Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
scutire tva vama pt marfa vanduta fara tva - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


scutire tva vama pt marfa vanduta fara tva

5 replies to this topic

#1 quore

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 22 November 2005 - 09:04 AM

problema: facem import de marfa destinata unui client care beneficiaza de scutire de tva la cumpararea acestor produse-investitii Renault. am vb la vama daca se poate sa fim si noi scutiti in vama de plata acestiu tva ( e vb de sume f mari) si nu ni s-a dat un raspuns clar. logic ar fi sa nu-l platim insa nu stiu exact care e metodologia.
voi aveti o parere referitor la acest aspect? s-a mai confruntat cineva cu asta?
mentionez ca avem comanda ferma din partea clientului cu care putem demonstra ca sunt importate pentru a fi vandute lui.



#2 carmensandu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 22 November 2005 - 10:14 PM

Mergi la Adm Financiara de care apartii si cere sa vorbesti cu cine se ocupa de exonerarea de TVA. Persoana respectiva stie cel mai bine si oricum iti trebuie niste certificate de la ei.




#3 Gabita123

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:fiscalitate, contabilitate

Postat 27 November 2005 - 06:18 PM

Nu stiu care este procedura in vama pentru obtinerea scutirilor dar daca o obtii sa tii cont ca la sfirsitul anului trebuie sa calculezi prorata (vei obtine atit venituri scutite cit si venituri impozabile dpdv TVA).
Trebuie sa vezi in baza carui act normativ a obtinut clientul scutirea de TVA, daca tu poti sa emiti facturi fara TVA pentru aceasta vinzare sau daca nu cumva trebuie sa-l recupereze clientul de la Fisc.
Altfel intr-adevar ce e scutit in interiorul tarii e scutit si la import (deci in vama).
In plus clientul vostru ar putea sa va indrume un pic si sa va spuna cum procedeaza cu alti furnizori de la care face achizitii cu acelasi regim.



#4 christina_bucur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 139 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 November 2005 - 07:03 PM

Decat sa mergi la Admin fin sa ceri sa te exonereze de la plata TVA ului mai bine il platesti. Ca sa nu platesti TVA la vama raspunsul de la admin financiara dureaza 30 de zile si in 99 % din cazuri este negativ si te mai alegi si cu un control de la ei. Eu am patit o cu 2 firme si bineinteles ca raspunsul a fost negativ ba chiar au venit si in control si am platit niste amenzi de zile mari. Tu alegi.



#5 quore

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 28 November 2005 - 09:28 AM

am ales plata TVA apoi facem cerere de rambursare . e vb de 2 mild rol. iar la control sper sa ies bine. in cazul in care aflu altceva o sa va tin la curent. va multumesc pentru raspunsuri.
o zi frumoasa.



#6 carmensandu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 29 November 2005 - 06:04 PM

Eu am obtinut exonerare de TVA de la ADM SECTOR 6 dar pentru 2 valori reziduale la contractele de leasing si a durat 10 zile efectiv plus 3 zile inainte pentru obtinerea certificatului fiscal deoarece acesta trebuia depus la dosarul de exonerare
Stat in stat ce sa-i faci. Birocratie e in floare in Romania.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL