Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Help! Rectificativa la declaratia inventar??? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Help! Rectificativa la declaratia inventar???

6 replies to this topic

#1 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 06 December 2005 - 03:07 PM

Va rog, daca va mai amintiti de minunata declaratie inventar care s-a depus la inceputul anului 2004, spuneti-mi cum se poate face o rectificare la aceasta? ](*,)
Am descoperit acum in fisa de platitor a unui client o eroare care provine din acea declaratie si cei de la Admin. Fin. au spus ca pot sa fac rectificativa. Nu i-am intrebat pe loc si cum se face, pentru ca nu m-am gandit ca nu ma prind la birou cum se face. :oops:
Poate v-ati intalnit cu o situatie asemanatoare... sper :smt022



#2 cornell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Male

Postat 06 December 2005 - 04:39 PM

http://www.mfinante.ro/contribuabili/siste....jsp?selected=0 daca n-o ai si bifezi rectificativa

tot aici e si variant 110 la OPFV
vers.1.1.0
1.s-a introdus OP/FV cu valoare declarativa (cf.Ordin 1521/2005);
numai pt.ORDINE DE PLATA care au completate in 'nr.de evidenta a platii' : 'cod doc fiscal'=10-declaratie/decont si 'cat.fiscala'=01-debit.

2.s-a introdus 'cat.fiscala' = 25-decizie de impunere din oficiu (primita de contribuabil in cazul nedepunerii declaratiei/decontului); scadenta va fi ZZLLAA, unde LL este luna urmatoare celei cu care este datata decizia iar ZZ este 05 sau 20 dupa cum ziua datarii deciziei este 01-15 sau 16-31.

3.s-a modificat preluarea 'datei scadente a platii' (din cadrul nr.de evidenta a platii) pentru
tip document fiscal=10 si categ.fiscala=01 (debit); 'data scadenta a platii' in acest caz
nu mai este '000000' ci data de 25 a lunii urmatoare perioadei de raportare sau o data scadenta
conform legii (vezi exceptii, mai jos).




#3 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 06 December 2005 - 04:53 PM

cornell a spus:


Merci, dar unde bifez RECTIFICATIVA???? :oops:



#4 cornell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Male

Postat 06 December 2005 - 04:57 PM

NU VAD NICI O CASETA PT. RECTIFICATIVA!
din amintiri : se face declaratia corect si se scrie rectificativa cu mana, sau se casuta formular ca atare si se completeaza manual



#5 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 06 December 2005 - 05:02 PM

:-k Crezi ca ma primeste cineva cu declaratii scrise cu pixul?
Oricum, merci. Mai astept sugestii. :wink:



#6 cornell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Male

Postat 06 December 2005 - 05:15 PM

formularul ca atare este in Ordinul MFP 1644/2003 MO 855 anexa 5



#7 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 06 December 2005 - 05:27 PM

L-am citit... :smt102






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL