Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
2% din fondul de salarii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


2% din fondul de salarii

3 replies to this topic

#1 iuliapuf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, drept comercial, internet

Postat 12 December 2005 - 11:05 AM

Dragii mei, va rog sa ma ajutati .
In 2 % din fondul de salarii pot intra cadouri oferite copiilor angajatilor, conform Codului Fiscal. Intrebarea mea este daca acest fond este plafonat la 1.500.000 de copil pentru Craciun sau nu e plafonat, pentru ca in Codul Fiscal nu scrie nimic.
Ce mai putem introduce in acest fond pentru ca la firma la care lucrez l-am lasat cam neconsumat si e pacat pentru ca pe de alta parte nu deducem alte cheltuieli (din protocol, etc)
Iulia Florea



#2 HERA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 96 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 12 December 2005 - 12:25 PM

Cod fiscal
ART. 55 - Definirea veniturilor din salarii
...
(4) Urmatoarele sume nu sunt incluse in veniturile salariale si nu sunt impozabile, in intelesul impozitului pe venit:

...
a)
...
Cadourile oferite de angajatori in beneficiul copiilor minori ai angajatilor, cu ocazia Pastelui, zilei de 1 iunie, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase, precum si cadourile oferite angajatelor cu ocazia zilei de 8 martie sunt neimpozabile, in masura in care valoarea cadoului oferit fiecarei persoane, cu orice ocazie din cele de mai sus, nu depaseste 1.500.000 lei.


Daca depaseste 1.500.000 lei se impoziteaza.




#3 PISOIAS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 December 2005 - 04:02 PM

Prima oferita angajatilor cu ocazia Craciunului intra in aceeasi categorie? Neimpozabila pana la valoarea de 1.500.000 lei/angajat? :roll:



#4 Ada_29

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate

Postat 14 December 2005 - 04:27 PM

Imi spune-ti si mie, va rog, care este baza legala pentru acest fond de 2% si ce anume (in afara de cadouri) mai este cuprins in el?

Eu am o nelamurire referitoare la abonamentele RATB decontate de angajati. Daca abonamentele nu sunt pe firma pot fi trecute pe cheltuiala?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL