Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Concediul prenatal si postnatal sau medical? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Concediul prenatal si postnatal sau medical?

5 replies to this topic

#1 kikiriki

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 22 November 2005 - 05:03 PM

As vrea sa ma ajutati si pe mihne intr-o problema care imi da mari batai de cap (eu nefiind de specialitate).

Lucrez cu 1/2 norma din 1 martie 2005 si trebuie sa nasc incepand cu 1 martie 2006. Deci as avea fix 12 luni de plata la impozitul pe venit.

As vrea sa intru din 1 ianuarie 2006 in concediu prenatal dar nu am inteles urmatorul lucru: noua ordonanta spune ca trebuie sa avem 12 luni de plata a impozitului pe venit anterioare datei nasterii copilului.

Intrebare:
1-concediul prenatal si postnatal sunt perioade in care se plateste impozit pe venit?? Deci ma incadrez in cele 12 luni sau nu?

2- concediul medical este perioada in care se plateste impozit pe venit?

Nu stiu cum sa fac....si as vrea un sfat pentru ca sunt la limita de a lua indemnizatia de crestere copil care nu as vrea sa o pierd.

Ar fi mai bine sa imi iau concediul medical sau sa intru direct in prenatal?

Voi ce ziceti?

Kikiriki 25+



#2 bkati

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 84 Postari:

Postat 25 November 2005 - 10:23 AM

Concediul prenatal se acorda conform L19/2000, trebuie sa ai 6 luni cotizare din ultimele 12 luni. Daca vrei sa intri din 1 ianuarie 2006 in concediu prenatal o sa ai cotizarea ceruta de lege.
La concediul prenatal si postnatal nu trebuie platit impozit, dar conform OUG 148/2005 poti beneficia si de Ci mai departe, pentru ca

Art. 1. - (1) Începând cu data de 1 ianuarie 2006, persoanele care, în ultimul an anterior datei naºterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare, beneficiazã de concediu pentru creºterea copilului în vârstã de pânã la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, de pânã la 3 ani, precum ºi de o indemnizaþie lunarã în cuantum de 800 lei (RON).
(2) În calculul celor 12 luni prevãzute la alin. (1) se includ ºi perioadele în care persoanele s-au aflat în una sau mai multe dintre urmãtoarele situaþii:
a) ºi-au însoþit soþul/soþia trimis/trimisã în misiune permanentã în strãinãtate;
B) au beneficiat de indemnizaþie de ºomaj, stabilitã conform legii;
c) au beneficiat de concedii ºi indemnizaþii de asigurãri sociale de sãnãtate, potrivit legii;
d) au realizat perioade asimilate stagiului de cotizare în sistemul public de pensii în condiþiile prevãzute la art. 38 alin. (1) din Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii ºi alte drepturi de asigurãri sociale, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare;
e) au realizat perioade de stagiu de cotizare în sistemul public de pensii, în condiþiile prevãzute de actele normative cu caracter special care reglementeazã concedierile colective;
f) au realizat în sistemul public de pensii, anterior datei intrãrii în vigoare a prezentei ordonanþe de urgenþã, perioade de stagiu de cotizare pe bazã de contract de asigurare socialã;
g) au beneficiat de indemnizaþia lunarã prevãzutã la alin. (1).
(3) Prin venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare, se înþelege: venituri din salarii, venituri din activitãþi independente, venituri din activitãþi agricole, aºa cum sunt definite de aceastã lege.

Pe concediul de medical se plateste impozit.

Poti intra direct in concediul de materniate.




#3 kikiriki

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 November 2005 - 12:43 PM

Bkati multumesc mult pentru raspuns! Deci pot sa intru in concediul de maternitate direct de la 1 ian. 2006!

Eu de fapt lucrez cu carte de munca neintrerupt din 2001 dar pentru ca in februarie 2005 am plecat de la fosta firma si nu am lucrat nicaieri pana in martie 2005, luna februarie apare ca fiind neacoperita deci ma incurca fix la calculul celor 12 luni.


Dar eu am uitat sa mentionez inca ceva: ca incepand cu luna iunie 2005 mai am un contract de munca de 8 ore unde am mutat si cartea de munca pentru ca am inteles ca asa trebuie, sa fie unde este norma de baza.

In cazul acesta, dreptul la concediul de maternitate si CIC il primesc de la firma unde lucrez cu 1/2 norma din martie 2005 si unde voi avea deci cele 12 luni sau de la firma unde lucrez cu 8 ore (unde nu am insa cele 12 luni)?

E cam incurcata, nu ???



#4 bkati

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 84 Postari:

Postat 25 November 2005 - 02:20 PM

Indemnizatia de maternitate primesti de la firma unde ai cartea de munca. Indemnizatia de crestere pentru copil o sa primesti conform OUG 148/2005
Art. 20. - (1) Calculul ºi plata drepturilor prevãzute de prezenta ordonanþã de urgenþã se fac de cãtre direcþiile teritoriale.
(2) Drepturile prevãzute de prezenta ordonanþã de urgenþã se achitã lunar beneficiarului, reprezentantului legal ori mandatarului acestora, împuternicit prin procurã, pe bazã de mandat poºtal sau, dupã caz, în cont curent personal.
(3) Calculul ºi plata contribuþiei individuale de asigurãri sociale de sãnãtate, datoratã pentru drepturile prevãzute de prezenta ordonanþã de urgenþã, se fac de cãtre direcþiile teritoriale.
(4) Modalitãþile de platã a drepturilor prevãzute de prezenta ordonanþã de urgenþã se stabilesc prin norme, aprobate prin ordin al ministrului muncii, solidaritãþii sociale ºi familiei.

Daca o sa nasti dupa 1 martie 2006 o sa ai 12 luni venituri. Altfel intr-adevar in februarie 2005 nu ai realizat venituri.



#5 kikiriki

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 November 2005 - 02:48 PM

Bkati multumesc mult!
Incep sa sper ca va fi bine si o sa am si eu un banut pentru bebe!

Deci daca am inteles bine:

-concediul de maternitate il iau de la firma cu 8 ore (desi am salariul pe jumatate decat la firma cu 4 ore!!!). Dar oare nu se poate sa il iau din ambele parti sau macar de la firma unde am salariul mai mare ? Pentru ca si contractul de 4 ore este operat in cartea de munca!

- indemnizatia de crestere copil o voi lua in contul serviciului de 4 ore pentru ca acolo figurez cu 12 luni de venit, nu ?


Dar am uitat sa mentionez ceva poate f.f. important: al doilea servici, cel de 8 ore nu este in Bucurestui, ci in Branesti, Ilfov (e vorba de o farmacie unde figurez ca farmacist). Deci cartea de munca este acolo la Ilfov.
Este vreo problema?

Practic eu cotizez din iunie 2005 in doua locuri si am doua venituri dar indemnizatia de crestere copil de unde o voi lua? Din Bucuresti?

Hai ca nu te las sa respiri deloc...dar am uitat sa mentionez acest lucru mai devreme...

Kikiriki 26+



#6 kikiriki

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 December 2005 - 11:52 AM

Se pare ca situatia mea s-a mai simplificat intre timp. Ieri prietena mea unde aveam contract de 8 ore la farmacie si unde figura si cartea de munca mi-a spus ca inchide farmacia, deci contractul meu se va incheia cu 15 decembrie 2005.
Asta inseamna ca imi mut din nou cartea de munca incepand cu 15 decembrie 2005 la firma cu 4 ore, la Bucuresti (cealalta era in Ilfov) si deci de aici imi voi lua concediul prenatal, postnatal si apoi si indemnizatia de crestere copil ?

Intrebarea mea este:

-daca eu nasc sa zicem pe 3 martie 2006 (termenul meu este 1-3 martie 2006, fix pe 1 martie 2006 facand 12 luni de contract de 4 ore- 1.03.2005 - 1.03.20061) luna martie se va considera ca si a 12 luna de contributie?? Sau trebuie sa se termine luna martie ca sa fie luata in considerare ca si luna cotizata? (intentionez sa intru in prenatal cu 1 ianuarie 2006).

Sunt chiar la limita si nu stiu exact cum se calculeaza...

Kikiriki 27+






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL