Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
asamblare calculatoare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


asamblare calculatoare

55 replies to this topic

#21 Prodan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 199 Postari:

Postat 05 November 2004 - 07:10 PM

eu cred ca din momentul in care pe factura sunt trecute toate componentele care compun sistemul iar in cazul in care este mentionat pe factura doar sistem iar in spatele acelei facturi exista un deviz pe care se specifica componentele (ca sa pot scadea din gestiune ) eu as inregistra pe 707



#22 Prodan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 199 Postari:

Postat 05 November 2004 - 07:16 PM

Legat tot de calculatoare am fost intrebata si eu intreb la randul meu:
Daca s-a primit un produs pe baza de AIM pe care se specifica "Nu se factureaza" eu ca firma cum il inregistrez ?
Pot sa-l vand la un pret mai mare decat cel specificat pe AIM?




#23 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 08 November 2004 - 09:05 AM

Buna ziua tuturor si saptamana linistita(doar incep salariile,declaratiile/uff!!!)
Tot nu-mi da pace o intrebare,care seamana prin analogie.

In primul rand as intreba care este codul CAEN al societatii care asambleaza calculatoare.

In al doilea rand as vrea sa stiu parerea voastra cu privire la contabilitatea unei firme ce instaleaza sisteme de alarma si este platitoare de impozit pe profit,tva cod CAEN ... lucrari de instalatii electrice.

Exista 2 posibilitati:

sa-si cumpere clientul cele necesare
sau
sa cumpere unitatea instalatoare

Cum ati evidentia in contabilitate?

Astept sa discutam asupra acestei situatii ipotetice si astfel vom mai lamuri poate unele aspecte privind si intrebarea initiala(cel cu asamblarea).



#24 Serban

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 November 2004 - 08:15 PM

In primul rand, activitatea de asamblare nu este activitate de productie.
Este evident.
Este clar activitate de prestari de servicii.
De ce complicati situatia ?
Omu' vine si spune ca vrea un calculator cu urmatoarele componente sau vine sa i se puna o placa de baza noua sau sa schimbe placa video sau de sunet.......e clar ca este prestarea unui serviciu.
Cei care se ocupa cu asamblarea nu produc placi video, placi de baza si alte componente, ei doar le monteaza si atat. Producatorul fiecarei componente de calculator are activitate de productie si desfacere a marfurilor. Nu vi se pare normal ?
Deci, raspunsul clar si la obiect este evident. Activitatea de asamblare este considerata activitate de prestare a unui serviciu.
Si ca sa va dau dreptate si unora dintre voi cu productia........pe langa faptul ca ca firma are ca obiect de activitate prestarea de servici poate avea ca obiect de activitate producerea anumitor componente si de asemenea activitatea de comert cu amanuntul.
Deci o firma nu se limiteaza doar la activitatea de asamblare neaparat ca sa presteze numai servicii, ea poate avea si obiectele de activitate amintite mai sus pentru o acoperire a nevoilor clientilor carora se adreseaza.
Asa ca.......ceea ce ati spus voi mai inainte nu a fost chiar pe masura intrebarii adresate ci v ati raportat la alte activitati in afara de cea principala.
Va las sa va mai ganditi !
Ce scrie mai jos nu face referire la tine, dar e bine de luat in seama !
Lasa-te de contabilitate daca nu esti responsabil !
----- No comment --------



#25 Munteanu Mihai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 November 2004 - 12:53 PM

aNgelica,
1. Clientul aduce componentele.
De obicei se incheie un contract pt. astfel de lucrari cu devizul aferent.
Prestatorul se aprovizioneaza cu mat. auxiliare (cabluri,elemente fixare, canal de acblu, etc.)
302=401
Se efectueaza lucrarea si se incheie p-v receptie
Se factureaza: 411=704
In acelasi timp 602=302 (val. mat. cons.)
2. Prestatorul furnizeaza si marfurile (care pt. client pot fi ob. inv. sau mijl. fixe)
Prestatorul se aprov. cu marfuri si mat. auxiliare
371=401
302=401
Se efectueaza lucrarea si se incheie p-v receptie
Se factureaza: 411=%
707 (valoarea marfurilor cu adaos sau nu)
704(valoarea serviciilor)
Avand pe factura precizate marfurile (tablouri el., comp. sist sec. etc,) clientul le poate introduce in gest. asa cum am spus mai sus.
Se scad din gest. prestator
607=371
602=302
Asta e parerea mea. Mai asteptam si altele.



#26 Serban

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 November 2004 - 03:03 PM

Ceea ce ai prezentat mai devreme presupune sa aiba obiect de activitate si comertul cu amanuntul.
Ce scrie mai jos nu face referire la tine, dar e bine de luat in seama !
Lasa-te de contabilitate daca nu esti responsabil !
----- No comment --------



#27 Munteanu Mihai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 November 2004 - 03:35 PM

Daca infiintezi o soc. care prest. servicii intr-un an. domeniu cred ca trebuie musai sa cuprinzi in ob. act. si comertul adiacent (cu amanuntul si cu ridicata). Asta pt. ca beneficiarul tau va solicita o factura in care sa se distinga mijl. fixe si ob. de inv. Nu poti sa i le vinzi scriind pe factura "prestari servicii"



#28 Serban

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 November 2004 - 04:41 PM

......e clar ca ai dreptate. Numai ca subiectul acestui forum este stabilirea obiectului de activitae al asamblarii de componente.
Si daca firma doar presteaza servicii nu este obligata sa aiba si alte obiecte de activitate(productie, comert).
Dar este mai profitabila afacerea daca are si obiecte de activitate auxiliare fata de activitatea principala de baza si anume asamblarea de calculatoare.
Daca vei da pe prima pagina, vei observa ce vrea de fapt omu' sa stie.
Degeaba ne dam noi cu parerea la 100 de obiecte de activitate daca pe el il intereseaza numai asamblarea de componente.
Si pt ca am vazut ca se dadea din stanga in dreapta cu activitatea aceasta, desi este evident ca este prestare de servicii, am precizat mai sus ca poate avea si alte obiecte de activitate pentru ca interesul e sa ai un profit mai mare. Si daca te bazezi doar pe prestare de servicii, profitul este relativ avand in vedere ca ai putea sa practici si comert si chiar productie, astfel s-ar acoperi nevoile anumitor clienti.
Asta este ! Clar si la obiect pt acest subiect : prestare de servicii !
Ce scrie mai jos nu face referire la tine, dar e bine de luat in seama !
Lasa-te de contabilitate daca nu esti responsabil !
----- No comment --------



#29 OLTEAN ZORITA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:

Postat 10 November 2004 - 10:51 AM

Serban,
Am citeva intrebari: ce prestare de servicii executa firma ptr. clientul sau, daca acesta vine cu banii si pleaca cu un calculator? Eu, ca si cumparator, cum inregistrez calculatorul? Pe ch. cu prestarile de servicii, daca furnizorul le-a inregistrat pe venituri din prestarile de servicii?
Exista o simetrie a operatiunilor contabile.
Activ. de asamblare calculatoare este o activ. de productie, se utilizeaza mat. x,y,z + forta de munca , etc. si rezulta produsul A.
Nu trebuie sa fi producatorul pieselor componente ptr. a avea activ. de productie.



#30 Serban

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 10 November 2004 - 12:37 PM

Uite cum stau lucrurile.......nu te pot contrazice la ce ai precizat mai sus, pentru ca ai facut referire la vanzarea unui calculator care presupune activitatea comertului cu amanuntul.
Hai sa iti si explic activitatea asta de asamblare a calculatoarelor.
Aceasta activitate presupune numai si numai asamblarea calculatoarelor.
Eu, client, vin si vreau sa imi schimb placa de baza, firma imi va pune alta placa de baza pe care i am dat o eu. Imi da inapoi calculatorul cu placa de baza schimbata. E clar activitate de prestare de servicii.
Deci e de retinut ce am zis mai sus pt ca de fapt asta e obiectul acestui subiect.
Acum, nu pot sa zic ca nu exista mai multe situatii.
Cum ai zis si tu.....daca vine cu banii si pleaca cu calculatorul, e clar activitate de comert.
Daca vine cu banii si cu o placa de baza si cumpara celelalte componente din firma, pe factura va figura servicii prestate, pentru placa de baza asamblata si celelalte componente fac obiectul comertului.
Dar una e sa faci comert si una e sa prestezi servicii.
Eu stiu foarte bine ca o firma care are ca obiect de activitate prestare de servicii are si obiect de activitate comertul in cele mai multe cazuri, dar nu este exclus sa aiba doar activitate de prestare de servicii daca firma este specializata doar pe asamblare.
De asemenea, se mai intalnesc la unele firme chiar si activitate de productie, oferindu i clientului soft si testari si alte minunatii.
Asamblarea de calculatoare propriu zisa este activitate de prestare de servicii.
Sper ca am fost destul de explicit.
Ce scrie mai jos nu face referire la tine, dar e bine de luat in seama !
Lasa-te de contabilitate daca nu esti responsabil !
----- No comment --------



#31 Serban

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 10 November 2004 - 12:59 PM

Sa mai adaug ceva pe ultima suta de metri........
Activitatea de productie este prost inteleasa de multe ori.
Activitatea de productie inseamna realizarea unui produs, pe baza materiilor prime,materialelor consumabilelor, salariilor directe...
Daca tu ai placa de baza, placa video, de sunet, si celelalte componente hardware achizitionate de la producator sau intermediar si asamblezi un calculator cu ele pe baza unei configuratii facute de client, si apoi il vinzi nu inseamna ca ai produs calculatorul.Da, da, sa stii ca nu ai produs calculatorul. Calculatorul nu va fi inregistrat in contabilitate ca activ corporal din productie proprie. Vanzarea unui calculator asamblat cu componentele achizitionate de firma presupune activitate de comert.
In factura fiscala, vor fi afisate toate componentele calculatorului, la un pret cu un adaos comercial practicat de firma, in care se reflecta cheltuielile firmei si salariile personalului si bineinteles marja de profit.
Deci, nu este pur si simplu o intermediere a componentelor.
Sa fac o diferenta.
O firma achizitioneaza componente si le vinde mai departe. E clar ca adaosul va fi mai mic in comparatie cu cel care vinde componentele intr-un ansamlu, sub forma de sistem,care va practica un adaos mai mare deoarece are angajati care sunt platiti pentru efectuarea asambalrii.
Nu e normal ? Eu cred ca da. Sunt curios sa aud ce n ai inteles.
Ce scrie mai jos nu face referire la tine, dar e bine de luat in seama !
Lasa-te de contabilitate daca nu esti responsabil !
----- No comment --------



#32 OLTEAN ZORITA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:

Postat 10 November 2004 - 01:15 PM

Multe n-am inteles, Serban. In primul rind urmatoarea afirmatie: "Calculatorul nu va fi inregistrat in contabilitate ca activ corporal din productie proprie".Am spus eu asa ceva? Nu. Eu am spus ca va fi inregistrat in contabilitate ca si produs finit si imi pastrez opinia.
Sa luam alt exemplu: asamblarea de.....scaune . Cumpar sezuturi, spatare si picioare si le asamblez. Le vind ca si scaune (produse finite), ca si marfuri si scriu pe factura sezuturi, etc., sau prestari servicii??
Cred ca mai intii ar trebui sa ne explice initiatorul acestei discutii ce anume face cind "asambleaza calculatoare"?!!



#33 Serban

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 10 November 2004 - 01:46 PM

Mai citeste o data cu atentie !
Vreau sa iti spun ca exemplul tau l am prezentat si eu mai inainte, numai ca era sub forma unui sistem.
Daca am cumparat componente de calculator si le am asamblat pentru client, voi vinde sub forma de sistem, precizand componentele sau configuratia sistemului. Comert cu amanuntul. Clar.
Si la scaune la fel. :lol:
Nu se pune problema de productie daca firma nu realizeaza un produs din materii prime, materiale.......
Scaunul va fi clar produs finit in cazul pe care l ai exemplificat tu. Si chiar trecut la marfuri.
Dar tu ai presupus ca ai cumparat componentele scaunului si ca atunci cand il vinzi va lua forma de scaun, evident.
Dar....daca eu am componentele, pur si simplu sunt o fabrica care produce doar componente de scaune, :lol: , si un client, persoana fizica cumpara de la mine componentele scaunului si le duce la o firma care asambleaza scaune, acea firma presteaza un serviciu pentru mine.Clar.
Pentru ca clientul a dat materialele si firma a executat lucrarea.
Intelegi ideea ?
.................
Si am zis si eu la fel ca tine in privinta celei care a cerut lamurirea acestei activitati. Pentru ca firma ei poate sa aiba si alte obiecte de activitate si atunci se schimba situatia. Dar din ceea ce a vrut ea sa stie, fara detalii amanuntite, am raspuns clar si la obiect. Prestare de servicii.
Ce scrie mai jos nu face referire la tine, dar e bine de luat in seama !
Lasa-te de contabilitate daca nu esti responsabil !
----- No comment --------



#34 OLTEAN ZORITA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:

Postat 10 November 2004 - 01:58 PM

Serban, te rog sa fi mai putin confuz in explicatii. Ce ai vrut sa spui prin: "Scaunul va fi clar produs finit in cazul pe care l ai exemplificat tu. Si chiar trecut la marfuri". N-am spus ca am magazin de vinzare cu amanuntul. Eu il vind ca si produs finit.
Pentru celalalt aspect: "Cred ca mai intii ar trebui sa ne explice initiatorul acestei discutii ce anume face cind "asambleaza calculatoare"?!!
Pe miine.



#35 Serban

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 10 November 2004 - 02:22 PM

Citat :
"Scaunul va fi clar produs finit in cazul pe care l ai exemplificat tu. Si chiar trecut la marfuri". N-am spus ca am magazin de vinzare cu amanuntul. Eu il vind ca si produs finit.
..................
acum sa explic, fiind mai putin confuz :
Ti am dat dreptate. Apoi am specificat "chiar trecut la marfuri" asta in cazul in care ai fi avut magazin de vanzare cu amanuntul.
Ce scrie mai jos nu face referire la tine, dar e bine de luat in seama !
Lasa-te de contabilitate daca nu esti responsabil !
----- No comment --------



#36 bogumil

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 21 December 2004 - 02:11 PM

Asamblarea unui sistem din componente (pe care pot sa pun si un brand propriu de ex. DELL) are toate elementele pt. a fi considerata productie. Problema urita apare atunci cind vinzi si componente separat si cind achizitionezi compon. nu stii daca vor fi marfuri sau materiale si s-ar putea sa fie nevoie sa faci tot felul de miscari intre gestiuni etc. - o groaza de bataie de cap pt. o firma mica. Dpdv practic e mai bine sa declari doar ca vinzi componente(marfuri) si sa ca prestezi si asamblare doar la cererea clientului (prestare de servicii). Cit priveste facturarea daca un client cere sa-i scrii numai "sistem" pe factura poti sa faci o anexa la factura cu detalierea pe componente, iar anexa tu o atasezi la tine iar clientul treaba lui.



#37 Serban

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 21 December 2004 - 02:56 PM

Fiecare are o parere in ceea ce priveste asamblarea componentelor de calculator.
Eu raman la parerea mea ca este prestare de servicii, pentru ca deja cunosc persoane care folosesc acest obiect de activitate, dar folosesc ca obiect de activitate si comertul cu amanuntul in cazul componentelor vandute in parte.
Ce scrie mai jos nu face referire la tine, dar e bine de luat in seama !
Lasa-te de contabilitate daca nu esti responsabil !
----- No comment --------



#38 cristid

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 202 Postari:
  • Location:pitesti

Postat 21 December 2004 - 04:33 PM

Serban,
daca e prestare de servicii atunci tu ai ca venituri numai 704 - ceea ce ai produs efectiv: munca cu ansamblarea/testarea sistemului.
Conform acestui principiu operatiunea totala ar trebui sa fie :
411= % (valoare sistem)
.......401 (fz de componente)
.......704 (serviciul prestat)
.......4427 (la suma celor doua de mai sus).

Problema vine totusi in contradictie cu urmatorul aspect: marfa iti intra in gestiune (componentele) si atunci trebuie inreg pe un cont de gestiune.
Solutia cea mai buna pe care o vad este inregistrarea ca o marfa la pret cu amanuntul unde pe 378 sa ai incorporate chelt tale+ marja de profit.
Gandeste-te si la urmatorul aspect: este o marfa care nu sufera modificari (ansamblarea nu inseamna modificarea componentei).
Daca ar fi sa o luam ca o prestare de servicii asta ar insemna ca la fel sa procedeze si alimentarile cand iti taie feliuta de salam ca nu avem destul monetar sa luam calupul intreg.
INCA CEVA IMPORTANT: Componentele se pot vinde la cererea clientilor fara sa mai fie nevoie montarea de catre firma in cauza. Solutia cu prestarea de servicii cade din start.



#39 Serban

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 21 December 2004 - 05:10 PM

SC X are obiect de activitate prestare de servicii si comertul cu amanuntul.

Varianta 1

Clientul vine cu toate piesele si le lasa firmei sa le asambleze.
SC X percepe un tarif de 1.000.000 lei pentru aceasta asamblare.
411 = % 1.190.000
704 1.000.000
4427 190.000

Varianta 2

Clientul aduce configuratia unui sistem sau alege unul deja disponibil pe care firma il are in oferta. Valoarea sistemului este 23.800.000lei(inclusiv TVA)
411 = % 23.800.000
707 20.000.000
4427 3.800.000

Pe factura se scrie valoarea sistemului si TVA aferenta. Si se face eventual o anexa cu fiecare componenta in parte a sistemului.
In acest caz, componentele vandute au un pret cu amanuntul care include indirect si asamblarea sistemului si nu este nevoie sa se specifice si prestarea de servicii.

Varianta 3

Clientul vine doar cu anumite componente si pentru asamblarea sistemului mai cumpara anumite componente si de la firma. In acest caz, de cele mai multe ori, nu se mai aplica prima varianta si ramane valabila doar a doua varianta. Dar nu este exclus ca unele firme sa practice o combinatie a celor doua variante.
Sper ca de data asta m-am facut inteles.

Cristid-> nu inteleg de unde ai scos contul 401 in inregistrarea ta...
Ce scrie mai jos nu face referire la tine, dar e bine de luat in seama !
Lasa-te de contabilitate daca nu esti responsabil !
----- No comment --------



#40 andreipa2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:sa pot ajuta cu ce pot si cat mai multi daca doresc -indiferent profesia ce o are

Postat 21 December 2004 - 07:22 PM

Domnilor,ansamblarea calculatoarelor ,daca o firma s-ar ocupa numai cu acest lucru ar fi prestare de servicii,dar firmele ce vand calculatoare vand calculatoare cu configuratii diferite -cum doresc clientii:cu hardisc mai mare sau mai mic,cu o anumita placa de baza ,cu o anumita placa video,etc.Inregistrarea componentelor (receptiile)trebuie facute pe componente si iesirea pe facturi tot pe componente se fac.Acest lucru se face si din cauza ca termenele de garantie sunt diferite pe componente:la hardisk se da de regula 1 an.la monitor 3 ani sau mai putin,la placa de baza 3 ani,etc.Asadar ceea ce doriti este o vanzare de marfuri si se inregistraza corespunzator:371,4426=401 si apoi vanzarea si descarcarea de gestiune.Nu stiu ce neclaritati ar ,mai fi in rest.Eu asa am tinut evidenta la o firma ce vindea calculatoare.Ok?
„Doar doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. In legatura cu universul nu sunt sigur. Albert Einstein " , (attributed)






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL