Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Registru de casa? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Registru de casa?

31 replies to this topic

#1 Ranettius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:

Postat 11 December 2005 - 12:50 PM

Registrul de casa trebuie neaparat completat de mana pe caietul acela? Sau se poate lista la calculator in format excel?

Multumesc



#2 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 11 December 2005 - 01:11 PM

parerile sunt impartite




#3 kimmyro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 December 2005 - 05:41 PM

Eu il fac pe calculator, m-a vizitata Garda de doua ori in 10 luni, nu au zis absolut nimic de faptul ca tin registru de casa in excell.

la fel fac si NIR-urile, iar fara probleme.



#4 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 11 December 2005 - 08:25 PM

Conditia de baza: sa fie intocmit zilnic astfel incat sa se vada soldul la sfarsitul zilei.Merge si de mana si de calculator.



#5 Ranettius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:

Postat 12 December 2005 - 01:14 AM

Pai nu pot sa fac o singura pagina in excel pentru fiecare luna si sa am o coloana cu sold pentru fiecare inregistrare?



#6 aura_pecingine

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Location:Craiova

Postat 12 December 2005 - 09:10 AM

Buna dimineata tuturor.
Eu de ani de zile nu mai fac registrul de casa de mana ,si garda nu a zis nimic.
Am un program de contabilitate super bun care imi genereaza registrul de casa ,nirurile,si toate declaratiile , fisele fiscale si bilant.



#7 ciobanu cristina-monica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:
  • Location:craiova

Postat 12 December 2005 - 09:42 AM

sunt de aceeasi parere, registrul de casa se tine ori de mana ori pe calculator. cunosc o contabila care se chinuia si il tinea si pe calculator si de mana si i-au zis cei de la garda ca pierde timpul. programele de contabilitate fac registrele de casa automat.
Omul intelept nu trage tigrul de coada, chiar daca pare mort.



#8 S_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 410 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 12 December 2005 - 09:50 AM

Ranettius a spus:

Pai nu pot sa fac o singura pagina in excel pentru fiecare luna si sa am o coloana cu sold pentru fiecare inregistrare?
Nu stiu cat e de corect sa tii o singura fila pe luna. Teoretic, registru de casa se tine pentru a putea verifica zilnic banii din casa.
La firma la care lucram inainte, eram obligata sa tin registrul de casa de mana, desi programul de contabilitate avea si aceasta functie. :evil:
Sanda



#9 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 12 December 2005 - 11:01 AM

Acesta este un raspuns primit in 1999 de la M.F. referitor la registrul de casa.

"M.F.
Directia generala legislatie contabila
Nr. 370.443/31.03.1999

Registrul de casa se poate edita cu ajutorul tehnicii de calcul, in conditiile in care completarea si listarea acestuia se face zilnic.

Director general Sef serviciu
Maria Manolescu Gheorghe Satmari"



#10 anamaria_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:

Postat 26 January 2006 - 05:26 PM

aura_pecingine imi spui si mie te rog ce program de conta ai?
multumesc mult!!!



#11 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2006 - 07:07 PM

si SAGA face toate cele zise de aura. da o "cautare" ca sa te mai informezi in leg. cu acest program. multi de pe forum il folosim si suntem multumiti de el. are un mare avantaj pe care te las sa il descoperi. :)



#12 leila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Location:iasi

Postat 17 April 2006 - 01:36 PM

Am citit undeva, dar acum nu mai gasesc ( poate cineva ma ajuta), cum ca aceste registre (de ex cel de casa) se pot lista si sunt acceptate, conditia fiind ca listarea sa contina si data, ceea ce mi se pare logic intr-un fel (nu si convenabil). Dar daca a mai gasit si altcineva sa-mi spuna si mie numarul actului normativ. Intersant este ca la cateva controale avute, nimeni nu mi-a spus nimic referitor la acest aspect (data lipsea).



#13 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 17 April 2006 - 04:50 PM

leila a spus:

Am citit undeva, dar acum nu mai gasesc ( poate cineva ma ajuta), cum ca aceste registre (de ex cel de casa) se pot lista si sunt acceptate, conditia fiind ca listarea sa contina si data, ceea ce mi se pare logic intr-un fel (nu si convenabil). Dar daca a mai gasit si altcineva sa-mi spuna si mie numarul actului normativ. Intersant este ca la cateva controale avute, nimeni nu mi-a spus nimic referitor la acest aspect (data lipsea).
cand faci registru de casa de mana, apare undeva si data la care l-ai completat ?



#14 solomon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:surdila greci

Postat 17 April 2006 - 05:14 PM

cf omfp 1850 din 2004
orice registru comun se poate intocmi cu ajutorul tehnicii de calcul
cu conditia repectarii rubricatiei



#15 leila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Location:iasi

Postat 27 April 2006 - 10:16 AM

Am gasit - Norme Metodologice din 14/12/2004 publicate in MO 23bis din 07.01.2005: litera F, pct 41, lit k
41. Sistemele informatice de prelucrare automată a datelor în domeniul financiar-contabil trebuie să răspundă la următoarele criterii considerate minimale:
................................................................................
.............
k) să asigure listări clare, inteligibile și complete, care să conțină următoarele elemente de identificare, în antet sau pe fiecare pagină, după caz:
- tipul documentului sau al situației;
- denumirea unității;
- perioada la care se referă informația;
- datarea listărilor;
- paginarea cronologică;
- precizarea programului informatic și a versiunii utilizate;
Asta ce vrea sa insemne?



#16 Mircea Scalat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Miercurea-Ciuc

Postat 27 April 2006 - 05:35 PM

REGISTRUL DE CASA este reglementat in Regulament din 1 august 1976 al operatiunilor de casa ale etitatilor patrimoniale publicat în Buletinul Oficial nr. 64 din 6 august 1976 - Credeti ori nu, tot aia este.

REGISTRUL DE CASA se intocmeste de persoana desemnata de ADMINISTRATORUL firmei in a manipula numerarul, si care de regula nu poate fi CONTABILUL.

Inregistrarea operatiunilor de casa prin utilizarea SPAD este una, iar conducerea REGISTRULUI DE CASA este alta.

In cazul utilizarii SPAD fila centralizatoare a operatiunilor zilnice se inscrie manual in REGISTRUL DE CASA. Aceeasi facilitate s-a acordat de MFP si pentru conducerea REGISTRULUI DE CUMPARARI si a REGISTRULUI DE VINZARI.

Faptul ca GARDA s-a sesizat ori nu nu este edificator, deoarece este organ de control operativ si numai daca vor muschii lor aplica amenzi ori nu.
Mircea Scalat



#17 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 27 April 2006 - 05:58 PM

Conform OMF 1850/2004, orice registru se poate intocmi cu ajutorul tehnicii de calcul cu conditia respectarii rubricatiei.



#18 danny2222

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 98 Postari:
  • Gender:Male

Postat 27 April 2006 - 08:05 PM

41. Sistemele informatice de prelucrare automata a datelor in domeniul financiar-contabil trebuie sa raspunda la urmatoarele criterii considerate minimale:
d) sa asigure listele operatiunilor efectuate in contabilitate pe baza de documente justificative care sa fie numerotate in ordine cronologica, interzicandu-se inserari, intercalari, precum si orice eliminari sau adaugiri ulterioare;
Acesta este articolul din lege care ma determina sa cred ca nu orice listare din programul de contabilitate a registrului de casa sau a receptiilor poate suplini clasicele documente. Exista intr-adevar programe de contabilitate care iti interzic sa modifici registrul de casa a doua zi sau receptiile dupa ce au fost salvate. Aceste programe folosite, in general de firme foarte mari, chiar suplinesc cu succes intocmirea manuala a documentelor. In achimb daca programul nu prezinta aceasta facilitate nu prea este Ok, desi organele de control nu pot banui ce program folosesti si ce permite acesta sau ce nu permite.
Anormal este in cazul firmelor de contabilitate sa intocmeasca registrul de casa si NIR-urile pe calculator, intrucat multe dintre ele au chiar contracte care prevad clar data la care sunt depuse documentele la sediul lor.......iar acest lucru nu se face in mod sigur zilnic. In acest fel organelor de control le este foarte clar ca nu aveti o evidenta contabila zilnica ci una......lunara.....sau mai rau trimestriala. Si acest lucru este vizibil si poate fi sanctionat cu usurinta de organele de control, cel putin verbal daca nu financiar.



#19 leila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Location:iasi

Postat 04 May 2006 - 01:41 PM

Intr-adevar organele de control nu stiu ce program folosesti si poate nu cunosc posibilitatile tuturor programelor de contabilitate dar aceste norme metodologice prevad anumite conditii si pentru programele informatice utilizate in contabilitate.



#20 Guest_handa_*

  • Guests

Postat 05 May 2006 - 08:26 AM

"REGISTRUL DE CASA se intocmeste de persoana desemnata de ADMINISTRATORUL firmei in a manipula numerarul, si care de regula nu poate fi CONTABILUL."

Deci pot sa avem desemnata o pers care se ocupa de numerar si sa intocmeasca reg.
Dar daca registrul e generat de program, si intocmit de contabil, atunci sa il semneze casierul?
:roll:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL