Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
asamblare calculatoare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


asamblare calculatoare

55 replies to this topic

#1 laura_c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 28 October 2004 - 12:16 PM

Tine cineva contabilitatea la o firma care asambleaza calculatoare?
Daca da, cum considerati aceasta activitate d.p.d.v. contabil: venituri din productie sau venituri din lucrari executate si servicii prestate?



#2 ivancristina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 184 Postari:
  • Location:oradea

Postat 28 October 2004 - 12:20 PM

este activitate de productie
345=711




#3 Munteanu Mihai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 October 2004 - 05:33 PM

Activitatea de productie presupune transformarea in cadrul unor procese specifice, a materiilor prime si materialelor in produse finite, ceea ce nu este cazul.
Veniturile sunt din vanzari marfuri.
La achizitie 371-401 (hdd,floppy,etc.)
La vanzare 4111-707 si 607-371(componentele care intra in configuratie)
Succes



#4 laura_c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 29 October 2004 - 12:00 PM

Clientul vrea factura pe produsul "calculator", nu pe componente. Am mai discutat si cu alti contabili si majoritatea parerilor au fost pentru lucrari si servicii. Motivatia a fost ca nu se produc efectiv componentele, ci doar se asambleaza în functie de configuratia dorita de catre client.



#5 Munteanu Mihai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 October 2004 - 12:47 PM

Cu atat mai mult daca pe factura scrie "calculator" (eu nu am spus sa detaliezi pe factura configuratia) cum inregistrezi factura in 704? Ca sa nu mai spun ca iti intra marfuri;pe ce baza le mai scazi? Daca faci 607=371 o sa ai in balanta chelt. cu marfuri si venituri din vanz. marfuri nu.
In spatele facturii (rosii) trebuie sa ai configuratia detaliata cu preturile de achizitie ale componentelor configuratiei pt. a sti (si a evidentia) ce scazi din 371. Si ar fi indicat sa ai si bonuri de consum pt. aceste componente.
In cazul in care clientul vine cu componentele ,firma ta le asambleaza si clientul ia inapoi calculatorul, poti emite factura pt. serviciul prestat caci in acest caz in/din firma nu au intrat/iesit marfuri(cel mult au fost in custodie)



#6 sogardro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 126 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 October 2004 - 12:49 PM

Eu lucreaz la o astfel de firma care are autorizata activitatea de fabricare calculatoare (3002). Este activitate de productie. Ansamblarea mai presupune: intalare soft, zeci de testari etc.



#7 mirela maria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:craiova

Postat 01 November 2004 - 11:19 PM

Este activitate de productie . Piesele aprovizionate le inregistrezi ca materiale si nu ca marfuri . iar la montaj le treci pe cheltuieli de exploatare .
mirela



#8 Adriana

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 65 Postari:

Postat 02 November 2004 - 02:43 PM

eu lucrez la o asemenea firma si achizitionarea componentelor o inregistrez ca marfa, iesirile reprezinta vanzarea marfurilor iar cand se doreste sa se factureze sistem, mentionez pe factura ca se vinde un sistem ce este format din urmatoarele componente....



#9 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 02 November 2004 - 03:01 PM

Mie mi se pare ca ar trebui sa inreg.in 302 la val de cumparare si cu bon de consum sa scazi din 302 adica 602=302
Eu inteleg ca facturarea cuprinde piesele la pret de cumparare +manopera.Deci prestare de servicii.Se schimba elementele problemei daca se vand componentele la alt pret.
Revino cu lamuriri in acest sens.



#10 laura_c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 05 November 2004 - 01:17 PM

Angelica, situatia este cam asa cum ai descris-o. Se achizitioneaza componentele si se inreg. in contabilitate ca materiale. In functie de configuratia sistemului, acestea se dau pe cheltuieli.
In legatura, cu activ. de productie: asamblarea e o parte finala a procesului de productie, dar m-am gandit ca netrecând prin toate etapele productiei la noi la firma, ar fi activitate de lucrari efectuate (ct 704). Instalarea de soft-uri si configurarea sistemelor, de asemenea poate fi încadrata la lucrari si servicii.
Multumesc tuturor pentru raspunsuri si astept în continuare si alte opinii (daca se poate si sa fie argumentate logic ar fi foarte bine)



#11 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 05 November 2004 - 01:58 PM

Pe 704 daca si numai daca pretul de vanzare este acelas cu pretul de cumparare,altfel daca vinzi si componente separat si deci pretul difera de cel de cuparare,asta insemna ca faci comert.
Daca Sc. este platitoare de 1,5% atunci in realitate,nu prea conteaza doar ca difera contul(704 sau 707).Sper sa-ti fi fost de folos!



#12 laura_c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 05 November 2004 - 02:51 PM

Societ. este platitoare de impozit pe profit. Daca se vand componente ca marfa, atunci se face transfer la marfa si se încarca gest corespunz., la pret de vânzare. În varianta de mai sus se factureaza sistemul la pret de oferta, iar compon. consumate se scad la val. de achizitie. E bine?



#13 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 05 November 2004 - 03:07 PM

Da.!eu consider ca activitatea de asamblare nu este productie!Deci e prestare de servicii,cala electricienii care monteaza tablouri electrice etc.As ruga si alte impresii dragi colegi!



#14 marinella26

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Location:cluj napoca

Postat 05 November 2004 - 03:44 PM

angelica, in opinia ta gatitul e productie sau prestare de servicii? 500 g orez cu 2 litri de lapte si cu 400 grame de zahar fac un orez cu lapte? Ei bine, astea sunt materii prime, iar rezultatul e produs finit. Idem, piesele de calculator sunt materii prime, iar sistemul e produs finit. Spune-mi, ce poti face separat cu o piesa de calculator? Daca iei unitatea de discheta si o bagi in priza iti poti salva datele contabile?

q.e.d.



#15 Prodan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 199 Postari:

Postat 05 November 2004 - 03:57 PM

Eu cred ca e important si cum este emisa factura
daca e pe fiecare componenta atunci eu o consider marfa deorece iau componenta de la fz x si o vand clientului y fara sa-i fac vreo modificare.



#16 Munteanu Mihai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 November 2004 - 04:10 PM

Marinella,
Consider ca nu trebuie sa trivializam discutia.Dar daca vrei!
Da, gatitul este considerat proces productiv(in cursul caruia materiile prime sufera transformari termice si poate si chimice) si utilizezi si un mijloc de productie-aragazul. Spune-mi te rog ce transformari sufera un floppy pe care-l asamblezi intr-un calculator(cine l-a produs a facut intr-adevar productie)? Si mai spune-mi ce mijloace de productie utilizezi pt. asamblarea unui calculator, activitate pe care o poti desfasura de ex. in bucatarie(ca tot fuse vorba)?
In rest, imi mentin opinia:atata timp cat pe factura emisa scrie "calculator" venitul se contabilizeaza in 707 si implicit trebuie sa am si 607.
Si mai fac o precizare:pe vremuri, adica anii '90, activitatea de productie era scutita de impozit pe profit timp de 5 ani.Crezi ca la un control fiscal ,institutia respectiva (garda, a.f.) ar fi considerat ca produci asambland calculatoare?
Cu bine!



#17 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 05 November 2004 - 04:16 PM

Am gustat gluma!!!!!!!!!
Trebuie sa recunoastem ca: un proces tehnologic de productie are faze,deci semifabricate,produse finite. Produsul finit al furnizorului X (fiind componente )pt mine e material.Este foarte important ,precum a mentionat si Prodan ce se scrie pe factura de cumparare.Calculator sau asamblare calculator????



#18 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 05 November 2004 - 04:20 PM

Exact MIHAI!
Daca pe fact.scrie calculator atunci inreg la 707,dar daca scrie asamblare calculator atunci pe 704.Corect?



#19 Munteanu Mihai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 November 2004 - 04:38 PM

Angelica,
Cred (asa cum am mai spus intr-o interventie precedenta) ca pot factura servicii numai in cazul in care clientul vine cu componentele si i se asambleaza calculatorul.
In legatura cu 302 pe care l-ai invocat mai devreme, in acest cont conf. "carte verde" se tine evidenta"existentei si miscarii stocurilor de materiale consumabile(materiale auxiliare, combustibili,ambalaje,piese de schimb,etc.").La un calculator, in gama asta cred ca intra:cablurile de conectare,suruburile de asamblare,eventual pasta de lipit(desi nu cred ca se lipeste ceva pe acolo;poate la second-hand).



#20 eof

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 05 November 2004 - 05:40 PM

si eu tratez asamblarea ca marfa si chiar am avut export. cei de la vama nu mi-au cerut seriile pentru fiecare componenta a calculatorului ci doar mentiunea asamblat in romania. oricum productia ar cere o linie tehnologica si un proces de productie pe care la calculatoare nu le am






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL