Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
demisie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


demisie

27 replies to this topic

#21 anamaria9878

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 October 2006 - 10:45 AM

Demisia este inregistrata la registratura firmei respective ? Adresele respective ar putea sa-i serveasca pt. desfacerea contractului tau de munca pentru absente nejustificate. Nu cred ca exista vreo lege care sa prevada munca neretribuita. Probabil vrea sa te intimideze ( se practica asa ceva!).
salut!



#22 VIVI1968

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:mai multa informare si comunicare

Postat 26 October 2006 - 10:59 AM

Vezi postareamoisei, la Oct 26 2006, 11:30 AM, a spus:

buna ziua
m-am angajat acum 4 luni la o firma care nu a achitat nicodata salariile la timp, in ultimele doua luni avand intrazieri mai mari de 3 saptmani la plata. Am demisionat precizand art. 78 alin. 8 fara preaviz, deoarece conditiile contractlui meu de munca au fost incalcate. Acum angajatorul meu ma ameninta cu procese si incearca sa ma intimideze trimitandu-mi adrese acasa, prin care ma someaza sa imi predau activitatea. Mentionez ca sunt contabil , iar la angajarea mea in firma nu am semnat nici un proces verbal de predare-primire, nu am semnat (pt ca nu exista ) nici o fisa postului. Este precizat in vreo lege ca daca angajatorul are dificultati financiare (nedeclarate in vreun fel) eu trebuie sa il "inteleg" si sa stau in preaviz ? trebuie sa ii dau un raspuns oficial la adresele pe care mi le trimite acasa?
Daca nu si-a indeplinit obligatiile salariale contractul tau de munca poate deveni nul.
Codul Muncii
Art. 57. - (1) Nerespectarea oricăreia dintre conditiile legale necesare pentru încheierea valabilă a contractului individual de muncă atrage nulitatea acestuia.

(2) Constatarea nulitătii contractului individual de muncă produce efecte pentru viitor.

(3) Nulitatea contractului individual de muncă poate fi acoperită prin îndeplinirea ulterioară a conditiilor impuse de lege.

(4) În situatia în care o clauză este afectată de nulitate, întrucât stabileste drepturi sau obligatii pentru salariati, care contravin unor norme legale imperative sau contractelor colective de muncă aplicabile, aceasta este înlocuită de drept cu dispozitiile legale sau conventionale aplicabile, salariatul având dreptul la despăgubiri.

(5) Persoana care a prestat munca în temeiul unui contract individual de muncă nul are dreptul la remunerarea acesteia, corespunzător modului de îndeplinire a atributiilor de serviciu.

(6) Constatarea nulitătii si stabilirea, potrivit legii, a efectelor acesteia se pot face prin acordul părtilor.

(7) Dacă părtile nu se înteleg, nulitatea se pronuntă de către instanta judecătorească.

vivi



#23 Dan_Draghici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Gender:Male

Postat 03 November 2006 - 03:03 PM

[Si, chestia cu somajul in cazul demisiei si incetarii cu acordul partilor e total NEADEVARATA!
[/quote]

Era adevarat ca se putea lua somaj si cu 55 b(acordul partilor) dar asta pina acum 1 anu si ceva cind au modificat baietii legea somajului....Intre timp le-a venit mintea la cap.Era si cazul.
Draghici Dan



#24 ondi_coco

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 24 January 2007 - 03:20 AM

Salut!!! As vrea sa demisionez si eu din fct. fara preaviz de 15 zile, cu art 79, aliniatul (8) (Art. 79, (8) Salariatul poate demisiona fara preaviz daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca), si legea 53/2003 art 111,aliniatu (1) (legea 53/2003, Art. 111.
(1) Durata maxima legala a timpului de munca nu poate depasi 48 de ore pe saptamana, inclusiv orele suplimentare.), deoarece programul meu de munca este de 11 h pe zii.
Mentionez ca in contractul de munca scrie: "prevederile prezentului contract individual de munca se completeaza cu dispozitiile legii 53/2003-Codul muncii" , "durata timpului de lucru fiind de 8h/zii 40 ore saptamana" si "repartizarea programului de lucru se face dupa cum urmeaza:8-16".
Am atasat si o scanare a contractului de munca.
Programul practic incepe la 7 si se incheie la 18, deci 11h.
Va rog ma poate ajuta cineva cu o formulare corecta a cererii?
Va multumesc anticipa!!!
mail: ondi_coco@yahoo.com

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  d.jpg   276.87K   52 downloads
  • Fisier atasat  a.jpg   327.43K   32 downloads
  • Fisier atasat  b.jpg   1.19MB   29 downloads
  • Fisier atasat  c.jpg   1.19MB   20 downloads




#25 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 24 January 2007 - 08:36 AM

Vezi postareaondi_coco, la Jan 24 2007, 05:20 AM, a spus:

As vrea sa demisionez si eu din fct. fara preaviz de 15 zile, cu art 79, aliniatul (8)
ondi_coco ti-ai raspuns singur la intrebare. :lostit (13): Asa cum s-a mai spus demisia este un act unilateral si nu se face cerere ci se aduce la cunostinta dorinta ta.
Catre societate... subsemnatul ...va inaintez pe aceasta cale demisia mea in baza art ... intrucat nu s-au respectat conditiile CIM respectiv...
Cu respect. :pullhair:
E important sa ai un numar de inregistrare iar pentru tine acasa in caz ca vei avea intr-o zi nevoie de probe ca plata salariilor s-a facut dupa data trecuta in CIM si .
Succes.

Ar fi bine sa avem si parerea cuiva care a avut caz concret eu vorbesc doar din teorie.



#26 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 January 2007 - 11:47 AM

Si pentru a da greutate (daca ai probleme) poti mentiona in Demisie ca o copie a acesteia a fost inaintata la ITM cu confirmare de primire.
In principiu ei trebuie sa dovedeasca (cu registrul de casa sau extrasul de cont) ca ti-au platit salariul la timp. Depasirea timpului de munca nu stiu cum se poate dovedi.
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#27 ondi_coco

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 24 January 2007 - 06:20 PM

merci mult, contasoft!!!!!!



#28 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 25 January 2007 - 07:10 PM

ondi_coco

asa ca de la junior la junior :lostit (13):






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL