Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cursuri de contabilitate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


cursuri de contabilitate

35 replies to this topic

#1 memo81

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Location:campia turzii
  • Interests:contabilitate,pian,grafica3D

Postat 13 December 2005 - 03:23 PM

salut.
Am cautat subiecte despre eurocor si nu am gasit un raspuns valabil .
Nu am studii superioare (am facut 3 ani de electronica dar am abandonat) si urmez cursurile Eurocor . Stiu ca sunt ultradiluate dar intrebarea mea este " ce sanse am la terminare sa ocup unul din posturile acelea de operator calculator ? " . Din cate stiu acolo nu e vorba de contabilitate adevarata ci doar de introducere facturi , nu ?

Am gasit pe dc++ cursurile acelea in format pdf care au la anexa 2 exemplul cu S.C. Monykos . Are cineva si raspunsurile ?

Ce parare aveti de manualele scolare de la editura economica ?

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 24 October 2008 - 05:22 PM




#2 S_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 410 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 13 December 2005 - 05:46 PM

Nu cunosc cursurile eurocor. Dar ce as putea sa iti spun, e ca un curs de operare calculator presupune invatarea aplicatiilor microsoft ofice (word, excel, powerpoint, binder etc.), poate si un pic de MS-DOS, sau altele de genul. Daca vrei sa te angajezi operator calculator, trebuie sa sti un pic de contabilitate primara, asta ca sa nu disperi contabilul (iti spun din experienta proprie, am avut "norocul" sa lucrez cu o operatoare VARZAAAAAA). Ar fi bine sa sti macar ce inseamna fiecare document, la ce se foloseste si cam ce ar trebui sa contina. Lucrurile astea probabil le sti deja, iar daca nu le sti, se invata foarte repede. E bine sa faci cursul, pt. ca multi angajatori cer o calificare. :D

Sanda



#3 memo81

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Location:campia turzii
  • Interests:contabilitate,pian,grafica3D

Postat 13 December 2005 - 08:51 PM

Eu fac cursurile de bazele contabilitatii nu cele de contabilitate asistata de calculator . De partea de operare calculator nu mie frica , am cochetat cu programarea (programe administrare asociatie,webdesign) .

Problema e ca desi cand am inceput am zis desconsideram contabilitatea , acum am aflat ca poate fi chiar dificila .

Am descarcat tot felul de cursuri de pe net si sincer de multe ori am impresia ca citesc si nu raman cu nimic . Impresia generala este ca trebuie sa memorez ce conturi se folosesc pentru fiecare tranzactie , ori asta e imposibil intrucat sunt atatea situatii diferite .

Planuiesc sa cumpar manualele de liceu de la editura economica . Ce ziceti se merita ?



#4 S_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 410 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 14 December 2005 - 10:39 AM

Nu stiu daca e cineva care sa stie planul de conturi pe de rost. Nici nu ar avea sens. Oricum activitatea unei firme presupune multe inregistrari contabile care se utilizeaza tot timpul, si care in timp devin o rutina. Pe langa astea, mai sunt si situatii deosebite. Ce ti-as recomanda, dupa ce termini cursul, incearca sa te angajezi pe langa un contabil cu experienta, unul care sa te poata ajuta, sa iti explice ce si cum trebuie sa faci. Dupa ce prinzi un pic de experienta vei avansa incet, incet. Practica e cea mai buna metoda de a invata contabilitatea, cartile doar te ajuta un pic. Bafta :D
Sanda



#5 viorica

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:Slobozia

Postat 21 February 2006 - 11:08 AM

si eu as dorii sa aflu mai multe detalii despre cursurile EUROCOR,daca cineva a urmat aceste cursuri,in special,contabilitatea asistata pe pc.



#6 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 14 July 2006 - 08:40 AM

eu am facut limbi straine la eurocor si acum fac contabilitate - ISA si inspector resurse umane. stiu ca aceste cursuri sunt recunoscute de Ministerele Muncii si Educatiei. ce anume vreti sa stiti?



#7 computer*

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 26 July 2006 - 06:54 PM

Eu am 14 cursuri la Eurocor. Cred ca pe langa cursul facut "acasa" trebuie sa obtii acreditarea de la CNFPA. Nu cred ca o sa fii precum un contabil autorizat pentru care iti trebuie autorizarea de la CECAR. Oricum bafta.



#8 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 27 July 2006 - 02:12 PM

Sora mea , incepatoare in ale contabilitatii , a urmat o vreme cursurile EUROCOR de bazelz contabilitatii , prin corespondenta .
Observatia mea : contin multe greseli si informatia este depasita .



#9 computer*

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 27 July 2006 - 02:22 PM

Ciudat, eu tot timpul primeam ultimele reziuiri legislative in domeniu atata timp cat am urmat cursul. Este drept faptul ca ma cam stiu de frica.



#10 TinaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Location:Arad
  • Interests:Contabilitate

Postat 29 August 2006 - 08:29 PM

Buna tuturor!
Sunt interesata sa fac niste cursuri de specializare in IAS,IFRS,etc. Aveti cumva idee cine organizeaza niste cursuri adevarate, adica de la care sa si inveti ceva? Desi lucrez intr-o firma mare unde cred ca deja ar trebui sa se lucreze cu asa ceva, nimeni nu are habar si nici nu e curios! Credeti ca e suficient sa le studiez si sa incerc sa le aplic singura? Poate reusiti sa va dati cu parerea si voi.



#11 minea_simona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Location:constanta

Postat 30 August 2006 - 09:12 AM

Vezi postareaTinaB, la Aug 29 2006, 08:29 PM, a spus:

Buna tuturor!
Sunt interesata sa fac niste cursuri de specializare in IAS,IFRS,etc. Aveti cumva idee cine organizeaza niste cursuri adevarate, adica de la care sa si inveti ceva? Desi lucrez intr-o firma mare unde cred ca deja ar trebui sa se lucreze cu asa ceva, nimeni nu are habar si nici nu e curios! Credeti ca e suficient sa le studiez si sa incerc sa le aplic singura? Poate reusiti sa va dati cu parerea si voi.
incearca la ceccar



#12 TinaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Location:Arad
  • Interests:Contabilitate

Postat 30 August 2006 - 09:22 AM

Vezi postareaminea_simona, la Aug 30 2006, 10:12 AM, a spus:

Vezi postareaTinaB, la Aug 29 2006, 08:29 PM, a spus:

Buna tuturor!
Sunt interesata sa fac niste cursuri de specializare in IAS,IFRS,etc. Aveti cumva idee cine organizeaza niste cursuri adevarate, adica de la care sa si inveti ceva? Desi lucrez intr-o firma mare unde cred ca deja ar trebui sa se lucreze cu asa ceva, nimeni nu are habar si nici nu e curios! Credeti ca e suficient sa le studiez si sa incerc sa le aplic singura? Poate reusiti sa va dati cu parerea si voi.
incearca la ceccar

O alta solutie mai cunosti? Sincer sunt putin dezamagita de ceccar. La noi gasesti o multime de teoreticieni in ceccar dar mai putini practicieni. Ai auzit cumva de alte institutii sau firme care fac cursuri serioase?



#13 MONNA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 01 September 2006 - 08:46 PM

nu am studii superioare-de fapt am,dar in alt domeniu
am inceput sa fac contabilitate din 1993 tinind,asa cum erau conditiile atunci,contabilitatea la firma unor
prieteni
de atunci,vrind-nevrind,numai contabilitate mi s-a ivit in drum,asa ca am fost nevoita sa invat tot,am trecut prin toate schimbarile si sucelile posibile de atunci.
am facut in 93 un curs de 6 luni
acum am firmele mele-destule-cu contracte partiale si asa..,si mai colaborez cu o firma de contabilitae la care fac inchiderile lunar si si bilanturile de 2 ori pe an.
urmaresc absolut tot in legislatie-si cu ajutorul conta,dar nu numai-dar sint interesata daca ma pot specializa-mai clar daca pot urma niste cursuri care sa-mi asigure si o specializare-spun asta deoarece e cam greu la
virsta mea 47 ani sa mai fac ase-ul.nici nu am timp,ca lucrez la foc continuu.
MIRELA



#14 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 01 September 2006 - 08:51 PM

poti incerca sa faci un curs postuniversitar la ase, daca mai exista. acum 4-5 ani mai erau si se adresau tocmai absolventilor altor facultati decat economice.



#15 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 02 September 2006 - 06:59 AM

Pai esti deja contabila de 13 ani :))...in cartea de munca nu apari la fel?
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#16 MONNA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 02 September 2006 - 11:39 AM

Vezi postareanicole33, la Sep 1 2006, 09:51 PM, a spus:

poti incerca sa faci un curs postuniversitar la ase, daca mai exista. acum 4-5 ani mai erau si se adresau tocmai absolventilor altor facultati decat economice.


multumesc mult de idee.

Vezi postareaLUCK33RO, la Sep 2 2006, 07:59 AM, a spus:

Pai esti deja contabila de 13 ani :))...in cartea de munca nu apari la fel?


da,asa sint
MIRELA



#17 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 02 September 2006 - 01:10 PM

Poti face cursurile de contabil autorizat...daca ai vechimea necesara!
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#18 rozalinda

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 02 November 2006 - 09:56 AM

BUNA ZIUA
AM O RUGAMINTE LA TOTI CEI CARE AU URMARIT UN CURS DE CONTABILITATE LA TOTAL SCHOOL: CE SCRIE EXACT PE DIPLOMA OBTINUTA DE LA EI?

MULTUMESC



#19 oniska

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 02 November 2006 - 03:58 PM

Salut!Sunt noua pe acest forum si as vrea sa va cer cateva sfaturi....vreau sa incep un curs de conta asistat de pc, dar nu stiu la ce scoala sa ma inscriu...mentionez ca am terminat liceul economic si fac de contabilitate, dar nu am experienta.Am inteles ca trebuie sa fie recunoscut de ministerul muncii/educatiei...?As vrea un curs care se bazeaza mai mult pe partea practica, teorie am invatat la fac...Ma poate ajuta cineva?



#20 catalina.niculae

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 03 November 2006 - 02:28 PM

Vezi postareaoniska, la Nov 2 2006, 05:58 PM, a spus:

Salut!Sunt noua pe acest forum si as vrea sa va cer cateva sfaturi....vreau sa incep un curs de conta asistat de pc, dar nu stiu la ce scoala sa ma inscriu...mentionez ca am terminat liceul economic si fac de contabilitate, dar nu am experienta.Am inteles ca trebuie sa fie recunoscut de ministerul muncii/educatiei...?As vrea un curs care se bazeaza mai mult pe partea practica, teorie am invatat la fac...Ma poate ajuta cineva?


Buna, ti-as recomanda cursul de la Total School Bucuresti, de preferat doamna profesoara Liliana Balaban. Eu am facut acest curs anul trecut si mi-a prins foarte bine. Acum sunt studenta anul I la Contabilitate si informatica de gestiune - ID - spiru haret, si din iulie 2005 lucrez in contabilitate. Parerea mea e ca ar trebui totusi sa incerci sa te angajezi in domeniu din moment ce ai facut deja facultatea. Stiu ca este greu pt ca marea majoritate a angajatorilor cer experienta...insa acest curs nu te va ajuta mai mult decat daca ai lucra in contabilitate. Incearca sa gasesti o firma care sa te angajeze ca ajutor contabil. Iti va prinde mult mai bine.
Multa bafta!

Cine se naste - creste; cine creste - iubeste; cine iubeste - sufera; cine sufera - moare; cine moare - scapa.







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL