Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
plata salarii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


plata salarii

19 replies to this topic

#1 ramona.gabriela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:

Postat 15 December 2005 - 01:02 AM

ce documente contabile stau la baza platii salariului din caserie :?:



#2 S_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 410 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 15 December 2005 - 09:15 AM

Eu am folosit dispozitia de plata pentru a scoate banii de salarii din caserie, dupa care, cand isi primeste banii, fiecare salariat urmeaza sa semneze si pe statul de plata. Am mai auzit de varianta cu atasatul statului de plata la fila registrului de casa, fara sa se mai faca dispozitia de plata, dar nu mi se pare deloc corect.

Sanda



#3 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 15 December 2005 - 10:28 AM

statul de plata parca e confidential..., binenu daca toti salariatii au 310 lei :lol: :lol: :lol:
yo folosesc dispozitia de palta + fluturashul, care este... eu imi opresc dispozitia, salariatul fluturasu' :wink:



#4 ramona.gabriela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:

Postat 15 December 2005 - 02:00 PM

eu nu am folosit pana acum dispozitii asta insemna ca trebuie sa le fac din urma



#5 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 December 2005 - 03:04 PM

Fluturasii se fac in doua exemplare si unul din ele semnat poate sta la casa ca document de plata ( normal, cu semnatura casierului). De fapt fluturasul chiar este o dispozitie de plata ( cu detalerea modului de calcul ) asa ca nu vad de ce ar mai fi necesara alta dispozitie de plata. Ce faceti cu hartiutele semnate?



#6 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 15 December 2005 - 03:10 PM

Pentru ca la noi sunt multe sectii, deci multe locuri de munca se face un centralizator care se ordonanteaza si se ataseaza la registrul de casa.
E o varianta.



#7 ocoleanuionut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 318 Postari:

Postat 15 December 2005 - 07:22 PM

am fost la un control de garda financiara si am prezentat documentele si registrele cerute...printre astea aveam si reg.de casa ; pe 20 se platisera salariile din casierie ;mi-au zis sa am atasat la reg de casa statul de salarii aferent lunii pentru care am platit salariile!
ocoleanui



#8 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 15 December 2005 - 08:17 PM

ocoleanuionut a spus:

am fost la un control de garda financiara ...........................mi-au zis sa am atasat la reg de casa statul de salarii aferent lunii pentru care am platit salariile!

Zic ei multe! Dar statele de salarii se pastreaza 50 de ani, iar restul actelor (inclusiv reg.casa) 10 ani........ Deci practic numai si din acest motiv nu ar fi indicat arhivarea lor impreuna!
Eu la plata salariilor utilizez dispozitia de caserie (facut pe total suma stat plata) la care atasez fluturasele semnate de salariati.

O seara buna!
Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.



#9 Fici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 197 Postari:

Postat 16 December 2005 - 02:28 PM

Daca societatea nu mai exista unde sunt arhivate statele?, ca am salariati care au ramas cu cartile de munca neinchise pentru ca societatea nu mai este, s-au desfiintat dupa 1990



#10 S_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 410 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 16 December 2005 - 03:18 PM

35. Persoanele prevăzute la art. 1 din Legea contabilităţii nr. 82/1991, republicată, au obligaţia păstrării în arhiva lor a registrelor de contabilitate, a celorlaltor documente contabile, precum şi a documentelor justificative care stau la baza înregistrării în contabilitate.
Norma din 14/12/2004, publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 23bis din 07/01/2005, de întocmire şi utilizare a registrelor şi formularelor comune pe economie privind activitatea financiară şi contabilă.
Sanda



#11 Fici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 197 Postari:

Postat 16 December 2005 - 06:10 PM

Stiu acest lucrru, dar ce te faci cu societatile desfiintate imediat dupa 1989, nu mai exista arhiva, nu mai sunt stampile, state, nu mai este nimic nici chiar societatea pentru ca este radiata de la Reg.Com.
Care ar fi solutia? Efectiv omul trebuie sa renunte la perioada aceea muncita dar care nu i s-a trecut in cartea de munca perioada pana cand a muncit acolo



#12 gfecker

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 18 December 2005 - 08:01 PM

De ce mai ducem un stat de salarii la ITM.Este treaba lor sa-l arhiveze 50 de ani.Nu? Daca vrem putem sa continuam povestea(cerere pentru o cerere....).De ce sa mai faci si o dispozitie de plata din casa cand ai un stat de salarii,oricum il listezi in cel putin 2 exemplare,unul la reg. de casa,al doilea la ITM.Gresesc oare?Garda Financiara are obiceiul cand vine in control sa iti ceara(cerere pentru o cerere....) si asa mai departe.Oricate harti de acoperire ai,tot nu scapi de amenda.
toata stima george



#13 oanag

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 179 Postari:

Postat 18 December 2005 - 09:23 PM

Eu anexez la reg.de casa statul de plata semnat de angajati.(o copie). Mi se pare mai corect decat o dispozitie de plata sau fluturasi.



#14 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 18 December 2005 - 09:29 PM

stii ca statul de salarii e confidential, nu ? :D
dar... nu se aplica cand toti angajatii au 310 lei :roll:



#15 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 23 December 2005 - 03:04 PM

listez statul de plata in doua exemplare,un exemplar il duc la ITm ,unul il anexez langa pontaj si il arhivez.
La registrul de casa anexez lista cu restul de plata (acolo unde toate salariile sunt 310ron :P )iar acolo unde restul de plata difera,listez fluturasi si retin parte a 2-a de la fluturas unde se semneaza de primire si acestea la randul lor fiind confidentiale nu le atasez la registrul de casa ci in dosarul cu statul de plata si pontaj!
Am avut controale N si atata timp cat justific cu semnaturi primirea salariilor si atata timp cat salarul este confidential ,conteaza mai putin unde se arhiveaza.
"o vorba BUNA ,nu costa!
un zambet ,nici atat!"



#16 ovidiu_adrian79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:VASLUI

Postat 31 January 2006 - 02:11 PM

SI DISPOZITIA DE PLATA CUM O INREGISTRATI IN CONTABILITATE?
SAU IN CE CAZURI SE INTOCMESTE DISPOZITIA DE PLATA?
salariile prin casierie se acorda pe baza statului de plata sau a statelor pentru avans chenzinal si nicidecum pe baza de dispozitie de plata! =;



#17 S_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 410 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 31 January 2006 - 02:34 PM

Statul de plata nu are scopul de a evidentia o cheltuiala. Pe statul de plata se evidentiaza multe alte lucruri (contributii, zile lucrate, concedii etc....) nu plata efectiva a salariilor. Simplul fapt ca intocmesc statul de plata nu inseamna ca aceea e suma care o si platesc (ex. salariat care nu isi ridica banii din diverse motive). Nu mi se pare deloc corect sa tin statul de plata ca document justificativ pentru plata salariilor. Pentru platile din casa exista alte documente justificative, acceptate de lege. :)
Sanda



#18 vasiloni

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ludus

Postat 31 January 2006 - 03:50 PM

Ord 1850/2004
...
STAT DE SALARII
(Cod 14-5-1/a, Cod 14-5-1/b, Cod 14-5-1/c și Cod 14-5-1/k)
...
3. Circulă:
- la persoanele autorizate să exercite controlul financiar preventiv și să aprobe plata (exemplarul 1);
- la casieria unității pentru efectuarea plății sumelor cuvenite (exemplarul 1), după caz;
- la compartimentul financiar-contabil, pentru înregistrarea în contabilitate (exemplarul 1);
- la compartimentul care a întocmit statele de salarii (exemplarul 2), care va servi la acordarea vizei atunci când se solicită plata salariilor neridicate.
4. Se arhivează:
- la compartimentul financiar-contabil, separat de celelalte acte justificative de plăți (exemplarul 1);
- la compartimentul care a întocmit statele de salarii (exemplarul 2).



#19 S_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 410 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 31 January 2006 - 04:01 PM

vasiloni, de unde le sti tu pe toate? :wink: Ai dreptate. :)
Sanda



#20 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 31 January 2006 - 07:32 PM

- stiu asa, daca platesc din casierie salariile de acolo se scade statul de plata sub nici o forma cu disp de plata , pt ce ?, nu fac plata din casierie ?( conteaza ce pun ca anexe), fluturasii pe care semneaza angajatii, state, borderou?
- recunosc daca sant soc de constructii si vin eu inginerul punctului de lucru si iau banii (cu imputernicire de a efectua plata salariilor pe acel punct de lucru)sa ii duc 50km atunci atunci casierul scapa daca are act justificativ (disp plata) ca a dat banii din casierie dar si statul de plata aferent punctului de lucru altfel de ce ar face-o daca exista casier al societatii?
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL