Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
TVA achizitii pers.fizice - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


TVA achizitii pers.fizice

1 reply to this topic

#1 Felichir

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:

Postat 01 November 2004 - 09:26 AM

Am o societate de comert cu ridicata legume si fructe. Activitatea consta in mare parte din achizitii de legume de la persoane fizice si valorificarea acestora catre diverse societati private sau de stat. Fiind achizitie de la persoane fizice nu am cum deduce TVA.Intrebarea mea este daca TVA-ul aferent vanzarilor se calculeza asupra rulajului sau numai asupra adaosului comercial, fiind asimilat astfel regimului de consignatie.
Va multumesc!



#2 Ionel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 01 November 2004 - 02:42 PM

In primul rand activitatea nu se considera consignatie; se intocmeste Borderoul de achizitiii de la persoane fizice; daca vinzi catre populatie atunci aplici regulile de vanzare cu amanuntul (lucrezi cu 4428), iar daca vinzi catre alte persoane juridice, faci intrare in gestiune si descarci in 607 cu una din metodele fifo, cmp sau lifo.
ai si pierderi naturale, perisabilitati, reglemnetate de legislatia in vigoare.

IB CONSULTANTA SI CONTABILITATE SRL
Ionel Balutoiu - Managing Partner
E-mail: ionel.balutoiu@ibcontab.ro






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL