Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Am nevoie urgenta de o solutie legala !!!! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Am nevoie urgenta de o solutie legala !!!!

10 replies to this topic

#1 TinaCraciun

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 21 November 2005 - 12:30 PM

Am CM din 1.04.20005, sunt insarcinata si intru in prenatal la 1.12.2005. Nasterea va fi undeva in jurul datei de 10-11 ianuarie 2006.
Cum pot face sa beneficiez de indemnizatia pentru cresterea copilului pana la 2 ani ????
Sau , ce poate face patronul meu in acest sens ? Am nevoie urgenta de o rezolvare, deoarce dupa terminarea pre si post natalului voi ramane fara nici un venit, iar copilul este prea mic sa-l pot lasa cu bunicii .
Multumiri anticipat .



#2 john_m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:contabilitate

Postat 21 November 2005 - 12:42 PM

Daca ai 12 luni lucrate anterior datei nasteri copilului atunci nu trebuie sa te stresezi ca o sa primesti dupa ce depui o cerere in acest sens la firma
insotita de o declaratie a sotului ca nu beneficiaza de acesta indemnizatie si o copie dupa certificatul de nastere al copilului




#3 oti71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Sf.Gheorghe

Postat 21 November 2005 - 12:55 PM

Nu inteleg de ce ramai fara venituri.Daca ai lucrat 12 luni anterioare nasterii, cu toate ca ai fost in CM mare parte, beneficiezi de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani si implicit de indemnizatia lunara in cuantum de 800 ron.
Trebuie sa depui o cerere in acest sens la firma, insotita de copia dupa certificatul de nastere a copilului si o declaratie ca sotul tau nu beneficiaza de aceasta indemnizatie.
:smt114



#4 TinaCraciun

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 21 November 2005 - 12:58 PM

am scris CM = carte de munca



#5 oti71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Sf.Gheorghe

Postat 21 November 2005 - 01:11 PM

Scuze , eu am inteles concediu medical.
In acest caz , nu beneficiezi de concediu pentru cresterea copilului de pana la 2 ani si nici de indemnizatie( daca nu cumva ai realizat in sistemul public de pensii, perioade de cotizare pe baza de contract de asigurare sociala) :cry:



#6 dede

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 21 November 2005 - 02:58 PM

In cazul in care vei naste dupa 01.01.2006 vai intra sub incidenta prevederilor OUG 148/2005 care la art. 1 spune :

Citeaza

ART. 1
(1) Incepand cu data de 1 ianuarie 2006, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani, precum si de o indemnizatie lunara in cuantum de 800 lei (RON).
(2) In calculul celor 12 luni prevazute la alin. (1) se includ si perioadele in care persoanele s-au aflat in una sau mai multe dintre urmatoarele situatii:
a) si-au insotit sotul/sotia trimis/trimisa in misiune permanenta in strainatate;
B) au beneficiat de indemnizatie de somaj, stabilita conform legii;
c) au beneficiat de concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate, potrivit legii;
d) au realizat perioade asimilate stagiului de cotizare in sistemul public de pensii in conditiile prevazute la art. 38 alin. (1) din Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, cu modificarile si completarile ulterioare;
e) au realizat perioade de stagiu de cotizare in sistemul public de pensii, in conditiile prevazute de actele normative cu caracter special care reglementeaza concedierile colective;
f) au realizat in sistemul public de pensii, anterior datei intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta, perioade de stagiu de cotizare pe baza de contract de asigurare sociala;
g) au beneficiat de indemnizatia lunara prevazuta la alin. (1).
(3) Prin venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare, se intelege: venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole, asa cum sunt definite de aceasta lege.
Din cele mentionate mai sus ar rezulta ca nu te incadrezi .



#7 TinaCraciun

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 21 November 2005 - 03:01 PM

oare chiar nu exista o chichitza contabiliceasca care sa ma poate ajuta sa recuperez cele 3 luni care-mi lipsesc ????



#8 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 21 November 2005 - 03:31 PM

TinaCraciun a spus:

oare chiar nu exista o chichitza contabiliceasca care sa ma poate ajuta sa recuperez cele 3 luni care-mi lipsesc ????

merge sa te duci la cineva de la casa de pensii si sa ii spui sa umble in baza de date sa-ti mai bage inca 3 luni de cotizare :lol: :lol:



#9 oti71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Sf.Gheorghe

Postat 21 November 2005 - 03:33 PM

Aici nu e vorba de chichitza contabiliceasca ci de lege.In cartea de munca
nu se poate " umbla"!



#10 LianaN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 21 November 2005 - 05:07 PM

Nu sunt stapana pe problema, dar am auzit un zvon cum ca pe perioada care iti lipseste din stagiu sa-ti platesti tu contributia de asigurari sociale si atunci se considera stagiu de cotizare. Nu stiu daca se poate plati si retroactiv.
Aici am eu o intrebare: daca contractul de munca a fost de 4 ore pe zi, dar a fost locul de munca de baza, se considera stagiul realizat in totalitate sau la jumatate?



#11 dede

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 22 November 2005 - 08:08 AM

pentru TinaCraciun
Problema o poti rezolva si la primaria unde locuiesti prin solicitarea unei autorizatii care sa-ti fie eliberata la 01.01.2005. astfel ai acoperii cele 3 luni contributive. DAR... vatrebui sa te inregistrezii la finante cu autorizatia si sa platesti ceva amenzii, penalitatii etc.(asta in cazul in care esti sigura ca nasti dupa 01.01.2006)
pentru LianaN
La punctul 1: NU se pot efectua platii pentru perioada anterioare datei inregistrarii contractului de asigurarii sociale (acesta este necesar pentru cotizarea la pensie)
La punctul 2 :Pana la ultima modificare a Codului Muncii (01.iulie) cele 4 ore ale CIM se considerau jumatate de stagiu de cotizare (adica 1 luna normala = 2 lunii de CIM cu 4 ore) ulterior acestei date stagiu contributiv
nu mai este conditionat de tipul de CIM (2/4/5 etc ore) toate sunt norme intregi.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL