Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ACT ADITIONAL - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


ACT ADITIONAL

12 replies to this topic

#1 invatacelul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 87 Postari:

Postat 08 December 2005 - 09:39 AM

in cate zile de la data semnarii actului pot sa-l inregistrez la camera de munca?



#2 EWY

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:HD

Postat 08 December 2005 - 10:25 AM

In termen de 5 zile de la data semnarii actului aditional.




#3 Dan_Draghici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Gender:Male

Postat 08 December 2005 - 10:43 AM

Legea 130/1999 , Art.9.(2) alin.2 »actele privind incheierea ,evxecutarea , modificarea si incetarea contractelor individuale de munca, in termen de 5 zile de la perfectarea acestora »
Draghici Dan



#4 Dan_Draghici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Gender:Male

Postat 08 December 2005 - 11:28 AM

si inca ceva.

Conf art 8, legea 130/1999 CIM trebuie inregistrat la ITM in termen de 20 de zile de la data incheierii lui
Draghici Dan



#5 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 08 December 2005 - 02:04 PM

asa-i cum ti-au scris colegii dar.... eu am incercat sa fac asta anul trecut si m-am ales cu scandal mare pt ca am insistat cu legea

aveam act aditional de modif salariu semnat in mai cu aplicare din 1.06 si mi s-a spus sa vin cu statele in iulie. am sunat la telefoanele de la itm si surpriza, in trei locuri mi s-a spus la fel, faceti cum spune inspectoarea

:evil:



#6 dianasitnet

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:Pitesti

Postat 26 January 2006 - 10:17 AM

am si eu o intrebare legata de un act aditional.
am un salariat cu salariu minim pe economie, caruia trebuie sa-i fac act aditional sa-i actualizez salariul la cel minim pe economie de acum.

am postat un act aditional pe care-l am ca model, dar voiam sa stiu daca trebuie sa ma bazez pe un alt act si cum ar trebui sa sune actul adtional in cazul in care eu de fapt nu-i schimb salariul, ci doar actualizez minimul pe economie.
si cand trebuie datat ca sa ma pot duce cu el luni la ITM? trebuie musai datat in decembrie? sau poate fi datat in ianuarie? trebuie musai cu maxim 5 zile inainte sa-l duc la ITM? Help :roll: :)

multumesc.

Fisiere atasate





#7 cornelia_cristea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 26 January 2006 - 10:40 AM

dianasitnet a spus:

am si eu o intrebare legata de un act aditional.
am un salariat cu salariu minim pe economie, caruia trebuie sa-i fac act aditional sa-i actualizez salariul la cel minim pe economie de acum.

am postat un act aditional pe care-l am ca model, dar voiam sa stiu daca trebuie sa ma bazez pe un alt act si cum ar trebui sa sune actul adtional in cazul in care eu de fapt nu-i schimb salariul, ci doar actualizez minimul pe economie.
si cand trebuie datat ca sa ma pot duce cu el luni la ITM? trebuie musai datat in decembrie? sau poate fi datat in ianuarie? trebuie musai cu maxim 5 zile inainte sa-l duc la ITM? Help :roll: :)

multumesc.

Fisiere atasate





#8 dianasitnet

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:Pitesti

Postat 26 January 2006 - 10:49 AM

multumesc :)



#9 Dan_Draghici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Gender:Male

Postat 26 January 2006 - 01:14 PM

Ce este prin hotarire de guvern , nu trebuie sa aiba act aditional.Este sufiienta o decizie.Motivatia:Modificarea de salariu este impusa de legiuitor si nu este vointa partilor.Dar daca se face totusi un act aditional nu este gresit.In arhiva va fi mai mult si mult mai clar si pentru cei neinitiati.
Draghici Dan



#10 Dan_Draghici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Gender:Male

Postat 26 January 2006 - 02:15 PM

ACT ADI|IONAL
la CONTRACTUL INDIVIDUAL DE MUNCA
nr________ /____________

Inregistrat la ITM ub Nr._______/_________


Prin Decizia nr. _______ / __________ , reprezentantul legal al :
SC x- Director General , inregistrata la Registrul comertului sub nr J ___, Cod fiscal _______, in calitate de angajator , av`nd in vedere negocierea _____sau despre ce e vorba___ ]i de comun acord cu :

Dl.(D-na) ______________________________________

nr matricol _____________ , secia _______________________
in calitate de salariat al SC x, dispune modificarea urmatoarelor puncte din Contractul individual de munc[ al salariatului incep`nd cu data de _______

-Punctul : J. 1.»Salariul»,

1.Salariul de baza lunar brut :________________lei noi.

-Punctul : E. »Felul muncii »

Functia / meseria_______________________ conform Clasific[rii ocupatiilor din Romania

Prezentul act aditional s-a incheiat in trei exemplare , c`te unul pentru fiecare parte , iar unul pentru I. T. M. _____


Angajator , Salariat
Draghici Dan



#11 ovidiu_adrian79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:VASLUI

Postat 30 January 2006 - 03:36 PM

Pentru a modifica salariul nu trebuie intocmit un act aditional la contractul de munca! Este suficient ca administratorul (imputernicitul legal) sa emita o decizie- vizata de ITM- care sa prevada majorarea salariului.
EXEMPLU
decizia nr. /
Popescu Ion,
administrator al S.C. .....
avand in vedere prevederile (ACTUL NORMATIV) sau alta baza legal (in urma evaluarii)
DECID:
INCEPAND CU DATA DE SE MAJOREAZA SALARIILE URMATOARELOR PERSOANE:
1. .....
2.....
3. ....



#12 kent

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 30 January 2006 - 03:41 PM

stie cineva parola reclama pt. saptamana aceasta?



#13 Dan_Draghici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Gender:Male

Postat 31 January 2006 - 03:36 PM

Scuzati.Dar chiar sipentru o modificare de salariul in sensulcresterii trebuie un act aditional;
1.Pentru ca de obicei o modificare de salriu este insotita cel mai adesea de o promovare , ceea ce se face cu schimbarea functiei.
2.daca nu se face cu schimbarea functiei, modificarea de salariu in sensul cresterii modifica conditiile din contractul de munca incheiat initial la angajare.

Asadar faptul ca la modificarea de salariu prin hotarire a Guvernului nu a fost neaprat nevoie de act aditiona, a fost pentru ca era impusa de legiuitor deasupra vointei pailor sematare ale cntractului de munca.Asta chair daca s-a schimbat salariul inscris initial in contractul de munca.Adica un act de nivel superior modifica un act de nivel nferior direct (materializat prin decizia emisa).Pe cind o modificare a salariului hotarita de parti se face printr-un act similar celi intocmit initial-adica actul aditional modifica contractul de munca

Adica in rezumat.daca salariul se modifica prin hot de guver , nu trebuie neaparat act aditional.
Daca este o modificare hotarita de parti chiar si in sensul cresterii trebuie act aditional...
Draghici Dan






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL