Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
suspendare activitate srl cu datorii la TVA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


suspendare activitate srl cu datorii la TVA

5 replies to this topic

#1 moana

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 08 December 2005 - 02:32 PM

:?: se poate face acest lucru? care este procedura, pasii care trebuiesc urmati? si care ar fi costurile? si, mai ales, trebuie sa vina autoritati ale statului in control? informatii posibil folositoare-2 asociati, domeniu-consultanta.

multumesc anticipat. oana



#2 valig

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 120 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2005 - 02:40 PM

Si eu am avut de curind un caz asemanator si mi-au spus de la Admin ca nu se poate decit daca sunt platite la zi toate darile catre bugetul de stat.Au scos fisa si pe baza ei am discutat.
Sa vedem si alte pareri.......




#3 grig

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 08 December 2005 - 03:01 PM

Din cate stiu poti sa faci suspendare de activitate cu datorii, numai ca va trebui sa depui declaratii 100 si 300. Suspendarea activitatii se face la Registrul Comertului, iar datoriile se urmaresc de Fisc.



#4 moana

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 08 December 2005 - 04:51 PM

ce inseamna exact "datoriile se urmaresc de fisc"? si inca o intrebare-vine cineva in control?

oana



#5 moana

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 08 December 2005 - 04:53 PM

valig a spus:

Si eu am avut de curind un caz asemanator si mi-au spus de la Admin ca nu se poate decit daca sunt platite la zi toate darile catre bugetul de stat.Au scos fisa si pe baza ei am discutat.
Sa vedem si alte pareri.......


suspendarea se doreste pentru ca firma merge in pierdere. si fiecare luna care trece face datoria mai mare. inteleg ca in acest caz nu exista decat varianta, foarte complicata altfel, lichidarii?

oana



#6 grig

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 09 December 2005 - 11:33 PM

inseamna ca poti sa faci suspendare de activitate si sa faci un drum lunar sau trimestrial la administratie. Daca nu vrei sa te plimbi, dupa ce obtii de la RC suspendare te duci la admin financ si faci punctaj daca ai datorii le platesti sau le compensezi cu eventualele debite si obtii derogare pentru depunerea declaratiilor, ai grija casa de marcat, trebuie sa o defiscalizezi. daca nu depui declaratiilie 100, 300 Z lunar pe 0 si calculezi dobanzi si penalizari.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL