Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Contract de munca ... sarcina ... revenire la munca ...etc - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Contract de munca ... sarcina ... revenire la munca ...etc

  • Nu puteti replica pe acest topic
No replies to this topic

#1 bibicu13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 23 November 2005 - 05:34 PM

Mica istorie:

- firma infiintata in dec 2004, microintreprindere
- unic asociat
- abia DUPA infiintare am aflat ca nu pot sa ma angajez in firma MEA :evil: :evil: !!
- in concluzie, mi-am angajat sotia cu contract de 2 ore pe zi
- ea lucreaza insa cu carte de munca in alta parte - full time
- contractul de munca incheiat cu sotia mea, cel de 2 ore/zi, este depus la ITM de pe Giulesti in perioada legala


Si acum faptele si intrebarile:

- in iunie 2005, naste sotia :P :P
- pentru ca nu mai putea sa lucreze la mine cu 2 ore pe zi (cealalta firma a inceput sa ii plateasca cele 1xx zile de pre/post natal) am angajat pe altcineva cu 2 ore pe zi cu un contract pe 6 luni (expira in nov 2005)
- ca sa fiu in regula, am "obtinut" de la sotie o hartie cum ca vrea sa nu mai lucreze la mine pe o perioada de 6 luni. Hartia asta o pastrez intre actele firmei. Prima intrebare: mai trebuia sa o depun si la ITM sau mai trebuia sa fac ceva la ITM ??

- intre timp se apropie sfarsitul perioadei de 6 luni celeilalte persoane. In contractul de la ITM a fost specificat foarte clar ca ea o sa lucreze la mine pe o perioada DETERMINATA. A doua intrebare: mai trebuie sa fac ceva la ITM dupa ce i se "scurge" timpul de 6 luni sau ne despartim pur si simplu cu pupaturi urmand ca sotia sa figureze pe urmatorul stat de salarii ??

- in viitorul foarte apropiat, pentru a nu mai avea probleme am decis sa mai imi iau un asociat. Ati ghicit ! Este vb de sotia mea. Asa ca vreau sa fac urmatoarea combinatie: ea nu va mai lucra la mine incepand cu luna X, in luna X+1 eu imi voi deschide pe numele meu un contract de munca la ITM si toata lumea e fericita iar eu, in sfarsit, pot sa lucrez cu carte de munca pe firma mea. Ultima intrebare: in momentul in care sotia "renunta" la contractul cu 2 ore/zi, mai trebuie sa instiintez ITM-ul despre acest lucru sau mai bine spus cam care e procedura prin care se instiinteaza ITM-ul despre plecarea unui angajat care lucreaza intr-o firma cu un contract de 2 ore pe zi ??


In speranta ca am fost cat de cat explicit va raman indatorat pentru raspunsurile oferite !!


  • Nu puteti replica pe acest topic




Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL