Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
drept de deducere - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


drept de deducere

6 replies to this topic

#1 grig

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 25 November 2005 - 03:07 PM

penalizarile pentru un client din Romania sunt scutite de TVA cu drept de deducere sau fara drept de deducere?



#2 Fici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 197 Postari:

Postat 25 November 2005 - 05:32 PM

La penalizari, dobanzi, nu se aplica TVA. Chelt. cu panalizari datorate de o societate unei alte sociatati sunt deductibile, dar cele catre bugetul statului sunt nedeductibile conf. declaratiei 101. Dar ca o parere personala trecele pe nedeductibile.




#3 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 25 November 2005 - 06:22 PM

Fici a spus:

Dar ca o parere personala trecele pe nedeductibile.

:shock:
Cum adica? Care ar fi explicatia, cand codul fiscal este explicit? :?
Codul Fiscal
...
Art. 21.
...
(4) Urmãtoarele cheltuieli nu sunt deductibile:
...
B) amenzile, confiscãrile, majorãrile de întârziere ºi penalitãþile de întârziere datorate cãtre autoritãþile române, potrivit prevederilor legale. Amenzile, penalitãþile sau majorãrile datorate cãtre autoritãþi strãine ori în cadrul contractelor economice încheiate cu persoane nerezidente în România ºi/sau autoritãþi strãine sunt cheltuieli nedeductibile, cu excepþia majorãrilor, al cãror regim este reglementat prin convenþiile de evitare a dublei impuneri.
Amenzile, majorãrile de întârziere ºi penalitãþile de întârziere, datorate ca urmare a clauzelor prevãzute în contractele comerciale, altele decât cele încheiate cu autoritãþile, nu intrã sub incidenþa prevederilor prezentei litere;
...



#4 Fici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 197 Postari:

Postat 25 November 2005 - 10:06 PM

ctanela a spus:

Fici a spus:

Dar ca o parere personala trecele pe nedeductibile.

:shock:
Cum adica? Care ar fi explicatia, cand codul fiscal este explicit? :?
Codul Fiscal
...
Art. 21.
...
(4) Urmãtoarele cheltuieli nu sunt deductibile:
...
B) amenzile, confiscãrile, majorãrile de întârziere ºi penalitãþile de întârziere datorate cãtre autoritãþile române, potrivit prevederilor legale. Amenzile, penalitãþile sau majorãrile datorate cãtre autoritãþi strãine ori în cadrul contractelor economice încheiate cu persoane nerezidente în România ºi/sau autoritãþi strãine sunt cheltuieli nedeductibile, cu excepþia majorãrilor, al cãror regim este reglementat prin convenþiile de evitare a dublei impuneri.
Amenzile, majorãrile de întârziere ºi penalitãþile de întârziere, datorate ca urmare a clauzelor prevãzute în contractele comerciale, altele decât cele încheiate cu autoritãþile, nu intrã sub incidenþa prevederilor prezentei litere;
...

Eu nu contrazic Codul Fiscal dar aceasta problema am discutat-o astazi cu un inspector de la fisc, care, intrebandu-l de cum vom complecta declaratia 101 avand in vedere ca impozitul pe profit trim.4 se plateste la nivelul celui din trim.3 si nu mai putin chiar daca in realitate este mai mic si se recupereaza in exercitiul financiar urmator, si luand in amanuntime rubricile declaratiei, am observat ca ch.cu amenzi penalitati mi le scade ca si o cheltuiala normala, atunci el ne-a spus cum e cu ele. Eu am citit codul fiscal si am vazut ca sunt trecute la nedeductibile de aceea am spus sa nu le puna la deductibile pt. ca sincera sa fiu nu am avut incredere in spusele lui. Si tot astazi am vazut ce raspuns i-a fost dat unei asociatii de proprietari privitor la CASS 6,5% salariu femeia de servici, adica nu plateste fond de sanatate.
Ce sa mai inteleg? Ce spune codul fiscal si cum se aplica.



#5 grig

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 26 November 2005 - 12:07 AM

era vorba pentru calculul pro-ratei nu a impozitului pe profit



#6 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 26 November 2005 - 06:29 AM

Codul fiscal:

Art. 137 (3) Nu se cuprind in baza de impozitare a taxei pe valoarea adaugata urmatoarele:
B) sumele reprezentand daune-interese stabilite prin hotarare judecatoreasca definitiva, penalizarile si orice alte sume solicitate pentru neindeplinirea totala sau partiala a obligatiilor contractuale, daca sunt percepute peste preturile si/sau tarifele negociate. Nu se exclud din baza de impozitare orice sume care, in fapt, reprezinta contravaloarea bunurilor livrate sau serviciilor prestate;

Daca nu se cuprind in baza de impozitare a TVA, atunci inseamna ca sunt asimilate operatiunilor impozabile carora li se aplica una din cotele de TVA (19% sau 9%) de la Art. 140.
Operatiunile scutite nu au baza impozabila.



#7 grig

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 26 November 2005 - 10:54 AM

multumesc






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL