Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
compensare! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


compensare!

7 replies to this topic

#1 diaconu alina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:

Postat 29 November 2005 - 10:26 AM

cind am o compensare in 3, adica cu un furnizor si un client...furnizorul stab suma care se compenseaza.....care trebuie sa se regaseasca si la client...
numai ca la mine...suma pe care a stab furniz e mai mica decit cea reala....si clientul meu....a trecut suma corecta....
in fine....l-am pus pe client sa-mi anuleze suma resp...si sa o treaca exact pe cea de la furnizor...dar acum am sold si la furnizor si la client....si e vb de o suma infima....0.01 ron
pot face o chitanta pt client de suma asta? practic pe piata nu exista 1 ban nou...
oricum am verificat la furnizor...si se pare ca el s-a reglat...si eu in contul lor apar cu 0 , insa ar trebui sa ma reglez si eu?



#2 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 29 November 2005 - 07:01 PM

Nu inteleg cum ai compensat 401=411 fara ca sumele sa fie egale......
De regula, suma compensata se stabileste de comun acord, de cei n participanti(membrii)din circuit.Aceasta suma se incrie pe ordinele de compensare.Daca ai diferente intre ce ai platit si ce ai incasat atunci compensarea nu este corecta.Ori modificati toti suma(pe OC nu se admit modificari) ori refaceti circuitul.
Fiind vorba de un ban ai putea sa-ti maresti compensarea pe partea pe care nu-ti da.




#3 diaconu alina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:

Postat 29 November 2005 - 07:44 PM

poate ca nu m-am exprimat destul de clar....clientul meu nu a initiat aceeasi suma...l-am pus sa-mi anuleze ordinele de compensare....deci e ok acum
ideea e ca acel leu e de la suma totala...trebuia sa intre in compensare...insa nu pot sa mai refac tot circuitul..implica mai multe firme...
intreb mea era: cum ma reglez cu leul ala?in balanta la furnizor mai am de at un leu si clientul trebuie sa imi mai dea mie un leu.....
sa zicem ca furnizorul il las asa si la urmatoarea factura voi plati mai mult....dar la client? pot face acea chitanta? da sau nu?



#4 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 29 November 2005 - 08:35 PM

In cazul in care se anuleaza un OC(indiferent de catre cine) circuitul nu mai are sens, deci se anuleaza tot, repunandu-se sumele de toata lumea!
N-are importanta cate firme sunt implicate.Daca clientul tau a anulat compensarea, toti vor trewbui sa faca acelasi lucruTrebuie facuta adresa la toti din circuit.E greu, dar nu imposibil.Crede-ma ca mi s-a intamplat de cateva ori asa ceva si stiu ce inseamna.Altfel nu se mai leaga circuitul.



#5 diaconu alina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:

Postat 29 November 2005 - 08:52 PM

pai daca el a gresit de ce trebuie sa refaca si ceilalti o.c-urile? ce a facut el nu a afectat nimic din tranzactie...pentru ca l-am pus sa refaca....
eu zic ca nu am gresit cu nimic....
dar nu asta era intrebarea mea.... :oops: :oops: :oops:



#6 MadalinaC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Location:Ialomita
  • Interests:contabilitate-finante

Postat 01 December 2005 - 04:18 PM

Cum pot inregistra un ordin de compensare.Programul de contabilitate pe care lucrez nu face nici o legatura intre clienti si furnizori si logic cred ca ar trebui facuta operatia 401=411, dar cum sa fac sa cunoasca despre ce client sau furnizor este vorba?Pot inregistra ca o anulare de factura sau cu "_"?
Madalina



#7 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 01 December 2005 - 04:32 PM

foloseste 473 cont intermediar
473 = 4111
401 = 473



#8 MadalinaC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Location:Ialomita
  • Interests:contabilitate-finante

Postat 05 December 2005 - 03:49 PM

MULTUMESC MULT!
Madalina






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL