Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
stiu ca s-a mai discutat despre acest lucru dar ..e urgent - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


stiu ca s-a mai discutat despre acest lucru dar ..e urgent

5 replies to this topic

#1 ana80

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 92 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 21 November 2005 - 11:24 AM

Preavizul il intalnim numai in situatia de demisie sau concediere?
1)Dc.da cum se procedeaza in cazul demisiei:Intai angajatul isi depune cererea de demisie dupa care trebuie sa stea conform contractului de munca 15 zile in preaviz si incetarea cm se face cu data expirarii preavizului?Asa am citit in codul muncii dar vroiam si alte pareri de la persoane cu experienta in domeniu.
2)Dar in cazul concedierii?Conteaza cu ce art.se face concedierea?
Deci il instiintezi pe salariat ca il concediez si de ce,apoi cii fac incetarea cm cu data la care expira preavizul?In COdul muncii,se spune ca"decizia de concediere produce efecte de la data comunicarii ei".Aici sunt putin nelamurita :oops: ?
Va multumesc pt timpul acordat!
Cu stima



#2 dede

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 21 November 2005 - 03:00 PM

la pct. 1 [DA
la pct. 2 conteaza articolul in baza caruia se va desface CIM. Acesta inceteaza la terminarea perioadei de previz.




#3 S_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 410 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 21 November 2005 - 03:09 PM

a)In cazul demisiei, angajatul depune cererea, dupa care va sta in preaviz inca 15 zile calendaristice (daca nu e stipulat altfel in contractul de munca semnat de acesta, cele 15 zile calendaristice reprezentand perioada maxima de preaviz in caz de demisie). Pe perioada preavizului, relatiile de munca se desfasoara in mod normal, angajatul avand aceleasi drepturi dar si obligatii, deci incetarea se face cu ziua in care expira preavizul.
b)In cazul concedierii, nagajatul va sta in preaviz 15 zile lucratoare minim. Contractul se incheie cu data la care expira preavizul. Si deasemenea, conteaza cu ce articol se face incetarea contractului de munca.
Sper ca ti-am fost de ajutor :)



#4 ana80

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 92 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 21 November 2005 - 03:39 PM

va multumesc mult pentru raspunsuri.
vroiam sa stiu dc doar in aceste 2 situati exista preaviz.Dupa cate am inteles da

Cum procedez cu salariatul il instiintez verbal sau scris in cazul concedierii ?iar in cazul demisiei imi transmite mie(societatii) o instiintare de preaviz?Exista formular ceva? Va multumesc.

Cu stima,




#5 dede

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 22 November 2005 - 07:57 AM

Instiintarea salariatului in vederea concedierii se face printr-o adresa scrisa si inregistrata in registrul de corespondenta al angajatorului si se semnneaza de luare la cunostinta de catre salariat;isi produce efectele (perioada de previz) de la data comunicarii 15 zile lucratoare.
In cazul demisiei aceasta se depune sub forma scrisa si se inregistreaza in registrul de corespondenta al societatii;si produce efectele (perioada de previz) de la data comunicarii 15 zile calendaristice.



#6 xint

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad
  • Interests:resurse umane

Postat 22 November 2005 - 05:32 PM

inca ceva... nu exista concediere fara motiv, angajatorul trebuie sa motiveze concedierea (motive ce tin de salariat sau motive ce nu tin de persoana salariatului, ci de problemele societatii)

in cazul demisiei aceasta nu trebuie motivata, salariatul are dreptul de a pleca fara a spune de ce... e obligat doar la acel preaviz de 15 zile calendaristice (conform C.I.M. semnat de el)






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL