Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Autofacturare - TVA factura demurrage - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Autofacturare - TVA factura demurrage

8 replies to this topic

#1 Danimor

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:Cluj
  • Interests:Management Accounting, Corporate Accounting

Postat 08 December 2005 - 05:19 PM

Buna ziua!
Situatia mea e urmatoarea. La un import furnizorul meu a platit acest demurrage (un fel de taxa suplimentara, penalitate, pentru nedescarcarea vasului la timp). S-a stabilit ca nedescarcarea vasului a fost din vina mea, prin urmare furnizorul mi-a refacturat si acest demurrage.
Trebuie sa autofacturez pentru TVA?
Dar impozit nerezidenti?



#2 grig

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 08 December 2005 - 10:00 PM

O intrebare, acest demurrage nu intra cumva in pretul transportului? Daca da trebuia sa apara in DVI si sa se aplice TVA in vama la el si nu intra in sfera impozitului pe nerezidenti.




#3 Danimor

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:Cluj
  • Interests:Management Accounting, Corporate Accounting

Postat 09 December 2005 - 08:51 AM

Nu, nu intra in pretul transportului. M-am mai interesat, in romaneste demurrage inseamna contrastalii=penalitati pentru intarzierea incarcarii/descarcarii vasului.



#4 grig

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 09 December 2005 - 07:51 PM

Pe care le plateste navlosistul armatorului. Din cate am citit eu in Conventie din 23 septembrie 1989 despre conditiile generale de transport marfuri in trafic international pe Dunare acest demurrage e stabilit la nivel international in valoare fixa in functie de tip de nava pe 24 de ore sau proportional pentru o anumita parte din zi.
Uiete ce zice printre randuri Codul Fiscal
Art. 133. - (1) Locul prestãrii de servicii este considerat a fi locul unde prestatorul îºi are stabilit sediul activitãþii economice sau un sediu permanent de la care serviciile sunt efectuate sau, în lipsa acestora, domiciliul sau reºedinþa sa obiºnuitã.
(2) Prin excepþie de la alin. (1), pentru urmãtoarele prestãri de servicii, locul prestãrii este considerat a fi:
d) locul unde sunt prestate serviciile, în cazul urmãtoarelor servicii:
2. prestãrile accesorii transportului, cum sunt: încãrcarea, descãrcarea, manipularea, paza ºi/sau depozitarea bunurilor ºi alte servicii similare;
Eu as asimila acesta penalitate ca prestarile accesorii transportului si as proceda la autofacturare.

Pentru Impozitul pe veniturile realizate de nerezidenti Codul Fiscal spune:
Art. 115. - (1) Veniturile impozabile obþinute din România, indiferent dacã veniturile sunt primite în România sau în strãinãtate, sunt:
k) venituri din servicii prestate în România, exclusiv transportul internaþional ºi prestãrile de servicii accesorii acestui transport;
De unde rezulta ca nu se impune calcularea acestuia.

Daca mai auzi si alte pareri posteazale, e un subiect interesant.



#5 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 09 December 2005 - 10:10 PM

Nu mai asimilati penalitatile cu serviciile. Nu sunt acelasi lucru.

Cf. Art.137 CF, penalitatile contractuale nu intra in baza TVA. Deci nici la colectata, nici la deductibila.

Nu se autofactureaza penalitatile facturate de nerezidenti.
Nu se aplica nici impozitul/veniturile nerezidentilor tocmai pt.ca nu reprezinta venituri din prest.serv., ci din penalitati. Exceptie: cand impozitarea in Ro a penalitatilor e cuprinsa in vreo conventie de evitare a dublei impuneri.



#6 grig

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 09 December 2005 - 11:10 PM

Eu nu stiu definitia penalitatii. Pentru mine o penalitate intervine in momentul in care eu nu respect o obligatie contractuuala si acel contract permite calculul unei penalitati dupa o anumita formula acceptata de comun acord. In timp ce eu inteleg acest demurrage ca o remuneratie prestatbilita pentru folosirea spatiului si utilitatilor portuare peste limita de timp negociata initial peste tariful initial.



#7 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 09 December 2005 - 11:28 PM

Danimor a spus:

Buna ziua!
Situatia mea e urmatoarea. La un import furnizorul meu a platit acest demurrage (un fel de taxa suplimentara, penalitate, pentru nedescarcarea vasului la timp). S-a stabilit ca nedescarcarea vasului a fost din vina mea, prin urmare furnizorul mi-a refacturat si acest demurrage.
Trebuie sa autofacturez pentru TVA?
Dar impozit nerezidenti?

Pai daca nu s-a descarcat vasul din vina importatorului, iar pt.acest caz era prevazut in contract ca se va plati demurrage, care ziceti voi (nu eu) ca e o penalitate, atunci despre ce discutam aici ? Nu despre penalitati ?
Ca daca descarca vasul la timp nu exista nici demurrage, nu ?
Ce-o fi complicat un chestia asta ?



#8 grig

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 09 December 2005 - 11:49 PM

Complicat o fi pentru ca...
11. Pentru retinerea unei nave nepropulsate sub incarcare/descarcare peste timpul stabilit de normele in vigoare, expeditorul/navlositorul va plati carausului o penalizare (demurrage) in urmatoarea proportie: - pentru o nava cu capacitatea pana la 1300 t, 550 franci elvetieni; pentru o nava peste 1300 t, 675 franci elvetieni/per. 24 ore, sau proportional pentru o anumita parte din zi.

Pentru navele autopropulsate, demurrage-ul se fixeaza in proportie tripla fata de penalizarile pentru nave nepropulsate, cu capacitate comparabila.

12. Pentru incarcare/descarcare inainte de expirarea termenului, carausul plateste expeditorului/navlositorului sau primitorului un premiu in valoare de 50% din taxele prevazute de punctul 11 al prezentului articol.

...demurrage e tradus penalizare, dar ce o fi el?



#9 Danimor

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:Cluj
  • Interests:Management Accounting, Corporate Accounting

Postat 12 December 2005 - 11:23 AM

Citeaza

...demurrage e tradus penalizare, dar ce o fi el?

Iata ce am gasit pe net: "Demurrage: is a charge to freight cars, applicable to the shipper, wich tipically occurs when established time limits are exceded for the loading or unloading of the cars. It is a penalty wich is intended to penalize inefficient activities beyond the carrier's control." Chiar este penalizare.
Cred ca Lorenzo are dreptate, cf. art. 137 CF, nu se calculeaza TVA, nici nerezidenti.
M-am lamurit. Multumesc pentru ajutor!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL