Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Plata TVA - cand si cum? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Plata TVA - cand si cum?

17 replies to this topic

#1 blaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 23 November 2005 - 08:47 PM

Salutari,

Din Septembrie 2005 am primit autorizatia de PFA de la primarie.

Sunt inregistrat ca platitor de TVA (am atribut fiscal R).

Dupa ce am primit autorizatia, am mers la Admin. Fin. si am completat o declaratie in care am estimat ce venituri o sa am pe anul 2005, insa nu am primit nici un raspuns de la Admin. Fin. si au trecut deja 8 saptamani.

Problema este ca nu stiu cum si cand se face plata tva catre stat.

Va multumesc!



#2 iulia51

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:
  • Location:BAIA MARE

Postat 24 November 2005 - 08:47 AM

Buna!Conf. codului fiscal daca cifra de afaceri din operatiuni taxabile nu depaseste 100.000euro perioada fiscala este trimestrul calendaristic.La anul daca depasesti aceasta cifra treci la plata tva lunar ,depinde ce Ob. de activitate ai.Ca sa fi mai sigur nu astepta raspuns ,du-te la Administratie la inspectorul la care esti arondat pt impunere si te lamureste .Succes :!:

CU GINDURI BUNE !



#3 blaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 03 December 2005 - 11:08 AM

iulia51 a spus:

Buna!Conf. codului fiscal daca cifra de afaceri din operatiuni taxabile nu depaseste 100.000euro perioada fiscala este trimestrul calendaristic.La anul daca depasesti aceasta cifra treci la plata tva lunar ,depinde ce Ob. de activitate ai.Ca sa fi mai sigur nu astepta raspuns ,du-te la Administratie la inspectorul la care esti arondat pt impunere si te lamureste .Succes :!:

Buna,

Am fost la Admin. Fin. la care sunt arondat si am primit raspunsul sa mai astept sa vina decizia de impunere pana la 14 Decembrie, iar daca nu vine atunci pe 15 Decembrie sa platesc ce am de platit...

Cifra mea de afaceri din operatiuni taxabile nu depaseste 100.000euro, deci perioada fiscala este trimestrul calendaristic. (care sunt datele limite?)

Sunt inregistrat ca platitor de TVA (am atribut fiscal R).
Insa nu stiu care este procedura de plata a TVA-ului catre stat: unde trebuie sa merg, ce trebuie completat, cum/unde platesc?

Multumesc pentru raspunsuri!



#4 andreiton

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 03 December 2005 - 02:23 PM

Sunt avantaje si dezavantaje daca esti platitor TVA?? Eu de exemplu am optat sa nu fiu platitor TVA. De la ce cifra de afaceri devin platitor TVA?



#5 blaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 03 December 2005 - 02:40 PM

andreiton a spus:

Sunt avantaje si dezavantaje daca esti platitor TVA?? Eu de exemplu am optat sa nu fiu platitor TVA. De la ce cifra de afaceri devin platitor TVA?

De la 100.000 euro / an se devine automat platitor de TVA, insa poti opta oricand se devi platitor de TVA.

De obicei cei care fac afaceri mai ales cu persoane fizice opteaza pentru PFA neplatitoare de TVA, iar cei care lucreaza cu firme, opteaza pentru plator de TVA. Motivul: firmel respective cat si tu poti deduce TVA-ul...



#6 andreiton

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 03 December 2005 - 06:09 PM

eu am contract cu un SA si nu sunt platitor de TVA. pierd mult oare?



#7 blaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 05 December 2005 - 11:27 AM

andreiton a spus:

eu am contract cu un SA si nu sunt platitor de TVA. pierd mult oare?

Tu nu pierzi nimic.

Pierde SA-ul respectiv in sensul ca nu poate deduce serviciile/produsele tale.



#8 blaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 05 December 2005 - 11:29 AM

Intrebarea mea insa nu a primit inca raspuns:

Sunt inregistrat ca platitor de TVA (am atribut fiscal R).
Insa nu stiu care este procedura de plata a TVA-ului catre stat: unde trebuie sa merg, ce trebuie completat, cum/unde platesc?

Multumesc pentru raspunsuri!



#9 andreiton

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 05 December 2005 - 05:13 PM

blaci a spus:

Tu nu pierzi nimic.

Pierde SA-ul respectiv in sensul ca nu poate deduce serviciile/produsele tale.
Bine-nteles ca SA-ul respectiv imi plateste mai putin cu 19%. Sunt alti colegi de-ai mei care sunt platitori TVA, carora le plateste mai mult cu 19% decat mine.



#10 iulia51

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:
  • Location:BAIA MARE

Postat 05 December 2005 - 05:56 PM

Deci esti platitor de tva trimestrial ,bun:
1-faci dec. de tva trimest. pe care il depui la administratie financiara pina la data de 25 a luni urmatoare trimestrului-Decl. 300
2.In fc. de cum declari poti avea de plata atunci faci OP prin banca pina la data de 20 a luni urmatoare trim. declarat,daca ai de rambursat atunci cind ai peste 5000ron(50mil .lei vechi)poti cere ramburasare de tva .
In concluzie ai de facut jurnalele de cump. si vinzari si dec.tva in cele trei luni ale trimestrului si decl. 300 o faci la trimestru(mai scolareste pina la25 aprilie.25iulie,25oct.si 25ianuarie)
succes si spor la treaba ! :smt024
CU GINDURI BUNE !



#11 blaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 07 December 2005 - 12:19 PM

iulia51 a spus:

1-faci dec. de tva trimest. pe care il depui la administratie financiara pina la data de 25 a luni urmatoare trimestrului-Decl. 300

De unde fac rost de formularul Declaratiei 300?

iulia51 a spus:

In concluzie ai de facut jurnalele de cump. si vinzari si dec.tva in cele trei luni ale trimestrului si decl. 300 o faci la trimestru

Stiu ca exista Jurnalul de cump. si vanzari, dar exista si Jurnalul de dec. tva (sau asta este Jurnalul unic de control)?

Multumesc!



#12 Daciana_S.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate, audit

Postat 07 December 2005 - 01:05 PM

Faci confuzie intre jurnalele da TVA si Jurnalul unic de control.
Programul pt declaratia de TVA (300), il poti lua de pe www.mfinante.ro (Declaratii fiscale 2005 RON).
Depui trimestrial declaratia 300 pe discheta si suport de hartie (2 ex.) pana la 25 ale lunii urmatoare incheierii trimestrului, (pt trim IV 2005, pana la 25 ianuarie 2006) si tot pana la aceeasi data efectuezi si plata daca ai TVA de plata.
Succes!



#13 blaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 14 December 2005 - 11:42 PM

Daciana_S. a spus:

Faci confuzie intre jurnalele da TVA si Jurnalul unic de control.
Programul pt declaratia de TVA (300), il poti lua de pe www.mfinante.ro (Declaratii fiscale 2005 RON).
Depui trimestrial declaratia 300 pe discheta si suport de hartie (2 ex.) pana la 25 ale lunii urmatoare incheierii trimestrului, (pt trim IV 2005, pana la 25 ianuarie 2006) si tot pana la aceeasi data efectuezi si plata daca ai TVA de plata.
Succes!

Pentru cei care fac declaratia trimestrial ce se scrie la Anul / Luna ?
Ce inseamna PRO RATA% ?

Mutumesc!



#14 Fici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 197 Postari:

Postat 15 December 2005 - 02:44 PM

De ce nu-ti angajezi un contabil?
Daca vrei sa-ti tii singura contabilitatea fa niste cursuri de contabilitate.
Daca nu ai notiuni elementare de contabilitate vei pune n intrebari si tot nu vei intelege. Fiind PFA pe L300/2004 contabilitatea este in partida simpla si vei avea o sumedenie de registre de complectat
,,8) Contribuabilii care obţin venituri din activităţi independente sunt obligaţi să organizeze şi să conducă contabilitate în partidă simplă, cu respectarea reglementărilor în vigoare privind evidenţa contabilă, şi să completeze Registrul-jurnal de încasări şi plăţi, Registrul-inventar şi alte documente contabile prevăzute de legislaţia în materie"(cod fiscal)



#15 blaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 15 December 2005 - 10:00 PM

Fici a spus:

De ce nu-ti angajezi un contabil?

Fiind FPA, nu am voie sa fac angajari.

Fici a spus:

Daca vrei sa-ti tii singura contabilitatea fa niste cursuri de contabilitate.

Asta ar fi bine.

Insa cred ca conta.ro exista pentru a ne ajuta pe outsiderii ca mine.



#16 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 15 December 2005 - 10:08 PM

ptr. asta exista, conta.ro.

conteaza pe membrii acestui forum.



#17 rucsandra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 174 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 15 December 2005 - 11:01 PM

andreiton a spus:

eu am contract cu un SA si nu sunt platitor de TVA. pierd mult oare?

nu pierzi decit posibilitatea de a folosi banii aferenti TVA, primiti de la client, 1,2 sau 3 luni pina cind esti obligat sa i platesti catre stat, asta daca clientul tau este bun platnic si iti plateste in luna in care ai emis factura...
sau poti folosi acei bani si dupa termenul legal de plata catre stat al tva, daca iti convin majorarile si penalitatile...

...in concluzie, pt cei cu plata tva trimestriala, tva ul reprezinta o sursa suplim de bani, pe termen scurt!
remintesc , daca clientul achita repede ! :D



#18 blaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 22 December 2005 - 05:30 PM

Salutari,

Am aflat ce inseamna PRO RATA:

"Pro-rata se determina ca raport între: veniturile obtinute din operatiuni care dau drept de deducere, inclusiv subventiile legate direct de pretul acestora, la numarator, iar la numitor veniturile de la numarator plus veniturile obtinute din operatiuni care nu dau drept de deducere."


Alta problema:

Declaratia 300 trebuie sa aiba formatul urmator:

Citeaza

Exemplu:
300,6978671,01,2003,99444100,18894379,,,,,,,99444100,18894379,100,69129474,13134
600,,,,,,,13134600,,,,,,69129474,5759779,,18046060,,,,,,23805839,,#BANCPOST- COSBUC#,#251101108810020026008#

Insa programul Declaratii fiscale 2005 nu cere sa dau banca si contul meu, ca urmare nici nu sunt generate aceste informatii in declaratia mea.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL