Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
SANATATE 6.5% - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


SANATATE 6.5%

6 replies to this topic

#1 ioanadrian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 29 November 2005 - 02:50 PM

stimati colegi,

eu inteleg greu si uit repede.

am cautat in baza de date si nu am ajuns la un raspuns edificator.

intrebare :

- cf.dispozitiilor legale in vigoare ( oug 150/2002 si oug 107/2005 ) o p.f.a.care este si angajat cu contract de munca, are obligatia de a plati contributia la asig soc de sanatate?
multumesc



#2 Fici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 197 Postari:

Postat 29 November 2005 - 06:52 PM

ioanadrian a spus:

stimati colegi,

eu inteleg greu si uit repede.

am cautat in baza de date si nu am ajuns la un raspuns edificator.

intrebare :

- cf.dispozitiilor legale in vigoare ( oug 150/2002 si oug 107/2005 ) o p.f.a.care este si angajat cu contract de munca, are obligatia de a plati contributia la asig soc de sanatate?
OUG150/200 si 107/2005 spun ca 6,5% se plateste venitul realizat. Deci cu alte cuvinte platesti si la salarii si la veniturile din alte activitati. Daca nu ai un contract de munca ( deci fara salariu) 6,5% se plateste la venitul realizat din activitati independente conf. decl. 202,205,221 etc dar acest venit sa nu fie mai mic de 12 salarii minime oe economie. daca venitul este mai mic se plateste astfel 310x12x6,05% Daca venitul este mai mare se plateste la cel realizat
In caz ca faci dovada ca mai ai un contract de munca atunci 6,5% se plateste la venitul realizat indiferent de marimea lui.
Daca nu m-am facut inteleasa mai astept intrebari.




#3 delia draghia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 12 December 2005 - 10:06 AM

Dar daca tocmai mi-am deschis un cabinet si cheltuielile sunt mai mari decat veniturile, iar eu mai am un loc de munca unde mi se retine 6,5%, ce trec in declaratia de la sanatate la venit net estimat?



#4 Fici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 197 Postari:

Postat 12 December 2005 - 05:04 PM

In cazul ca mai aveti un alt loc de munca de unde se retine cass 6,5%, iar cabinetul este pe pierdere, NU se mai platesteste CASS la 12 salarii minime pe economie( pentru veniturile de la cabinet), ramane valabil cel de la celalalt loc de munca cu conditia sa fie un venit lunar egal cu salariu minim pe economie



#5 Aytana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:Timisoara
  • Interests:arhitectura

Postat 06 February 2006 - 07:14 PM

Am si eu o intrebare...daca am si eu un loc de munca iar veniturile de la pfa vor fi mai mici decat cele 12 salarii minime pe economie voi plati conform calculului prezentat mai sus!?
Si cand se platesc cei 6,5% semestrial sau la sfarsit de an?



#6 anomis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 203 Postari:
  • Location:TM

Postat 07 February 2006 - 02:22 PM

1. Daca realizezi venituri doar din PFA, atunci cei 6.5% se platesc din venitul net realizat, dar nu mai putin decit 6.5% din 12 salarii minime pe economie.
2. Daca inafara de PFA, mai ai cel putin inca un loc de munca unde platesti contributia la sanatate, atunci, relativ la veniturile PFA, platesti 6.5% din venitul net realizat, indiferent de valoarea acestuia.

Deci, in cazul tau, vei plati 6.5% din venitul net PFA, indiferent de valoarea lui. Atunci cind te duci la Casa de Asigurari de Sanatate Timis, vei merge cu declaratia estimativa de venit pe 2006, vizata de administratia financiara. Pe baza ei, vei face un contract de asigurari, pe valoarea de 6.5% din ce ai estimat acolo. La sfirsitul anului, cind vei vedea efectiv cit ai realizat, se va face regularizarea cu Casa de Asigurari.
De platit vei plati trimestrial.



#7 delia draghia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 04 March 2006 - 10:04 AM

Se pare ca in conf.cu OU 158/2005, de la 01.01.2006 membrii AF si persoanele autorizate sa desfasoare activitati independente au obligatia de a plati contrib.pt.concedii si indemnizatii medicale de 0,75% asupra veniturilor supuse impozitului pe venit, si sa depuna declaratia la Casa de Sanatate.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL