Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
impozitul pe dividende - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


impozitul pe dividende

23 replies to this topic

#21 LEXUS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 427 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 January 2006 - 09:30 PM

crtcontab a spus:

Mai mult de unde sa stie contabilul de la societate ce plati a facut asociatul unic (si cum face el dovada lor) , el efectund aceste plati in numele lui propriu.
Cu stima
Cristi Ciltea

- poate fi si asociat pur si simplu ... nu numai asociat unic
- pai simplu: pana la Ordinul 221 obligatia calcularii si varsarii revenea persoanei in cauza, contabilul nefiind implicat. Eu iti pot spune ce s-a intamplat in 2003 si 2004, persoanelor care au platit la nivelul dividendelor le-au fost scazute contributiile din contractul de asigurari. Daca nu, de ce sa-si mai faca un contract de sanatate, ei fiind asigurati prin plata cotei de 6,5 la nivelul dividendelor ?
Intrebarea ta referitoare la indemnizatia lunara asimilata salariului este binevenita si eu am pus-o pe tapet si sper sa avem dreptate. Ai asigurare..nu mai platesti :twisted:

PS: DACA NU MA INSEL, CRED CA SUNTEM RESTANTI AMUNDOI CU NISTE ORDINE DE COMPENSARE DE PE LA CLIENTI :twisted: :twisted:
(pentru niste Xerox Bussines .. n'est ce pas? )
HoratiuHagiudotro



#22 ADID

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:

Postat 05 January 2006 - 04:23 PM

:oops: Nu am putut afla daca la un pensionar asociat unic se retine sau nu 6,5%. As zice ca nu si am si argumentul de mai sus: ca i se retine din pensie si ca oricum este asigurat prin efectul legii :oops:




#23 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 05 January 2006 - 09:46 PM

ADID a spus:

:oops: Nu am putut afla daca la un pensionar asociat unic se retine sau nu 6,5%. As zice ca nu si am si argumentul de mai sus: ca i se retine din pensie si ca oricum este asigurat prin efectul legii :oops:

Nu se retine din pensie. Sunt asigurati fara plata contributiei.
Pentru orice venit inafara pensiei se plateste contributia CASS de 6.5%. :wink:



#24 alina74b

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:

Postat 09 November 2007 - 05:41 PM

Vezi postareaIngeMihalik, la Dec 12 2005, 07:37 PM, a spus:

Ce stiti depsre impozitarea cu 6.5% contributie la fnuass asupra dividendelor.

Daca asociatul este si programator scutit de impozit pe salariu, trebuie platita contributia de 6.5% sanatate din dividende ?






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL