Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Lucrare audit-stagiu expert ctb. - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Lucrare audit-stagiu expert ctb.


99 replies to this topic

#1 cristina1511

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 07 December 2005 - 07:35 PM

Va rog, ma poate ajuta cineva cu o lucrare la audit (incluzand o parte practica) pt an I stagiu CECCAR?Am incercat sa gasesc ceva, dar f multa teorie, nimic practic.
Initial mi-am ales o tema din cele oferite de ei, dar am si posibilitatea sa fac ceva "la alegere".
Va multumesc,
Cristina



#2 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 07 December 2005 - 09:30 PM

daca le iei gata facute ma intreb cum o sa fie cand o sa fi pusa in situatia sa faci un audit :roll:




#3 cristina1511

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 08 December 2005 - 05:05 PM

Tocmai asta e ca nu am participat niciodata la un audit si una e teoria, iar practica te omoara, stii si tu f. bine.



#4 oti71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Sf.Gheorghe

Postat 08 December 2005 - 07:43 PM

Nu inteleg de ce cere CECCAR lucrare de audit , pentru ca dupa cum stiu expertii contabili ( si fac parte din ei) nu mai au voie sa faca audit financiar!"
Auditorii financiari sunt persoane fizice sau persoane juridice care au dobândit aceastã calitate ºi sunt membri ai Camerei Auditorilor Financiari din România"

"Pentru atribuirea calitãþii de auditor financiar, potrivit Ordonanþei de urgenþã nr. 75/1999 a Guvernului României privind activitatea de audit financiar, aprobatã prin Legea nr. 133/2002 , modificatã ºi completatã prin Ordonanþa 67/2002 ºi Hotãrârea Guvernului nr. 591 / 26.07.2000 ºi în conformitate cu precizãrile Regulamentului de organizare ºi funcþionarea a Camerei Auditorilor din România persoanele fizice trebuie sã îndeplineascã cumulativ urmãtoarele condiþii.
Sã fie licenþiate ale unei facultãþi cu profil economic ºi sã aibã vechime în activitatea financiar-contabilã de minimum 4 ani sau sã aibã calitatea de expert contabil, respectiv de contabil autorizat cu studii superioare economice;
Sã promoveze testul de verificare a cunoºtinþelor în domeniul financiar-contabil, pentru accesul la stagiu;
Sã efectueze un stagiu practic de 3 ani in activitatea de audit financiar, din care cel puþin 2 ani sub îndrumarea unui auditor financiar;
Sã satisfacã pe parcursul stagiului cerinþele Codului privind conduita eticã ºi profesionalã în domeniul auditului financiar;
Sã promoveze examenul de aptitudini profesionale, organizat la sfârºitul perioadei de stagiu. "
Daca iti place auditul pentru mai multe detalii vezi site-ul cafr.ro



#5 cristina1511

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 08 December 2005 - 08:03 PM

Da, la stagiul de la CECCAR se face si audit si, implicit se preda o lucrare.



#6 oti71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Sf.Gheorghe

Postat 08 December 2005 - 08:37 PM

Si ce trebuie sa contina lucrarea?Pentru ca o lucrare la audit se compune din mai multe sectiuni : A-P.Ex: Sect.E - Confirmarea planului de audit, sau Sect.G - imobilizari corporale si necorporale ,etc.
Ma gandesc ca ai putea mai intai sa faci Dosarul permanent al unui client de auditat, care sa cuprinda: a) informatii despre client( iformatii generale, detalii despre activitate , organigrama etc,), B) detalii despre angajament, c) informatii si contracte sau acte cerute de lege(copie statut, extrase procese verbale AGA etc, contracte de imprumut, leasing etc.), d) sistemul contabil( politici contabile, prezentarea sistemului informatic, prezentarea registrelor si a evidentelor), apoi sa faci cateva dintre sectiuni.Nu stiu daca la CECCAR a-ti facut astea.
La noi ,la stagiarii in audit financiar , in lucrare au cerut cateva dintre aceste sectiuni.



#7 cristina1511

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 12 December 2005 - 03:47 PM

Pai, tocmai asta mi-am ales ca tema :documentarea lucrarilor cu dosarul permanent si dosarul exercitiului.Mi se pare, inasa cam mult la dosarul exercitiului, dar o sa abordez doar un tip de operatii (TVA, salarii sau o sa vad eu ce)



#8 MANUELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BACAU

Postat 25 January 2006 - 07:21 PM

Cristina te-a ajutat careva?



#9 MadalinaC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Location:Ialomita
  • Interests:contabilitate-finante

Postat 27 January 2006 - 07:45 PM

Va rog mult, ma poate ajuta si pe mine cineva cu un rapot de audit?Imi trebuie pentru un examen la masterat si nu stiu nici macar cum sa-l incep!Macar un exemplu si sa-l pot adapta!Va multumesc!!!
Madalina



#10 naiman_a

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:TULCEA
  • Interests:afaceri

Postat 30 January 2006 - 12:03 PM

Madalina da-mi o adresa de e-mail, cand ajung acasa poate nu uit
O zi buna!

Doua lucruri se platesc pe lumea asta : Prostia si domnia
naiman_a@yahoo.com



#11 MANUELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BACAU

Postat 31 January 2006 - 10:57 PM

Trimite si la mine, te rog.
Multumesc



#12 ryanna

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 01 February 2006 - 07:13 PM

Vreau sa ma inscriu si eu la master pentru audit.
Spuneti-mi si mie va rog,cum e? dupa ce faci 2 ani master mai faci si stagiu pentru auditori :roll: .



#13 MadalinaC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Location:Ialomita
  • Interests:contabilitate-finante

Postat 01 February 2006 - 07:38 PM

sigur faci si stagiul pentru auditori, maser-ul este o continuare a facultatii
Madalina



#14 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 09 February 2006 - 03:50 PM

Ideea este ca CECCAR cere, nu da nici un fel de informatii, servicii avem cu totii, si nu stim de unde sa apucam si ce trebuie sa contina o lucrare de audit. si eu sunt in aceeasi situatie, am de predat o lucrare de audit si nu stiu de unde sa o apuc. cum nu am voie sa fac audit si mai exista si forul auditorilor, chiar nu vad dc tb sa ma complic cu toate aceste ineptii. Dar, sa speram ca pana la urma se gaseste un suflet milostiv sa ne lumineze, ca la cata mancatorie este in bransa asta........
si apoi chair nu inteleg de ce refuzati sa neajutati sa ne facem niste proiecte si in schimb ne ajutati sa tinem contabilitatea firmelor la care lucram. sincer, eu cred ca mai pretioase sunt informatiile contabile si financiare pe care ni le furnizam in fiecare zi, decat un amarat de proiect care trebuie predat, peste care se uita sau nu indrumatorul si peste care apoi se depune praful.



#15 MANUELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BACAU

Postat 09 February 2006 - 04:06 PM

Eu am postat un proiect dar administratorii forumului l-au sters.Nu am inteles de ce, poate era prea mare.



#16 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 15 February 2006 - 12:11 PM

ceccar o sa dispara de la anul... nu cred ca-l inghit nici macar auditorii asa de mafioti sunt expertii astia ...ma refer la organizatia CECCAR :))
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#17 Ecaterina Sora

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Location:Cluj Napoca

Postat 20 February 2006 - 09:46 PM

Cristina, daca ai primit cumva o lucrare de audit, te rog transmite-mi-o si mie. N-am participat la nici un audit si ti-as fi recunoscatoare daca mi-ai putea oferi un exemplu. Cu multumiri :wink: , soraecaterina@yahoo.com



#18 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 20 February 2006 - 09:51 PM

si mie mi-ar fi tare de folos un asemenea exemplu. v-as ramane indatorata daca mi-ati trimite si mie, la adresa: andreea_w2000@yahoo.com.
va multumesc!



#19 maris camelia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Location:deva

Postat 05 March 2006 - 08:33 PM

Cristina, daca ai primit cumva o lucrare de audit, te rog transmite-mi-o si mie. N-am participat la nici un audit si ti-as fi recunoscatoare daca mi-ai putea oferi un exemplu. Cu multumiri anticipate. Eu sunt in anul III stagiar si trebiue sa fac 2 lucrari: la audit si la expertize . nu am avut norocul de a vedea nici una din aceste lucrari ma puteti ajuta si pe mine doar ca model?
Teoretic am citit cum se fac dar practicinca nu.

Adresa mea este : camey12@yahoo.com sau lumeadeazi2003@yahoo.com
Va multumesc
camelia maris



#20 ELENAB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 14 April 2006 - 07:54 AM

as dori si eu lucrarea de audit, adresa la care imi puteti trimite este: elenab2005@yahoo.com, va multumesc






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL