Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
EXPORT IN COMISION - URGENT !!! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


EXPORT IN COMISION - URGENT !!!

8 replies to this topic

#1 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 October 2004 - 04:15 PM

Buna, tuturor !

Va rog mult scrieti aici tot ce stiti despre operatiunile ce trebuie efectuate si documentele de intocmit si de primit (de catre cine si de la cine) privind EXPORTUL IN COMISION. Ord. 1846/2003 nu da "norme metodologice" complete privind acesta problema.
URGENT DE TOT, va rog frumos!!!

Toate cele bune.



#2 doru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 30 October 2004 - 10:06 AM

Urgent, pot sa-ti spun :

comisionarul evidentiaza operatiunile de export astfel :

1. 4111=462 in baza facturii externe emise de comisionar la export
2. 5124=4111 incasarea facturii externe
3. 462=5124 achitarea integrala a facturii comitentului(cea pe care comisionarul o primeste de la intern , si o evidentiaza extracontabil)
4. 4111 = 704 factura de comision emisa de comisionar comitentului
5. 5124 = 4111 incasarea acesteia

E un mod de evidentierii a operatiunilor ce te intereseaza, dar nu e singurul cred.

Ma grabesc,revin seara pe net.
Ceau.




#3 doru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 31 October 2004 - 11:57 AM

Sa inteleg ca e singurul mod de contabilizare a exportului in comision ? Nu cred.
Acela pe care l-am prezentat eu, este practicat de ani de zile, controlat si rascontrolat, dar as fi curios daca mai exista si altul.

Desigur notele 3 si 5 se pot comasa rezultand ceva de genul :
462 = % valoarea integrala a facturii comitentului
4111 valoarea facturii emise de comisionar la punctul 4
5124 achitarea diferentei

Va salut !



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 November 2004 - 09:52 AM

Multumesc mult, Doru, pentru raspunsuri.
Dragilor, am nevoie de informatii mai detaliate privind cine face facturi, ce cuprind ele si cui le face. Ex.: comitentul ii face comisionarului fact. fiscala (in valuta sau lei ?!?) si/sau invoice cu marfa ce va fi exportata, comisionarul face fact.ext. (invoice) clientului ext. cu comisionul, mai trebuie si fact. fiscala (eu stiu ca nu, voi cum stiti), comisionarul refactureaza (sau nu) marfa cl. ext. folosind invoice, ce acte mai trebuie in vama, contract cu furnizorul intern, contract cu cl. ext., s.a.m.d.... Ca la ... nestiutori, va rog! Cu cat mai multe amanunte!
Multumesc anticipat.



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 November 2004 - 08:51 PM

Buna,

Revin cu rugamintea !



#6 OLTEAN ZORITA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:

Postat 03 November 2004 - 03:25 PM

COMITENTUL INTOCMESTE:
-aviz de expeditie/factura fiscala (in lei) fara TVA, pe care mentioneaza"Export in comision";se completeaza si valoarea in valuta, felul valutei, cursul de facturare.

COMISIONARUL:
-invoice
-factura fiscala (fara TVA)
-specificatie
-CMR (scrisoare de transport)
-factura de comision, de regula in valuta.
Trebuie intocmit Contract de comision, cu toate clauzele dorite.
FOARTE IMPORTANT!
Pe Declaratia vamala , in casuta nr. 31 sau daca nu este suficient spatiu, intr-o anexa ,se va mentiona producatorul (comitentul). In caz contrar, producatorul nu beneficiaza de TVA zero
Sper ca nu am uitat ceva.



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 November 2004 - 04:52 PM

Multumesc mult, Zorita si crede-ma ca iti sunt recunoscatoare. As vrea, totusi niste precizari de amanunt, dar, ca sa fie mai clar ce informatii doresc, iata cum vreau sa fac acest export in comision: vreau sa iau marfa de la intern si sa o vand la extern in numele producatorului, dar comisionul il iau de la clientul extern caruia ii voi factura acest comision. Voi primi intreaga suma de la clientul extern si-i voi plati furnizorului intern partea care ii revine pt. marfa lui. Nu vreau sa ma incarc cu aceasta marfa in gestiunea firmei, eu fiind doar intermediarul in aceasta afacere. Pe baza acestor noi informatii imi poti spune, te rog frumos:
* comisionarul intocmeste invoice + factura fiscala (fara TVA) : aceste facturi reprezinta refacturarea catre cl. extern a marfii pe care o primeste comisionarul de la furnizorul intern (comitentul) pentru a fi exportata ?
* factura de la comitent poate fi facuta CATRE MINE comisionarul, cu acea specificatie clara "export in comision" ?
* trebuie intocmit Contract de comision, cu toate clauzele dorite.
Eu am intocmit un contract de export in comision cu furnizorul intern si un contract de prestari servicii cu clientul extern, pt. comisionul pe care il incasez de la el. E corect asa?
Astept raspuns urgent !!!
Multumesc anticipat.



#8 OLTEAN ZORITA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:

Postat 04 November 2004 - 09:35 AM

Otilia,
Totul este O.K. Deasemenea inregistrarile contabile oferite de Doru.



#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 November 2004 - 04:38 PM

Dragilor,

Repet mesajul de la 'contul 473' unde am deschis pt. prima data subiectul exportului in comision, dupa care am creat acest topic separat. Cei care l-ati citit deja acolo, nu mai pierdeti timpul cu acesta ca e la fel (si invers).

"Am avut marea surpriza ca, de la declarantul vamal cu care voi lucra maine, sa aflu ca pe el nu-l intereseaza factura mea de comision facuta separat si ca el imi va face DVE-ul numai pe fact. de export ce contine marfa. CE ZICI DE ASTA ?
Ca sa nu cumva sa am probleme la vama (nici nu e in Bucuresti) am preferat, tinand cont de sfatul dat cu bunavointa de la Min. Fin., sa refac invoice-ul de marfa adaugandu-i rubrica separata de comision, astfel incat sa fie o singura fact. externa, fortandu-l astfel pe declarantul vamal sa-mi faca DVE-ul pe toata suma, dar sa am totusi comisionul evidentiat separat pt. a nu fi nici o indoiala asupra faptului ca eu sunt doar comisionarul.
Daca maine totul va decurge bine si voi reusi sa nu ma trezesc cu cine stie ce nazbatie va promit ca dau de baut ! Peri albi mi-a scos exportul asta si nu numai din cauza actelor...
Inca o data multumesc tuturor pt. ajutor !!! "






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL