Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Concediu medical - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Concediu medical

4 replies to this topic

#1 simonel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 134 Postari:

Postat 02 December 2005 - 10:01 PM

Vreau lamurire.....
Am o angajata cu data de 21.nov.05 si tot cu 21.nov.05 are si concediu medical cod 01.Nu are nici o retributie si nici eu ca angajator nu am de achitat nimic la stat? Nu stiu daca e ok asa. In programul meu de salarii asa mi-a iesit.Am trecut in pontaj 8 zile concediu medical care sunt egale cu nr.de zile de cand este angajata.



#2 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 December 2005 - 05:31 PM

Eu zic ca trebuie sa-i ceri veniturile anterioare realizate la locul de munca anterior si sa- calculezi CM-ul.
Daca in ultimile 12 luni nu a mai realizat venituri, atunci ea este absenta motivat si nu primeste remuneratii.

elenacca



#3 Gianina Inculet

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:

Postat 03 December 2005 - 09:45 PM

Sper sa te ajute aceste precizari din Legea 19
ART. 98 ....
(3) Persoanele care au dobandit, conform legii, calitatea de asigurat beneficiaza de indemnizatie pentru incapacitate temporara de munca, fara conditii de stagiu de cotizare, in cazul accidentelor de munca, bolilor profesionale, urgentelor medico-chirurgicale, tuberculozei si bolilor infecto-contagioase din grupa A. Lista cuprinzand urgentele medico-chirurgicale, precum si bolile infecto-contagioase din grupa A este stabilita prin hotarare a Guvernului.


ART. 99
(1) Baza de calcul a indemnizatiilor de asigurari sociale prevazute la art. 98 alin. (1) lit. a), b), c) si e) se determina ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni anterioare primei zile de concediu medical inscrise in certificatul de concediu medical, pe baza carora s-a datorat sau, dupa caz, s-a achitat contributia individuala de asigurari sociale in lunile respective, conform prevederilor art. 23, si/sau drepturile prevazute la alin. (9) sau (10), dupa caz, din cele 12 luni din care s-a constituit stagiul de cotizare.
(3) In situatia in care stagiul de cotizare este mai mic de 6 luni, pentru asiguratii prevazuti la art. 98 alin. (3) baza de calcul a indemnizatiilor de asigurari sociale o constituie media veniturilor lunare la care s-a datorat sau, dupa caz, s-a achitat contributia de asigurari sociale din lunile respective sau, dupa caz, venitul lunar din prima luna de activitate pentru care s-a stabilit sa se plateasca contributia de asigurari sociale.

ART. 108
(2) Cuantumul indemnizatiei pentru incapacitate temporara de munca determinata de boala profesionala, accident de munca sau cazuri asimilate acestuia, tuberculoza, SIDA, cancer de orice tip, precum si de boala infectocontagioasa din grupa A si urgente medico-chirurgicale stabilite in conditiile prevazute la art. 98 alin. (3) este de 100% din baza de calcul stabilita conform art. 99 alin. (1) sau (3), dupa caz.



#4 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 December 2005 - 01:13 PM

Ai perfecta dreptate cu acest paragraf de lege!
Dar Simonel scrie clar ca angajata respectiva are concediu medical cu cod 01.............adica boala obisnuita!!!!!!
elenacca



#5 ANCI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Location:tg.mures
  • Interests:diverse

Postat 04 December 2005 - 01:38 PM

in cazul acesta ceri adev. cu stagiul de cotizare de la fostul loc de munca sau de la somaj in cazul in care a fost somer retribuit. daca nu are atunci il treci in concediu medical neplatit.in coltul de sus undeva pe fisa de concediu medical scrie "motivul refuzului de plata" acolo faci mentiunea nu are stagiu de cotizare






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL