Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Registru de casa? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Registru de casa?

31 replies to this topic

#21 Marilena Sandru

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 12 May 2006 - 08:21 PM

Buna tuturor
Am si eu o intrebare, va rog sa ma ajutati.
As vrea sa stiu in ce conditii pot acorda diurne, si ce valoare minima, maxima are.



#22 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 15 May 2006 - 11:42 AM

Handa,
Registrul de casa este intocmit de casier, de la statia lui de lucru, nu de contabil. Registrul de casa trebuie intocmit si listat zilnic.




#23 biflorina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Interests:design ,Internet, lectura, inot

Postat 19 May 2006 - 08:22 AM

imi poate spune cineva de unde as putea face download la programul SAGA, am auzit ca are o interfata prietenoasa si as vrea sa vad cum functioneaza, in special modulul de salarii.



#24 ana c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 19 May 2006 - 08:25 AM

scrie "saga" pe Google si apoi search...
nu putem scrie aici adresa... ca e reclama! :lol:



#25 biflorina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Interests:design ,Internet, lectura, inot

Postat 19 May 2006 - 11:47 AM

multumesc pentru promptitudine



#26 Guest_Catalin_*

  • Guests

Postat 23 May 2006 - 02:02 AM

Registrul de casa se mai intocmeste in 2 exemplare? :shock: Adica listez de 2 ori? :smt119



#27 CristianaC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 29 June 2006 - 10:15 AM

Spuneti-mi si mie daca cineva a pus aceasta intrebare la MFin, si anume, daca se poate face registrul de casa pe calculator, si daca se poate si in Excel? :?: Deoarece, parerile sunt impartite, m-am gandit sa intreb la M Fin.
Spuneti-mi cum se procedeaza, fiindca nu am pus niciodata o intrebare la M Fin, si daca stiti si in cat timp dau un raspuns.

Mutumesc.
CristianaC



#28 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 29 June 2006 - 10:52 AM

Catalin a spus:

Registrul de casa se mai intocmeste in 2 exemplare? :shock: Adica listez de 2 ori? :smt119

Conform Ordinului 1850 din 14/12/2004 MO 23 din 07/01/2005 privind registrele și formularele financiar-contabile respectiv Nomenclatorului din 14/12/2004 MO 23bis din 07/01/2005 și modelele și normele de întocmire și utilizare a registrelor și formularelor financiar-contabile, comune pe economie, care nu au regim special de înseriere și numerotare
Registru de casa :
2. Se întocmește în două exemplare, zilnic, de casierul unității sau de altă persoană împuternicită, pe baza actelor justificative de încasări și plăți.
................................................................................
.......
Se semnează de către casier pentru confirmarea înregistrării operațiunilor efectuate și de către persoana din compartimentul financiar-contabil desemnată pentru primirea exemplarului 2 și a actelor justificative anexate.
3. Circulă la compartimentul financiar-contabil pentru verificarea exactității sumelor înscrise și respectarea dispozițiilor legale privind efectuarea operațiunilor de casă (exemplarul 2).
Exemplarul 1 rămâne la casier.
4. Se arhivează:
- la casierie (exemplarul 1);
- la compartimentul financiar-contabil (exemplarul 2).



#29 CristianaC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 29 June 2006 - 11:03 AM

Iti multumesc pt proptitudine letiroxi, deci sa inteleg de la tine ca, pana la urma, se completeaza MANUAL???
CristianaC



#30 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 29 June 2006 - 11:27 AM

nu e obligatoriu sa se faca manual
letiroxi si-a raspuns exact la ce nu ai intrebat :lol:



#31 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 29 June 2006 - 11:30 AM

CristianaC a spus:

Iti multumesc pt proptitudine letiroxi, deci sa inteleg de la tine ca, pana la urma, se completeaza MANUAL???

Editarea Registrului de casa se poate face si folosind tehnica de calcul, cu respectarea conținutului de informații prevăzut pentru formulare, conform Ordinului 1850.



#32 Guest_Catalin_*

  • Guests

Postat 29 June 2006 - 12:23 PM

Multumim letiroxi! --'-,--@






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL