :smt114 :smt111 :smt031



#13 docktor

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 29 November 2005 - 08:03 PM

buna. acele cadouri de craciun se pot acorda copiilor minori, chiar daca ei nu sa afla in intretinerea respectivului? (mai exact: angajatul x are copii minori, care se afla in intretinerea sotului/sotiei, care beneficiaza de deducere suplimentara pentru ei.



#14 S_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 410 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 30 November 2005 - 09:30 AM

Sincer, prefer prima de craciun sub forma de bani. Mama de exemplu, primeste, pentru sora care e minora, tichete cadou care pot fi utilizate doar in metro. Asa cadou, mersi... Eu momentan nu am familia mea, in sensul ca nu sunt casatorita, asa ca tichetele de masa pe care le primesc lunar nu ma prea ajuta (nu le pot folosi la transport, la rata la banca, etc.). :(



#15 tase

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 30 November 2005 - 12:59 PM

Referitor la tichetele de masa si tichetele cadou dupa cite stiu eu nu se impoziteaza,d`aia zic eu ca e mai convenabil,pt ca una e sa zica conducerea ca iti da 400RON brut si sa ramai cu 270RON net si alta e sa primesti tichete cadou sau de masa in valoare de 400RON.Ei...ce zice-ti?



#16 S_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 410 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 30 November 2005 - 01:27 PM

Daca ar fi dupa mine in loc de tichete in valoare de 400 RON (unde se dau atatea?!?!?!?) as prefera sa imi dea 400 RON NET :lol: :lol: :lol: Ce ziceti de asta :?:



#17 monellu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 01 December 2005 - 08:35 PM

Eu am avut o intreaga problema cu aceste tichete cadou. Societatea mea da tichete de masa conform legii (1/zi in avans) si m-a bombardat furnizorul de tichete de masa cu oferte care mai de care mai atragatoare.
Dupa vreo saptamana de telefoane (la finante si iar la ei) s-a ajuns la concluzia ca sunt considerate ca prime (ATENTIE) in natura.
Cei de la firma de tichete mai ca m-au facut proasta ca de ce nu le incadrez ca prime pentru copii, dar problema era ca din 20 de salariati doar eu am 2 copii si un coleg 1 (ha ha ha) sau pentru femei (unde suntem doar 2). Concluzia finala a fost ca mai bine sa dau bani, pe care oricum ii poti folosi oriunde si oricum...



#18 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 07 December 2005 - 08:28 AM

Ca si in cazul altor poll-uri de pe aici, vad ca problema se pune unilateral.
Eu dau, nu primesc. Si nu va pot raspunde...
Dar la ce boala vad ca aveti pe patroni, mai bine taceam.



#19 monellu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 07 December 2005 - 09:15 AM

Draga Lorenzo,
Imi pare rau ca ai inteles ca avem ceva impotriva patronilor. De fapt noi, contabilii, avem ceva impotriva celor care dau legi interpretabile si incomplete si .... urlam si noi la stele poate ne aude cineva.
Parerea mea este ca toti vrem sa le mearga cat mai bine patronilor ca sa putem castiga si noi cat mai bine, dar in Romania, tara tuturor "posibilitatilor" este din ce in ce mai greu.
etc etc etc



#20 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 June 2006 - 07:30 PM

Am primit de la 2 firme






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL