Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatie monetar - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


legislatie monetar

35 replies to this topic

#21 kimmyro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2005 - 08:56 PM

Adica de la 1.01.2006 nu mai trebuie monetar?

Iar mi se da peste cap registrul de casa cu numerarul si boinurile de masa incasate :(



#22 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 08 December 2005 - 10:02 PM

Daca le consideri utile, nu te obliga nimeni sa renunti la folosirea lor.




#23 kimmyro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2005 - 10:49 PM

Problema este ca eu incasez si numerar si tichete de masa, iar in Z am valoarea totala a marfurilor vandute, indiferent de modul de achitare (casa nu permite marcarea diferita a bonurilor de masa).
Am intrebat trei comisari ai Garzii Financiare daca e corect sa fac monetarul pe suma in numerar incasa, iar in registrul de casa trec numai numerarul, dar am anexat si un "registru" al bonurilor de masa pentru a explica diferenta intre suma de pe Z si suma trecuta in registru de casa.

Doar legile sunt fie ilogice, fie incomplete.



#24 Dan Daneliuc

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Tot

Postat 09 December 2005 - 06:06 PM

Conform Ordinului 1714/14.11.2005 la art 7


Art. 7. - Ordinul ministrului finanþelor nr.2.055/1998 privind aplicarea corespunzãtoare a Hotãrârii Guvernului nr.831/1997, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr.442 din 20 noiembrie 1998, se modificã ºi se completeazã dupã cum urmeazã:

3. Alineatul (1) al articolului 3 se abrogã.


(1) Toate unitatile din comertul cu amanuntul vor utiliza, pentru inregistrarea veniturilor, formularul cu regim special "Monetar cod 14-50-61", prezentat in anexa 1, aprobat prin Ordinul ministrului finantelor 970/1998.

4. Alineatul (4) al articolului 3 se abrogã.

(4) Persoanele prevazute la art. 1 din Legea 82/1991, care desfasoara atat comert cu amanuntul, cat si comert angro, vor organiza gestiuni distincte pentru cele doua activitati, in spatii comerciale separate, cu personal aferent fiecarei gestiuni, si vor reflecta operatiunile efectuate in conturi analitice distincte.
In functie de necesitati, aceste unitati pot comanda facturi fiscale in alt format decat A4, respectiv A6, A5 etc., prin transmiterea de comenzi ferme la organele fiscale teritoriale sau, in cazul utilizarii de formulare personalizate, la Regia Autonoma "Imprimeria Nationala", respectiv la o tipografie agreata de aceasta.


Am inteles bine?
Voi ce spuneti.



#25 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 09 December 2005 - 06:41 PM

se abroga..



#26 Dan Daneliuc

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Tot

Postat 09 December 2005 - 06:43 PM

prin asta eu inteleg ca nu se mai folosesc monetarele pentru comertul cu amanuntul.
Da sau nu?



#27 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 09 December 2005 - 06:47 PM

pai daca se abroga ceva inseamna ca nu mai e valabil... deci... care e logica ?



#28 Dan Daneliuc

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Tot

Postat 09 December 2005 - 06:52 PM

Citeaza

Toate unitatile din comertul cu amanuntul vor utiliza, pentru inregistrarea veniturilor, formularul cu regim special "Monetar cod 14-50-61", prezentat in anexa 1, aprobat prin Ordinul ministrului finantelor 970/1998

1. Nu se mai folosesc pt inregistrarea veniturilor, ok.
dar se mai folosesc ca si "maculatura"?



#29 mihale mihaela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 09 December 2005 - 07:00 PM

revin la problema monetarelor: in urma cetii totale care s-a asternut, am tot intrebat in stanga si in dreapta de faimoasele monetare si obtinut urmatoarele raspunsuri: de la unii ca nu mai au regim special si ca nu mai sunt obligatorii (dar nimeni nu mi-a putut arata negru pe alb unde scrie), dar cel mai clar raspuns l-am primit de la un domn sef la serviciul control dintr-o administratie financiara care mi-a spus: MONETARELE SUNT OBLIGATORII SI AU REGIM SPECIAL asa ca eu va urez succes in continuare, eu m-am lamurit.



#30 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 09 December 2005 - 07:09 PM

sefu de la control cred ca e genu de om care intreaba cum se completeaza registru de casa :lol: :lol: :lol: (cine cunoaste stie)

ia priveste aici si du-te si scuipa-l pe sef:

Conform Ordinului 1714/14.11.2005 la art 7


Art. 7. - Ordinul ministrului finanþelor nr.2.055/1998 privind aplicarea corespunzãtoare a Hotãrârii Guvernului nr.831/1997, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr.442 din 20 noiembrie 1998, se modificã ºi se completeazã dupã cum urmeazã:

3. Alineatul (1) al articolului 3 se abrogã.

(1) Toate unitatile din comertul cu amanuntul vor utiliza, pentru inregistrarea veniturilor, formularul cu regim special "Monetar cod 14-50-61", prezentat in anexa 1, aprobat prin Ordinul ministrului finantelor 970/1998.

4. Alineatul (4) al articolului 3 se abrogã.

(4) Persoanele prevazute la art. 1 din Legea 82/1991, care desfasoara atat comert cu amanuntul, cat si comert angro, vor organiza gestiuni distincte pentru cele doua activitati, in spatii comerciale separate, cu personal aferent fiecarei gestiuni, si vor reflecta operatiunile efectuate in conturi analitice distincte.
In functie de necesitati, aceste unitati pot comanda facturi fiscale in alt format decat A4, respectiv A6, A5 etc., prin transmiterea de comenzi ferme la organele fiscale teritoriale sau, in cazul utilizarii de formulare personalizate, la Regia Autonoma "Imprimeria Nationala", respectiv la o tipografie agreata de aceasta.



#31 oana_andreea

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 04 August 2006 - 08:02 AM

Buna sunt oana si sunt noua pe forum
dar sunt noua si in domeniul contabilitatii hoteliere si as avea si eu o intrebare legata de raportul Z
in hotel se lucreaza pe ture de 12 ore la receptie in acest caz cum se scoate Z la sfarsitul fiecarei ture sau la sfrsitul zilei de cazare? adica 12.00 am?

Multumesc pentru viitoarele raspunsuri.

Oana :blush:



#32 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 04 August 2006 - 08:40 AM

Vezi postareaSeptimiu, la Dec 8 2005, 08:48 PM, a spus:

nu numai ca nu mai sunt cu regim special dar 2006 nici nu se mai folosesc:D
Precizari:
1.- formularul cu regim special "Monetar" a fost introdus prin OMF.970/1998;
2.- prin OMF.2055/1998 formularul capata calitatea de unic document pentru inregistrarea veniturilor:

Citeaza

"Toate unitatile din comertul cu amanuntul vor utiliza, pentru inregistrarea veniturilor, formularul cu regim special "Monetar cod 14-50-61"
OMF.2055/1998, art.3, alin.1
3.- prin OMF.1714/2005 NU se abroga folosirea formularului "Monetar" ci doar calitatea acestuia de document de inregistrare venituri stabilita prin actul precedent.

In concluzie, formularul este in vigoare, fara regim special de numumerotare, avand functiile initiale stabilite prin OMF.970/1998 :
- document justificativ pentru evidentierea la sfarsitul zilei a numerarului existent in casierie;
- document justificativ pe baza caruia se preda numerarul incasat prin casa de catre casier la casieria centrala a agentului economic;

Aceasta postare a fost editata de laura2005: 10 August 2006 - 08:53 AM




#33 natalia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 January 2007 - 10:54 AM

Revin la problema monetarelor.
Conf. ordinului nr.2226/2006 art.6 - (1) Persoanele care nu au obligaþia, în conformitate cu prevederile legale, de a emite facturã vor înregistra veniturile realizate zilnic utilizând monetarul, chitanþa sau alte documente specifice, dupã caz.
Ce facem, ne intoarcem la inregistrarea veniturilor in baza monetarelor sau e o scapare a legiuitorului?
Are cineva o parere cum se interpreteaza acest articol?



#34 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 08 January 2007 - 11:31 AM

Vezi postareanatalia, la Jan 8 2007, 10:54 AM, a spus:

Revin la problema monetarelor.
Ce facem, ne intoarcem la inregistrarea veniturilor in baza monetarelor sau e o scapare a legiuitorului?
Art. 6. - (1) Persoanele care nu au obligaþia, în conformitate cu prevederile legale, de a emite facturã vor înregistra veniturile realizate zilnic utilizând monetarul, chitanþa sau alte documente specifice, dupã caz.
(2) Prevederile alin. (1) nu se aplicã operatorilor economici care au obligaþia sã utilizeze aparatele electronice de marcat fiscale.


-



#35 natalia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 January 2007 - 12:06 PM

mda. asa este. multumesc



#36 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 12 January 2007 - 09:28 PM

asa DA
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL